Jaký je život s umělou bytostí?

Jaký je život s umělou bytostí?
30.05.2018
Jaký je život s umělou bytostí?

Jan Procházka recenzuje audioknihu Umina verze Emila Hakla

Emil Hakl (1958) je autorem takových skvostů jako novela O rodičích a dětech či románu Intimní schránka Sabriny Black. V roce 2016 mu v nakladatelství Argo vyšel román Umina verze. Jelikož v něm autor snad poprvé ve své tvorbě koketuje s žánrem sci-fi, určitě stojí za pozornost všech fanoušků fantastiky. Zvláště pak jeho skvostné podání v podobě audioknihy.

Ale pěkně popořádku. Kdo je vlastně Uma?

Uma je dívka s umělou inteligencí, prototyp, který za dost podivných okolností vstoupí do života zvídavého, samotářského čtyřicátníka Františka.

Příběh sám je variací na frankensteinovské téma, okořeněný romancí a skoro až detektivní zápletkou. Při tom všem ještě autor stačí nakousnout taková témata, jako jsou láska, vztahy či bytí a nebytí v současném světě. Či otázky hranic lidskosti.  „Zoufalství nevzniká jen tak z ničeho. K němu se každý musí pomalu, poctivě propracovat. Spousty nadějí, přechodných zlepšení, slibů, snah, pak zase ran. Trvá dlouho, než si jedinec dokáže přiznat, že je definitivně v řiti. Zvláštní je, že to přináší ulehčení. Teprve ve chvíli, kdy si připustíš, že se z toho už nejspíš nevyhrabeš, najdeš sílu odhodit část křivd, výčitek a jiných toxických sraček, které v sobě taháš dlouhá léta, a najdeš aspoň tolik rozvahy, abys mohl pokračovat.“

Autorův typický úsporný, úderný a svižný styl vyprávění je vhodným materiálem pro převedení příběhu do formy audioknihy.

Toho se chopili na slovo vzatí mistři slova z audio vydavatelství OneHotBook, a to konkrétně Režisér Michal Bureš, jenž je jedním z kmenových režisérů tohoto audio vydavatelství.

Role vypravěče a hlavního hrdiny Františka se ujal skvělý David Novotný ( Richie Tozier –To) a v roli umělé dívky Umy mu zdárně sekunduje Jana Stryková (Mycelium, Atlas mraků).

Novotného přednes je perfektní a svou kadencí se vyrovná geniálnímu Ivanu Luptákovi, který skvěle namluvil kultovní Klub rváčů.  Novotný bravurně vystihl Haklův úsporný styl jenž je neskutečně zábavný, ovšem zároveň dokáže plynule přejít do něžné a romantické polohy. A to považuji za veliké vypravěčské umění.

Jana Stryková pak měla v roli umělé dívky zbavené všech emocí, svou práci ještě o kousíček těžší. Ale i ona ji zvládla na výbornou. Přestože se Uma během příběhu vyvíjí (od loutky bez emocí, přes zvídavou a naivní dívenku, milující a vášnivou dívku až po silnou a ke všemu odhodlanou ženu) dokázala narátorka vystihnout všechny tyto polohy Haklovy hrdinky.

Celý příběh pak pěkně doplňují úderné riffy elektrické kytary a dodávají tak této nevšední a originální romanci ještě větší spád.

Musím říci, že ačkoli mám Hakla rád, Uminu verzi jsem dosud neznal, ale díky skvělému přednesu Strykové a Novotného jsem si ji náramně užil.

100%

EMIL HAKL
UMINA VERZE

Vydal: OneHotBook
Délka nahrávky: 4hod 34min.
Čtou: David Novotný a Jana Stryková
Formát: 1 x CD mp3
Délka nahrávky: 4 hodiny 34 minut

- - -
Pro Vanili.cz Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku JsmeUspesni.cz.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!