banner
banner

Jan Potměšil v jedné ze svých životních hereckých rolí, tentokrát jako narátor

Jan Potměšil v jedné ze svých životních hereckých rolí, tentokrát jako narátor
20.08.2020
Jan Potměšil v jedné ze svých životních hereckých rolí, tentokrát jako narátor

Recenze na Růži pro Algernon

Pokud řeknete Daniel Keyes, mnoho lidí vám asi spolu s Charliem Gordonem řekne, že „chlápka toho ména vůbec nezná.“ A to nemusejí mít IQ 68. Pokud však řeknete (i před čtenáři fantastikou nepolíbenými) Růže pro Algernon, rozsvítí se jim oči a vykřiknou. „To je ten smutný příběh o tom pekařském pomocníkovi, který byl mentálně retardovaný, ale protože měl obrovskou touhu stát se chytrým, tak v rámci vědeckého experimentu podstoupí operativní navýšení inteligence. Jenže časem zjistil, že vysoká inteligence sebou nese i osamění a nepochopení ze strany těch průměrných.“

 Dojemný příběh, který je zároveň obžalobou nezodpovědného přístupu vědců k lidskému jedinci, znají nejen fanoušci sci-fi, ale také milovníci filmového plátna.

 Ti první by mohli přidat informaci, že povídka Růže pro Algernon získala cenu Hugo a román který z jejího rozšíření posléze vzešel, obdržel cenu Nebula. Ti druzí pak jistě zmíní Oscarem ověnčený snímek Charly, či televizní film z roku 2000.

Já však mám příběh Charlieho Gordona spojený se stejnojmennou divadelní hrou, v níž již od roku 1993 září herec Jan Potměšil.

Právě proto byl pro tým audio vydavatelství OneHotBook jasnou volbou pro roli narátora. A pod režijním vedením Michala Bureše se jí zhostil stejně jako na divadelních prknech na výbornou. Tady bych asi klidně mohl skončit. Ale já dodám, že Potměšil díky své zkušenosti z divadla zvolil cestu, která je pro příběh vyprávěný jednou postavou nejlepší. Protože všechny děje i postavy vnímáme Charlieho optikou, zvolil narátor pro vyprávění jeden tón hlasu. Málo kdy se stane, že by použil pro nějakou postavu jiný, než Charlieho chraplavý hlásek. Snad občas a to pouze ve chvílích kdy text knihy jasně naznačuje, že Gordon danou osobu paroduje. Zároveň Potměšil skvěle zvládá všechny polohy jeho osobnosti a projevů. Ať již jde o toho retardovaného mladíka z počátku knihy, nebo Charlieho sice již s vyšším IQ, ale přesto stále ne „úplně chytrého, až po zoufalstvím, nepochopením a samotou zužovaného muže.

Tahle audiokniha se vážně povedla a já si ji za nějaký čas rád poslechnu znovu.

Hodnocení: 85%

Jan Procházka

Katalogové č.: AK315
EAN: 8594169483153
Formát: 1 x CD mp3
Délka nahrávky: 8 hodin 20 minut

Překlad: Richard Podaný

Datum vydání: 30. července 2020

http://www.onehotbook.cz/audioknihy/ruze-pro-algernon/

 Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku dobré zprávy.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!

Zveřejněte PR článek na online magazínu Vanili.cz!

Popkulturní magazín provozujeme již od roku 2006.

Mám zájem