UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Hovoří k vám posádka Vzdorující Kraksny

Hovoří k vám posádka Vzdorující Kraksny
18.02.2021

Přinášíme vám recenzi obou dosud vydaných audio knih série Legie a krátký rozhovor s hezčí polovicí autorského týmu.

Na první dvě knihy z chystané dvanáctidílné série Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové bylo už napsáno tolik pochvalných i kritických recenzí, že nemá smysl psát další. Příběh pohrobků bezpečnostních služeb České republiky a Ruska, kteří se v rámci super tajné operace Thümmel propracují na těžební planetku patřící rase mimozemských agresorů, jež zničila Zemi a zotročila její obyvatele, nenechal žádného z fanoušků jesenického Mauglího chladným. A ačkoli všemožní odborníci na fantastiku knize vytýkali kde co, u pravověrných členů Kotletova gangu zabodovala a všichni trnuli v očekávání, jak dopadne druhý díl, jehož sepsání se ujala autorka seriózních fantasy příběhů Kristýna Sněgoňová. Světe div se, druhý díl Legie s podtitulem Amanda sklidil ještě o pár palseků víc chvály než Kotletova Operace Thümmel. A jak už je v nakladatelství Epocha dobrým zvykem, hned vzápětí spatřila světlo světa dvojice audioknih, jejichž zvuková stopa věrně zachytila dobrodružné, vtipné a místy i dojemné eskapády kapitána Moravce, všeuměla Vodičky, kuchaře Giuseppeho, Chany Agy a věčně nadrženého syna šéfa ruské tajné služby Gerasima.

Operaci Thümmel i Amandu vydala Epocha ve spolupráci s Audiotékou (ostatně jako snad všechny své dosavadní tituly) a covery obou audio knih věrně přebírají titulní stránky knih papírových. Potud žádná změna. Ta nastává s příchodem narátora. V Epoše se narátorský post řeší vždy velice pečlivě a výběru herců, kteří budou knihy načítat, je věnována velká pozornost. Vzpomeňme na skvělého Borka Kapitančika a jím namluvenou sérii SPAD.

Tentokrát do pomyslného kapitánského křesla usedl herec, který je uznávaným dabérem a narátorem – Martin Stránský, jehož příjemný hlas okouzlil například posluchače trilogie Stiega Larssona.

Bez legrace, bez legrace, povedená Operace

Stránský zvolil civilní projev, a tak jeho Moravec mluví spíš klidně a vyrovnaně. Je to dobře, protože právě bývalý analytik BIS je jediným hlasem rozumu v té bandě šílenců, kteří se zatím marně snaží nakopat enlilským utlačovatelům jejich modré zadky. Na opačné straně narátorova hlasového spektra pak stojí Rus Gerasim. Mám podezření, že jeho těžký přízvuk musel Stránský studovat buď měsíc trvajícím pobytem na ukrajinské ubytovně, nebo čtrnáctidenní návštěvou Ruska. Gerasim je v jeho podání uvěřitelnější než náš ukrajinský zedník Vasil. Starý Vodička se svým suše chraplavým hlasem se také povedl, jen kuchař Giuseppe jako by se nemohl nějak najít. Chvilku zní jako Moravec a chvilku jako Vodička. Na těžební planetce se nachází jediná osoba ženského pohlaví, mimozemská ještěrka Aga. A protože většinu času jen vrčí, nebylo její ztvárnění pro Stránského žádným problémem. I hlasy ostatních alespoň trochu významnějších postav zvládl narátor dobře. Ovšem to, za co jej musím pochválit, je práce s emocemi postav. Především Moravec zní v jeho podání o dost víc deprimovaně než v samotné knize.

Pozor! Přichází Amanda…

S příletem Moravcovy bandy na pouštní planetu Namathé však nastávají pro narátora mnohem obtížnější časy. Zatímco osazenstvo těžební planetky bylo převážně mužského pohlaví, otrokářská a obchodní planeta hostí mimozemšťanek mnohem více. A ať už jde o manželku správce planety, prostitutku z nejlepšího botelu na planetě nebo otrokyni v místodržitelově sídle, je to pro Stránského mnohem větší výzva než banda chlapů a jedna ještěrka. Navíc tu máme ještě dvě pozemšťanky, a to kultivovanou dámu s titulem a mladší sestru Mauglího, která se víc než řečí přímou vyjadřuje skřeky.

Tady se Stránský oproti jiným Narátorům, kteří načítali knihy z Epochy, snaží mnohem více a jde mu to o dost lépe. Aga vrčí stejně kvalitně jako v prvním díle, profesorka zní, jak má, a vlastně i ta titulní Amanda je v pořádku. Ostatní ženské postavy jsou sice lehce zaměnitelné, ale naštěstí jich není moc. Naopak mimozemský Hunta zní v Stránského pojetí vážně dobře a projevy beznaděje a vzteku, které jsem si chválil v první audio knize, tady narátor vybrousil takřka k dokonalosti. Anebo je to tím, že je tahle stránka věci v podání Sněgoňové mnohem lépe napsaná.

Stránský jakožto narátor přesně vystihl styl a přednosti obou knih, a to z poslechu jejich audioverzí dělá příjemně odpočinkový zážitek. Je to hodně nebo málo? Já myslím, že docela dost.

Jan Procházka, 

Hodnocení audioknih: Operace Thümmel  80%, Amanda 80%

Formát:digitální

Formát:digitální

KRÁTKÝ ROZHOVOR S KRISTÝNOU SNĚGOŇOVOU!

IMAGE:

 

Ahoj. Tenhle rozhovor se bude točit především kolem audioknih a trošku i kolem druhého dílu Legie, který vzešel z tvého pera (používáš pero?) a nese podtitul Amanda.

Takže hned má první otázka zní. Co ty a audioknihy? Míjí tě tohle v poslední době tak populární médium, nebo jsi pilnou posluchačkou? A pokud posloucháš, tak při jaké činnosti? (Mnozí z audio knižních nadšenců poslouchají své oblíbené příběhy třeba při cestě autem, nebo při běhání.)

Nikdy jsem audioknihy neposlouchala. Svou první audioknihu jsem si vlastně koupila až loni na podzim, kdy jsem dostala herpetickou gingivostomatitidu a dokázala jen ležet, plakat a snít o tom, že se ještě někdy najím. Za čtrnáct dní jsem zhubla pět kilo a zestárla o deset let, ale taky naposlouchala spoustu svých oblíbených knih, třeba Saturnina nebo Jak jsem vyhrál válku. Takže začínám audioknihám pomalu přicházet na chuť, i když mám většinou problém udržet pozornost a jednu kapitolu si musím poslechnout třeba třikrát.

U audio knih ještě na chvilku zůstaneme. Každá audiokniha stojí a padá na narátorovi. Oba dva díly Legie načetl herec Martin Stránský. Poslouchala jsi Legii, a pokud ano, jak jsi s narátorskou prací pana Stránského spokojena?

Poslouchala jsem oba díly v rámci kontrolního poslechu, ale nebylo co opravovat. Martin Stránský předvedl neskutečný kousek a vysekl posádku Kraksny přesně tak, jak jsem ji chtěla napsat, a myslím, že můžu mluvit i za Kotletu – klobouk dolů. Bože, doufám, že udělá všech dvanáct dílů, protože v jeho podání připadá můj humor vtipný i manželovi, který se mu zásadně nikdy nesměje.

Tahle otázka bude osobní, ale já doufám, že mě s ní nepošleš na druhý konec galaxie. Kdyby nedej bože Kraskna (vesmírná loď hrdinů Legie, kdyby to někdo nevěděl) ztroskotala nedaleko tvého bydliště a musela být dejme tomu týden v servisu. Kterého z členů posádky bys na těch sedm dní ubytovala u vás doma?

Dá se ta sebranka vůbec rozdělit? Vzala bych všechny a pro každého našla uplatnění. Vodička – mimochodem psaný podle mého dědečka, jeho jmenovce – by mohl konečně dokončit rekonstrukci koupelny, která začala před čtyřmi lety, ale po dvou nás přestala bavit, Agu bych poslala na naši poštovní pobočku, aby se zeptala, jak je možné, že jsem celý týden na home officu, ale doručovatel mě doma stejně nikdy nezastihne, profesorku bych za sebe nechala pracovat, Amandu hlídat děti, Gerasima bych nechala manželovi na opilecké večery plné obscénních historek a sama strávila týden s Moravcem. Snad jen Giuseppe by vařit nemusel.

Kdo četl, nebo slyšel Legii, ví, že je Františkův a tvůj vesmír zaplněn bambilionem mimozemských ras a planet. Přesto se v druhém díle vaši hrdinové ocitnou v rámci své mise na otrokářské planetě v pozemské klášterní knihovně. Jak se stane, že hrdinové akční space opery najednou ocitnou v tak absolutně nepravděpodobné lokaci?

Jeden skvělý kamarád mě provedl Strahovským klášterem a knihovnou. Byl to neskutečný zážitek, z mnoha důvodů. Všechno mě zajímá, všude se chci podívat. Mám ráda, když mě něco úplně přesáhne, když na mě dýchnou staletí. Zvonice, muzeum, zahrada… To všechno ve mně zanechalo hluboký dojem, a když jsem profesorce přidělovala pracovnu, řekla jsem si, že kdyby si mohla vybrat cokoliv, chtěla by určitě repliku Strahovské knihovny, jednoho z nejúžasnějších míst, jaké jsem kdy viděla.

Proslýchá se, že pracuješ na třetím díle. Můžeš nám prozradit něco málo z toho, na co se můžeme těšit? Nebo je tohle téma tabu, je na něj uvedené informační embargo a vy nesmíte ani naznačovat?

Třetí díl Legie je komorní poctou všem sci-fi hororům, které mám ráda. Doufám, že čtenáři, kteří čekají, že se ve třetím díle dvanáctidílné série všechno rozhodne a proběhne monumentální vesmírná bitva, nebudou zklamaní. Ale bez obav, čtvrtý díl napíše Kotleta a nebude v něm šetřit vesmírnými loděmi, politikou, enlily a citoslovci. Já zatím posádce Kraksny připomenu, že když se rozhodnou krást ve starém vesmírném vraku, je pravděpodobnost, že se jim u snídaně něco vyklube z břicha, poměrně vysoká.

Děkuji za tvůj čas a za rozhovor.
Jan Procházka
Foto: Michaela MerglováKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.