banner
banner

Jiří Mazurek: Časem záhadu UFO vyřešíme

Jiří Mazurek: Časem záhadu UFO vyřešíme
22.12.2017
Jiří Mazurek: Časem záhadu UFO vyřešíme

Rozhovor Michala Březiny s Jiřím Mazurkem, autorem sci-fi thrilleru Polární záře

Jiří Mazurek je autorem fantastiky řadu let. Publikuje v časopisech Ikarie, XB-1 a Pevnost. Nedávno se dostal i do spárů nakladatelství Mystery Press se svým sci-fi thrillerem Polární záře, na který jsme přinesli recenzi s ukázkou ZDE.
 
Jiří, než si čtenář odklikne na úhledně sepsané klady a zápory Tvé knihy Polární záře v recenzi, prozradíš nám sám, o čem Tvá kniha zhruba je?
Zjednodušeně řečeno o sérií záhadných událostí, které se odehrávají pod mořem, ve vzduchu i na pevnině, v odlehlé arktické části Ruska. Hlavní hrdinové musí čelit neznámé hrozbě, která hrozí zahubit je samotné a možná i celé lidstvo.
 
Co Tě přivedlo ke psaní?
Asi moje bujná fantazie a záliba v odlišných světech než je ten skutečný.
 
Jak se propaguješ? Jezdíš na Cony, šíříš osvětu přes fejzbuk? Nebo jinak?
Dříve jsem jezdil na cony, ale teď mám dvě malé děti, a bydlím na „okraji“ republiky, do Prahy nebo Brna už se nedostanu... Facebook pro reklamu používám, to ano. Taky jsem aktivní na webu Wattpad a Goodreads.
 
Jaké pocity jsi měl, když vyšel Tvůj debut, fantasy Želes?
Skvělé, asi jako každý, kdo poprvé drží v ruce svou knihu.
 
Po Želesu lezlo lezlo až vylezlo na světlo boží dílo Legenda o Rennardovi (2009), a následně ještě Legenda o Garonně (2009). Jaká je tam spojitost a co knihy nabízí?
Jsou to hodně odlišné knihy. Želes je kniha pro mládež. Je to sci-fi hříčka, variace na prales (inspirováno pralesem Mionší u nás ve Slezsku), kde je možné téměř vše. Obě „Legendy“ jsou fantasy příběhy ve zdánlivě „středověkých“ kulisách“, určené čtenáři libovolného věku. Teprve ke konci Legendy o Garonně se čtenář dozví, že se vlastně jedná o sci-fi, v němž hlavní postavy přecházejí mezi různými světy pomocí zvláštní sítě portálů a klíčů.  
 
Připravuješ v současné době další román?
Teď si dávám na chvíli pauzu.
 
Na Slezské univerzitě učíš matematiku a statistiku. Mají Tvé rozšířené obzory statisticky vliv na Tvé psaní? Strukturuješ své texty s matematickou přesností například?
Myslím, že přímo ne. Snažím se, aby byl příběh logický, a aby neobsahoval nesmysly. V Polární záři se v rámci vyprávění zmiňuji i o některých zajímavostech z matematiky a fyziky, které o něco podrobněji rozvádím na konci knihy.
 
Co Tě inspirovalo k napsání Polární záře?
Ačkoli dnes vychází ohromné množství knih, chybí mi žánr sci-fi thrilleru, který kdysi psal Michael Crichton (Kmen Andromeda, Koule, Jurský park). Spojení vědy, problému z (blízké) budoucnosti a napětí. V této chvíli se mi vybavuje jen pár autorů tohoto žánru (Schätzing, Elsberg, Weir,...). Proto jsem se rozhodl, že tento žánr zkusím napsat sám...   
 
Jak se Ti spolupracuje s Tomášem Němcem z Mystery Press?
Velmi dobře. Asi proto, že vždycky bez výhrad souhlasím s jeho návrhy.
 
Jaké jsou Tvé další koníčky, kromě každodenního čtení úžasných článků na Vanili.cz?
Taky se na Vanili.cz účastním literárních soutěží! Moje koníčky jsou četba, turistika, fotbal, fotografování a mé děti.
 
Věříš na UFO?
Četl jsem poměrně hodně knih a zpráv na toto téma. Okolo 97 % všech hlášení UFO lze vysvětlit pomocí přírodních nebo fyzikálních jevů, které dnes známe. Zbývající 3%, což jsou ale stovky nebo snad tisíce případů z celého světa, v současnosti vysvětlit neumíme. Věřím tomu, že časem tuhle záhadu vyřešíme, ale jaké řešení to bude, to si netroufnu odhadovat. 
 
Tvůj nejoblíbenější filmový hrdina v žánru sci-fi thriller?
Mám rád žánr jako takový, nemám oblíbeného konkrétního hrdinu.
 
Jakým vzkazem bys oblažil spoře oděné fanynky e-magazínu Vanili.cz?
Jsem ženatý, zdržím se komentáře.

- - -
Jiřího zpovídal, přičemž v ruce držel jeho Ebook Polární záře, vládce Sci-fi Questu, lord Březina
 Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku dobré zprávy.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!

Zveřejněte PR článek na online magazínu Vanili.cz!

Popkulturní magazín provozujeme již od roku 2006.

Mám zájem