UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Když Ally potkala Lisu

Když Ally potkala Lisu
13.10.2020

Trilogie Sunstone dokazuje, že komiks nemusí být nutně jen o opláštíkovaných hrdinech nahánějících padouchy po střechách.

Za BDSM romancí Sunstone stojí chorvatský komiksový scénárista a kreslíř Stjepan Śejić. Ten je známý hlavně díky práci pro vydavatelství Image na sériích Witchblade, Aphrodite IX a The Darkness. Na těch se podílel jak kresbou uvnitř (mini crossover série First Born a Broken Trinity) tak i obálkami k nim. Kreslíř inspirovaný "Image - like" stylem kresby se zaměřením především na digitální vytažení a coloring je však u nás známý především samostatným originem Harleen a trilogií Sunstone, které u nás vydalo nakladatelství CREW. Romanci doktorky Quennové s psychopatickým Jokerem jsme recenzovali nedávno. Dnes se podíváme blíže na jinou romanci a tou je trilogie Sunstone, na níž Śejič spolupracoval se svou manželkou.

„Chodili spolu z čisté lásky a dvacet šest jim bylo let
a do té lásky bez nadsázky se vešel celý širý svět,
ten svět v nich ale viděl pásky a jak by mohl nevidět,
vždyť horovali pro BDSM a dvacet šest jim bylo let.“
IMAGE:

Kniha první - dámská volenka.

Ally Carterová je úspěšná softwarová programátorka na volné noze. Díky své práci si mohla splnit svůj sen, pořídit si velký dům a naplnit ho fetiš kostýmy a hračkami. Ostatně... když se přátelíte s výrobcem a návrhářem takových věcí, je to hračka. Ovšem sny o vlastní subince se jí zatím plní jen díky povídkám, které si čte na stránkách zasvěcených BDSM. Ty nejšťavnatější povídky píše Lisa Williamsová dívčina, která si k práci v kavárně přivydělává - Bingo! - psaním erotických BDSM povídek. I Lisa je fetišistka amatérka a i ona má jeden velký sen, najít svojí dominu.

V první knize jsme svědky toho, jak se ty dvě seznámily, a po několikaměsíčním chatování sebraly odvahu, aby se konečně sešly. Sledujeme první krůčky a první hru na subinku a dominu.  V druhé části knihy (v originále druhý sešit, ale u nás vyšly oba v jednom svazku), se seznámíme nejen s Allyininými přáteli, majitelem BDSM klubu Karmín Harperem, manželi Cassií a Tomem, ale především s Alanem Bensonem. Ano, to je ten, který navrhuje a dodává Ally všechny ty úžasné latexové kostýmy a hračky, a nejen jí. Zároveň se dozvíme leccos o Alanově a Allyinině společné minulosti.

Kniha druhá – „Tak jedna slečna s jednou slečnou, se spolu sešly na trati.“

Netrvá to ani moc dlouho a Lisa se nastěhuje k Ally. Vše se však záhy začne komplikovat, protože jejich přátelství a vztah založený na hře dominy a subinky se rychle rozvíjí ve více než jen přátelství s výhodami. Ačkoli si to ani jedna z nich nechce přiznat. Jejich romantické city k sobě navzájem stále rostou a zůstávají nevysloveny; tento nedostatek komunikace zároveň vede k nejistotě a konfliktům. Jak se Lise otvírá Alyinin vesmír, poznává její další kamarády a kamarádky. Když se pak Lisa sblíží s Alyininou kamarádkou, tatérkou Anne, je na krizi vztahu zaděláno.

Kniha třetí – „Snad dojedou až na konečnou, snad na trati se neztratí.“

V třetí knize vše spěje k závěru. Krize dostoupila vrcholu, obě hrdinky si sáhly až na samé dno a teď se od něj musí odrazit. Aby zachránily svůj vztah, musí čelit své minulosti a zpracovat a změnit sebezničující emocionální vzorce svého chování.

IMAGE:
Śejič scénárista a kreslíř.

Pojďme si nyní trochu přiblížit vypravěčské a výtvarné postupy, které Stjepan v komiksu Sunstone použil. Protože jsou – stejně jako příběh – jeho nedílnou složkou. Lisa je spisovatelka a tak je hlavní vypravěčkou ona. Celá trilogie je vlastně retrospektivou jejího vztahu s Ally. Lisa se jakožto vypravěčka často obrací přímo ke čtenáři. Její autorské vstupy jsou na rozdíl od přímé řeči hrdinů vždy ohraničeny rámečkem. Občas se stane, že Lisa předá otěže příběhu Ally, nebo někomu ze svých přátel (to především ve chvíli, kdy se řeší Allynina či Alanova minulost). V tu chvíli se změní barva stránky, na níž jsou rozmístěny panely. A to platí i pro erotické povídky, které Lisa píše na web. Díky tomu Śejič dosáhl přehlednosti, navzdory tomu, že nevypráví příběh lineárně. Ally mimo BDSM hrátek s Lisou má jako svůj další koníček hraní MMO RPG. Občas si tedy i autor vypomůže kratičkým odskokem do světa hry Soul Calibur a převlékne své hrdiny z latexových korzetů do lesklých zbrojí. Podobně pak v jeden moment využije takřka primitivní dětské kresbičky, aby ilustroval rozmazané vzpomínky jedné z hrdinek na opravdu drsnou alkoholovou jízdu. Tyto kreslířské úlety jsou nejen vtipné, ale zároveň příjemně nabourávají až příliš perfekcionistickou Stepjanovu kresbu. Ta vyniká především skvělým ztvárněním nejen ženských křivek, ale také emocí hrdinek pomocí dokonalého ztvárnění jejich mimiky.

Na řadě jsou důtky.

Velkým mínusem je poměrně malý font, který se především díky vrstveným barvám v rámečcích (v první knize) opravdu špatně čte. Sunstone je extrémně upovídaný komiks a občas z toho bolí oči. Drruhou slabinou je zaměnitelnost tváří. Jak v druhé knize přibude vedlejších postav se zrzavými vlasy, začnou se vám plést. To je zřetelný problém především menších panelů. Kdo zná jeho komiks  Death Vigil, ví, že má tendenci kreslit mužské postavy, jakoby měly ženské rysy. To bohužel platí i o hrdinech Sunstone, i když si u těch hlavních vypomohl bradkou či fousy.

IMAGE:

Kamarádky s benefity – něco navíc.

Od současných komiksů čtenáři očekávají nějaké ty bonusové materiály. Śejič jich nabízí hned několik. Ten první objevíme hned v prvním svazku. Je jím komiksové vyprávění o tom, jak vlastně Sunstone vzniklo. Vedle několika nákresů a kostýmů z Alanova skicáře ještě zaujmou MMO verze postav Sunstone. Druhý svazek naopak nepřináší zhola nic a třetí – kromě několika žhavých valentýnských kreseb našich hrdinek – nabízí především plány do budoucna. Protože Stjepan nechce zůstat jen u Ally a Lisy, ale chce dovyprávět příběhy jejich přátel. I tady jsou nějaké ty náčrtky – storyboardy. Zároveň se autor upřímně svěřuje, jak náročné pro něj bylo některé scény vymýšlet.

Zkrátka a dobře, ačkoli se Sunstone může na první pohled tvářit, jako porno komiks, opravdu jím není. A i když jsou sexuální scény explicitní, není jich tam tolik a rozhodně nepůsobí lacině. Celý příběh Ally a Lisy je především objevování vlastní sexuality, složitosti mezilidských vztahů a odkrývání vlastních tužeb. A ještě jednu věc se nám Śejič spolu se svými hrdinkami snaží říct. Všichni se snažíme své všední životy něčím zpestřit. Někdo sbírá komiksy, jiný je vášnivým čtenářem. Další chodí na fotbal, nebo jezdí na kole. Ti, kdo svůj život okořenili bondáží, BDSM a fetišismem, nejsou horší než ti, kteří skládají puzzle, pěstují růže, nebo navštěvují fotbalové zápasy. Jsou úplně stejní, prožívají podobné krize, řeší podobné problémy a mají stejné city jako ty a já.

Hodnocení: Příběh 85% 

Zpracování 80%

Jan Procházka

https://www.obchod.crew.cz/detail/komiks-532069-sunstone-1

 

Série

Sunstone 

Žánr

Literatura světováKomiksyErotika

Vydáno

2019, Crew

Orig. název

Sunstone, Vol. 1, 2011

 

Počet stran

244

Jazyk vydání

český

Ilustrace/foto

Stjepan Šejić

Autor obálky

Stjepan Šejić

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-7449-658-5

 

 

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.