UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Harleen - cesta do hlubin šílenství v luxusním balení

Harleen - cesta do hlubin šílenství v luxusním balení
29.06.2020

Jak se z krásky stane zvíře? To vám poví kreslíř a scénárista Stjepan Šejič.

Všichni tak nějak tušíme, že Harley Quinn nebyla vždy jen tou ztřeštěnou blonďatou holčinou s velkou palicí a tváří Margot Robbie. Ti, kteří neskončili jen u sledování filmů Birds of Prey a Sebevražedný oddíl, také ví, že byla Jokerovou milenkou. A o tom, jak se jí stala, je Šejičův origin Harleen.

Bylo, nebylo, dávno tomu…

Psal se rok 2015 a v hlavě geniálního chorvatského kreslíře a scénáristy se začaly pozvolna zhmotňovat obrazy mladičké a trochu naivní doktorky Quinzelové. Ctižádostivá, ale kolegy nepochopená a opovrhovaná mladá vědkyně má velký cíl. Dokázat, že její projekt zaměřený na výzkum empatie a její postupné ztráty v důsledku traumat utrpěných dlouhodobým pobytem v nápravných ústavech má šanci uspět při nápravě zločinců, kteří opakovaně terorizují Gotham. Bohulibý úmysl je schválen, zafinancován a mladá psycholožka se vydává do hlubin Arkhamova ústavu za nejhoršími super padouchy Gothamu. Poison Ivy, Croc či Riddler jsou sice velice zajímavé subjekty, ale myslí stále nespokojené vědkyně hárá myšlenka na padoucha všech padouchů. Její první setkání s Jokerem v temných ulicích města bylo drsné, to druhé za zdmi psychiatrické léčebny by mohlo dopadnout mnohem, mnohem hůř. Právě proto se mu doktorka Quinzelová poměrně dlouho brání. Jenže temnota vábí a odolat se jí nedá… A cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.

Šejič pojal Harley Quinnin origin spíše komorně. Více než akčními scénami oslovuje čtenáře pochmurnou atmosférou, a především odhalováním emocí a duševních pochodů hlavních aktérů děje. Sledovat myšlenky doktorky Quinzlelové, jež je nejen hlavní hrdinkou, ale především vypravěčkou svého příběhu, je napínavější než to nejlepší detektivní pátrání. Díky tomu se může hlavní hrdinka ve svých vzpomínkách vracet do minulosti a postupně sledovat svůj pád. Zároveň jí tento vypravěčský postup umožňuje komentovat svá tehdejší rozhodnutí, což dodává veskrze tragickému příběhu jemnou špetku ironie. Takhle nějak by psal Shakespeare, kdyby byl autorem komiksů.

Vizuální a grafické zpracování téhle temnotou prodchnuté romance si však zasluhuje stejnou pozornost. Skvěle podaná atmosféra a temnota dýchají z každého druhého panelu. Zvláště pak detailní záběry tváří hlavních postav ve spojení s hrdinčinými monology čtenáře vtáhnou do příběhu. A přestože je Šejičův smysl pro detail perfektní, dává prostor střídání velkých i malých panelů, což dodává i méně akčnímu ději jistou dynamiku. Tu také podporuje občasné zařazení pěkně propracovaných akčních scén. Harleen v Šejičově pojetí dokazuje, že i v komiksu si mohou být text a obraz rovny.

Aby toho nebylo málo, přináší nám kniha Harleen nejen nádherné alternativní obálky všech tří knih, ale především Časovou osu vývoje Harleen Stjepana Šejiče, v níž se setkáme s prvním příběhem Harley Quinn, který ilustroval. Druhým bonusem je pak ukázka originálního a nezaměnitelného Stjepanova postupu tvorby scénáře. Takhle to může vypadat jako nuda, ale opak je pravdou. Každý, pro koho nejsou komiksy jenom obrázky s bublinami, takový pohled do dílny mistra jistě ocení.

DC zařadilo tuto skvělou komiksovou minisérii do své prestižní edice Black Label. Stejnou pozornost jí však věnovali v nakladatelství CREW, proto u nás vychází všechny tři části příběhu nejen ve velkoformátovém svazku s pevnou vazbou, ale především s krásnou přebalovou průhlednou obálkou. Když obálku sundáte, objeví se na deskách zcela jiný obrázek. A ačkoliv se to nezdá, je tahle luxusní hříčka nejen pěkným signálem CREW ke svým fanouškům, ale také velkým odkazem na poselství tohoto skvěle vyprávěného a neméně krásně zpracovaného příběhu.

Hodnocení: 95%

Žánr

Literatura světováDobrodružnéKomiksy

Vydáno

2020, Crew

Orig. název

Harleen, 2020

 

Počet stran

200

Jazyk vydání

český

Překlad

Martin D. Antonín

Edice

Světové komiksy česky

Ilustrace/foto

Stjepan Šejić

Autor obálky

Stjepan Šejić

Vazba knihy

pevná / vázaná s přebalem

ISBN

978-80-7449-843-5Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.