UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jiří Mazurek: Časem záhadu UFO vyřešíme

Jiří Mazurek: Časem záhadu UFO vyřešíme
22.12.2017

Rozhovor Michala Březiny s Jiřím Mazurkem, autorem sci-fi thrilleru Polární záře

Jiří Mazurek je autorem fantastiky řadu let. Publikuje v časopisech Ikarie, XB-1 a Pevnost. Nedávno se dostal i do spárů nakladatelství Mystery Press se svým sci-fi thrillerem Polární záře, na který jsme přinesli recenzi s ukázkou ZDE.
 
Jiří, než si čtenář odklikne na úhledně sepsané klady a zápory Tvé knihy Polární záře v recenzi, prozradíš nám sám, o čem Tvá kniha zhruba je?
Zjednodušeně řečeno o sérií záhadných událostí, které se odehrávají pod mořem, ve vzduchu i na pevnině, v odlehlé arktické části Ruska. Hlavní hrdinové musí čelit neznámé hrozbě, která hrozí zahubit je samotné a možná i celé lidstvo.
 
Co Tě přivedlo ke psaní?
Asi moje bujná fantazie a záliba v odlišných světech než je ten skutečný.
 
Jak se propaguješ? Jezdíš na Cony, šíříš osvětu přes fejzbuk? Nebo jinak?
Dříve jsem jezdil na cony, ale teď mám dvě malé děti, a bydlím na „okraji“ republiky, do Prahy nebo Brna už se nedostanu... Facebook pro reklamu používám, to ano. Taky jsem aktivní na webu Wattpad a Goodreads.
 
Jaké pocity jsi měl, když vyšel Tvůj debut, fantasy Želes?
Skvělé, asi jako každý, kdo poprvé drží v ruce svou knihu.
 
Po Želesu lezlo lezlo až vylezlo na světlo boží dílo Legenda o Rennardovi (2009), a následně ještě Legenda o Garonně (2009). Jaká je tam spojitost a co knihy nabízí?
Jsou to hodně odlišné knihy. Želes je kniha pro mládež. Je to sci-fi hříčka, variace na prales (inspirováno pralesem Mionší u nás ve Slezsku), kde je možné téměř vše. Obě „Legendy“ jsou fantasy příběhy ve zdánlivě „středověkých“ kulisách“, určené čtenáři libovolného věku. Teprve ke konci Legendy o Garonně se čtenář dozví, že se vlastně jedná o sci-fi, v němž hlavní postavy přecházejí mezi různými světy pomocí zvláštní sítě portálů a klíčů.  
 
Připravuješ v současné době další román?
Teď si dávám na chvíli pauzu.
 
Na Slezské univerzitě učíš matematiku a statistiku. Mají Tvé rozšířené obzory statisticky vliv na Tvé psaní? Strukturuješ své texty s matematickou přesností například?
Myslím, že přímo ne. Snažím se, aby byl příběh logický, a aby neobsahoval nesmysly. V Polární záři se v rámci vyprávění zmiňuji i o některých zajímavostech z matematiky a fyziky, které o něco podrobněji rozvádím na konci knihy.
 
Co Tě inspirovalo k napsání Polární záře?
Ačkoli dnes vychází ohromné množství knih, chybí mi žánr sci-fi thrilleru, který kdysi psal Michael Crichton (Kmen Andromeda, Koule, Jurský park). Spojení vědy, problému z (blízké) budoucnosti a napětí. V této chvíli se mi vybavuje jen pár autorů tohoto žánru (Schätzing, Elsberg, Weir,...). Proto jsem se rozhodl, že tento žánr zkusím napsat sám...   
 
Jak se Ti spolupracuje s Tomášem Němcem z Mystery Press?
Velmi dobře. Asi proto, že vždycky bez výhrad souhlasím s jeho návrhy.
 
Jaké jsou Tvé další koníčky, kromě každodenního čtení úžasných článků na Vanili.cz?
Taky se na Vanili.cz účastním literárních soutěží! Moje koníčky jsou četba, turistika, fotbal, fotografování a mé děti.
 
Věříš na UFO?
Četl jsem poměrně hodně knih a zpráv na toto téma. Okolo 97 % všech hlášení UFO lze vysvětlit pomocí přírodních nebo fyzikálních jevů, které dnes známe. Zbývající 3%, což jsou ale stovky nebo snad tisíce případů z celého světa, v současnosti vysvětlit neumíme. Věřím tomu, že časem tuhle záhadu vyřešíme, ale jaké řešení to bude, to si netroufnu odhadovat. 
 
Tvůj nejoblíbenější filmový hrdina v žánru sci-fi thriller?
Mám rád žánr jako takový, nemám oblíbeného konkrétního hrdinu.
 
Jakým vzkazem bys oblažil spoře oděné fanynky e-magazínu Vanili.cz?
Jsem ženatý, zdržím se komentáře.

- - -
Jiřího zpovídal, přičemž v ruce držel jeho Ebook Polární záře, vládce Sci-fi Questu, lord Březina
 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.