Když jednáte Proti přírodě, může vás to stát krk!

Když jednáte Proti přírodě, může vás to stát krk!
02.06.2021
Když jednáte Proti přírodě, může vás to stát krk!

Se zvířátky o sexu a rasových zákonech v novém komiksu z pera Mirky Andolfové

Neapolskou ilustrátorku Mirku Andolfovou u nás známe především díky sérii Miss Marvel, ale v jejím portfoliu se vyskytují i kousky pro dospělé čtenáře, třeba Vampirella. Nakladatelství CREW nám tedy nyní přináší její zbrusu nový příběh, v němž nefigurují ani maskované superhrdinky řešící trable se svou identitou, ani sexy upírky. Proti přírodě, sice na první pohled vypadá jako komiks pro mládež, ale klame tělem – je vším jiným než knížkou pro dvanáctileté puberťačky. A to navzdory tomu, že v něm vystupují antropomorfní zvířátka a hlavní hrdinka si řeší „holčičí problémy s klukama.“

Tak trochu Orwell

Příběhy, v nichž vystupují zástupy antropomorfních zvířat (tedy zvířata chovající se a vypadající jako lidé) máme v komiksech více než dost. Namátkou skvělý detektivní Blacksad, Bondovský Jack Wolfkgang či steampunkový Grandville. Ale tohle je dost jiný příběh.

Leslie je obyčejná holka potýkající se s problémy jaké tak dívky kolem dvacítky mívají. Vtíravý a úlisný šéf podniku, v němž dělá servírku, drahý nájem a kluci. Tedy jeden kluk. Chlapík, jenž se jí zjevuje v erotických snech, které končí propocenou, zmuchlanou dekou a oslintaným polštářem. Kdyby Leslie nebyla holka, ale kluk, musela by nejspíš řešit mokré fleky na prostěradle. I když možná ne, protože – řeší prasečí kluci poluci? Tak a je to venku. Leslie je kulaťoučká, růžovoučká (pro někoho sexy) prasečí slečna, která žije ve společnosti, jež nejen že neuznává, ale přísně potírá mezidruhový sex. No a chlapík, o kterém se jí v noci zdají erotické sny plné smyslného živočišného sexu, není žádné prase ale – velký, silný, bílý a vášnivý vlk. Že má Leslie problém je jasné po pár panelech, protože výčitky svědomí jsou svině. A pak je tu ten zatracený rasový zákon zakazující mezidruhový sex. Jo milá zlatá, když ti někdo celý život hustí do hlavy, že to běloška nemůže dělat s černochem (pardon, kočka se psem, kozel s krávou, mýval…doplňte si sami) budou výčitky svědomí po takovém erotickém snu horší než oplzlý šéf s hromadou složenek k zaplacení dohromady. Naštěstí tu máme Velkého bratra, který podobné problémy řeší s elegancí rozjařené bachyně. Tím Orwelovským Velkým bratrem je ovšem v Lesliině světě Úřad reprodukčního programu. Ten pomocí systému vyhledává jedince stejného druhu. Těm pak podle přísně určených kritérií nejenže vybere nejvíce kompatibilního partnera, ale navíc sežene limuzínu a zařídí první rande v luxusní restauraci. A pak už zbývá jen dovolená u moře, chata, auto a sociální jistoty. To vše s požehnáním vlády a pod jejím dozorem.

Cítíte to napětí, vidíte ten potenciál pro ultimátní příběh z totalitní společnosti? A to ještě zdaleka nevíte všechno. Protože nic není tak růžové, jak by se podle rozkošného hrdinčina rypáčku mohlo zdát a každý systém má své odpůrce. A když se mezi těmito dvěma mlýnskými kameny ocitne Leslie a její přátelé, je na pořádné drama zaděláno. A to si vezměte, že Probuzení je vlastně jen začátek příběhu.

Čuňačinky v obrazech.

Zatím co obálka z pera Adolfové odkazuje na temnější stránku příběhu, lehce lascivní alternativní obálka Mila Manary zase vysílá žhavé erotické signály. Obojího je v knize více než dost a kreslířka se s tím popasovala více než dobře. Hrdinové působí velice lidsky, přesto si zachovávají charakteristické zvířecí rysy. Snové sekvence a vzpomínkám věnované panely působí melancholicky a překvapivě i dost temně. Zkrátka, i když jde o příběh ze zvířecí říše, nepůsobí kresba ani dětsky, ani parodicky. Takže mohu říci, že výtvarná stránka nejen lahodí oku, ale především skvěle pasuje k tématu příběhu. Pár stránek z autorčina skicáře a několik alternativních obálek jsou spíš příjemným bonusem než záležitostí pro fajnšmekry.

Kam se pohnou nebohá zvířátka?

Ve finále nám Andolfová přináší začátek zajímavého a v rámci komiksů s antropomorfními zvířaty v hlavní roli ojedinělého erotického thrilleru. No a podle závěrečného twistu můžeme očekávat, že pokračování bude pěkně temné. Podle mého skromného mínění se máme nejspíš na co těšit.

Scénář opatrných 80% Výtvarná stránka nadšených 85%

Jan Procházka

Počet stran: 112
Formát: 168 × 258 mm
Vazba: brožovaná s chlopněmi
Tisk: barevný

Vydavatel:

Crew

Svět:

Proti přírodě

Pravidelná série/cyklus:

Proti přírodě 

Žánr:

Erotické

Scénář:

Mirka Andolfová

Kresba:

Mirka Andolfová

Autor obálky:

Milo Manara

Barvy:

Gianluca PapiMirka Andolfová

Překlad:

Denisa Streublová

Redakce:

Patrik LinhartPetr Stejskal

Lettering:

Karel Petřík

Rok a měsíc vydání: květen 2021  |  ISBN: 9788074499425  |  Vydání: první
IMAGE: IMAGE: IMAGE: IMAGE:Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku JsmeUspesni.cz.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!