banner
banner

ILUSIE – Probuzení Louhi – Poutavý severský příběh pokračuje na moři a v srdcích rodičů

ILUSIE – Probuzení Louhi – Poutavý severský příběh pokračuje na moři a v srdcích rodičů
13.03.2021
ILUSIE – Probuzení Louhi – Poutavý severský příběh pokračuje na moři a v srdcích rodičů

Po krutých událostech, které provázelo zničení zrůdného kováře Svaroga, už nikdo není jako dřív.

Hrdinové války se Svarogem propadají šílenství, král zůstává zmrzačený a osamocený a ze země královny Saraigat začínají mít ostatní severská území strach. O tom, co se tam nahoře stalo, kolují legendy, které někoho uklidňují, někoho děsí a jiné inspirují. Královně nezbývá než znovu zatnout zuby a pustit se na cestu přes moře. Do země, která má s královnou a jejími věrnými možná více společného, než se zpočátku zdálo. Saraini synové Väinö a Eino také nezůstali nepoznamenaní: jeden prošel Tuonelou a druhý prochází bolestivou proměnou. Naštěstí se smečka Harfeníků a šamanů nerozpadla úplně a děti nacházejí útočiště u svého otce a velkého medvědího šamana, jehož výchova je skoro stejně krutá jako velké Turské moře pro Sarai a nového krále.

„Věnováno všem otcům a synům“ (věnování autorky)

Sarai není obyčejná žena, to pozná každý nejen z předchozích knih, ale i z prvních řádků pokračování. U této knihy lze říci, že se dá číst i samostatně. Děj je kompaktní, karty jsou rozdány hned na počátku. Hrdinů podstatně ubylo, což je pro potřebu pokračování dobře. Čtenáře čekají pouze dvě pravidelně se střídající dějové linky: jedna sleduje královnu a její snahu udržet mír, druhá otce dětí, které prochází nelehkým obdobím a přerodem ve velmi zajímavé budoucí hrdiny. Obě linky se časově následují, což je pro čtení příjemné.

„Napij se. Pořádně. A jez,“ vybízel ho Tomi.

„Je to syrové,“ nakrčil Väinö nos, když viděl, jak mu podává krvavou, ještě teplou beztvarou hmotu. (Str. 251)

Příběh až na výjimky nepřekvapuje opulentními bitvami a zvraty – většina z nich se objevuje v osudech každé postavy postupně, zato nevyhnutelně. Autorka se ani teď s hrdiny nemazlí, sever zůstává tvrdý. Popisy jsou místy brutální, ač příběh hodně voní mateřstvím. Je znát autorčin vypsaný styl, její osobní vztah k příběhu a fantastické prvky (proměny) jsou brány jen jako nutnost a většinou ne úplně příjemná okolnost. Kniha snad nasákla více mluvou samotných Finů a i odkazy na Kalevalu jsou jednoznačnější. Čtenář ale nemusí mít strach z archaického jazyka, přidávají se i modernismy – které by hnidopich možná vyškrtl, jenže právě ty pomáhají dávný epos dnešnímu čtenáři přiblížit. Obrazy, které Milada Střítezská tvoří, okouzlují a posílají čtenáře (třeba z karantény) daleko. Tak daleko, že se některým ani nebude chtít vracet.

„Väinö pozorně sledoval ráz krajiny, která nebyla tak plochá jako jinde v Alatey, ale členitá, plná skal a prudce se zdvíhajících kopců, zježených pokroucenými borovicemi a přísnými smrky.“ (Str. 132)

Drsné finále je třešničkou na dortu napínavého příběhu, který obstojí i bez velkých scén a snadno čtenáře provede bezmála pěti sty stranami.

Miladě Střítezské se podařilo vytvořit fascinující mytický příběh stojící na pevných základech, který sám o sobě může být příjemnou změnou pro každého čtenáře fantasy (nejen, neb na fantasy prvky v knize opravdu není kladen důraz). Vějičku na pátý díl pak autorka doprovází poznámkou, že ve čtvrtém díle, který by mohl vyjít ještě letos, se dozvíme něco o historii všem příběhům předcházející.

Oproti předešlým knihám je Probuzení Louhi ještě o něco vypiplanější – dočkáme se mapy i ilustrací, krásná obálka je již samozřejmostí. Pro čtenáře Ilusie je tu ještě jedna dobrá zpráva – Harfeníci severu (první díl Ilusijské ságy) prošli reedicí a vychází jako e-book i jako dramatizace v podání Zdeňka Hrušky.

Kristina Haidingerová

Hodnocení: 85%

Žánr: Romány, Fantasy, Pověsti

Vydal: Ilusie publishing 2020

Autor: Střítezská, Milada

Obálka: Daniela Dahlien Neumanová

Vazba: brožovaná

Počet stran: 480

ISBN: 978-80-270-8594-1

https://www.kosmas.cz/knihy/282939/ilusie-probuzeni-louhi/

 

 Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku dobré zprávy.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!

Zveřejněte PR článek na online magazínu Vanili.cz!

Popkulturní magazín provozujeme již od roku 2006.

Mám zájem