UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jom kipur a poslední německý rytíř aneb Alenka v říši války

Jom kipur a poslední německý rytíř aneb Alenka v říši války
21.12.2020

Podmanivý román o pátrání po zapomenutých osudech válečných hrdinů (recenze)

Elitní bodyguard, učitel bojových umění a průvodce se specializací na Terezín Pavel Batel za sebou má již dva autorské zářezy: román Příběh průvodce (2013, Paul&Sion, zde se můžeme setkat s předobrazy některých hrdinů a motivů z nové knihy) a akční komedii Týpci (2016, Argo). Nyní v nakladatelství Netopejr vychází komplexní vrstevnaté dílo o hrdinech nejen druhé světové války, o odvaze, boji za naději, čest a o osudovém prolínání času.

„Historii píší vítězové, nebo ti, co přežili. Nepohodlné informace mizí a pravda je osekána.“

Vypravěčem je otec, s jehož výchovnými metodami by většina rodičů asi nesouhlasila. Jako závislý na adrenalinu neváhá vystavit nebezpečí i svoji malou dcerku, podobně silná vášeň pro historii a pravdu mu dokonce jednoho dne umožní první cestu v čase.

Při těch té se setkává s židovským chlapcem Albim, jehož osud zavede na bojiště první světové války, odkud je vírem událostí vtažen i do té druhé. Hrdina – vypravěč a spisovatel v jedné osobě – se pak ale coby průvodce Terezínem propadá i přímo do středu nelidských hrůz, do víru holokaustu, za hrdiny, kteří by neměli být zapomenuti. Jeho dcerka mu nahlíží přes rameno, až jednou do minulosti propadne s ním…

Jak bude vnímat hrůzy války? Nalezne cestu ven? Jak s příběhem nezlomného atleta a ochránce dětí Fredy Hirschem souvisí příběh malého Albiho? To vše si už musí čtenář rozklíčovat sám.

„Osud nebo jakási vyšší moc nám občas dává možnost rozhodnout se, kterou z cest na křižovatce života půjdeme dál. Podle tohoto rozhodnutí sbírá se jakýsi nejsoucný kredit. Formuje začátek našeho příštího života a dává odpověď na to, kdo, nebo proč tady vůbec jsme, budeme… a kým jsme v minulých životech mohli být.“ (Str. 182)

Autor Pavel Batel podává příběh po kratších kapitolách, nebojí se proskakovat mezi hrdiny i časem. Zpočátku se věnuje především židovským rodinám, jejich situaci mezi válkami a hlavnímu hrdinovi, toho času v psychiatrické léčebně. Ačkoli je děj zpočátku poklidný, v každé kapitole přináší mnoho zajímavostí, které táhnou. Uprostřed knihy pak už čtenář drží palce každému, kdo se pokusí vzepřít nacistické mašinérii, a na konci do sebe všechno zapadne jako geniální skládačka. Psát tímto způsobem je velmi náročné, ale autor zvládl své řemeslo na jedničku. Znalost problematiky i zápal pro historii dávají knize punc originality a věrohodnosti.  

Není nouze o pestré slovní obraty, atmosféru i intenzitu prožitku lidských osudů. Pavel Batel si nevyžívá v detailních popisech násilí a hrůz – ty vyvolává už samotnou situací všech svých postav, knihu si tak mohou směle přečíst i děti. Už pro samotné povědomí o této kruté době by to měly udělat. A nejen ony.

Jedinou vadou na kráse textu je nepřehlédnutelné nadužívání interpunkce na koncích přímé řeči, na začátcích pak obzvláště výpustek, které (většinou bezdůvodně) následuje malé písmeno.

Samotná kniha se těší výbornému grafickému zpracování, příjemnému papíru, a kvalitní vazbě korunované zajímavou obálkou skvěle vystihující téma, poselství i atmosféru – zkrátka vše, co ve vás zůstane ještě dlouho po dočtení.

Knihu mohu směle doporučit čtenářům všech žánrů a každého věku.

Hodnocení: 90%

Kristina Haidingerová

Pavel Batel: Jom kipur a poslední německý rytíř

Žánr: Válečný, mysteriózní

Vydal: Netopejr, 2020

Obálka: Pavel Batel, Pavel Hofman

Vazba: vázaná, pevná

240 stran / 299kč

Upoutávka na knihu: https://www.youtube.com/watch?v=Jt9vkSmtG4U

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.