UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Hanební pancharti s Českou vlajkou na rameni a dieseljazzem v duši

Hanební pancharti s Českou vlajkou na rameni a dieseljazzem v duši
04.03.2021

Multižánrový spisovatel Přemysl Krejčík vás proveze alternativní historií českého odboje s vervou dieselové mašiny.

Básník, spisovatel, povídkář, šéfredaktor literárního časopisu Partonyma a doktorand oboru historie Přemysl Krejčík má na svém kontě dvě sbírky básní, sbírku povídek na pomezí alternativní verze reality, často s prvky dystopie, nebo s náznakem pseudo-historie, a také thriller o českém hiphopu. Mimo jiné se podílel i na detektivce Šest nevinných. Jeho zatím posledním dílkem je dieselpunkový román Čokoláda pro wehrmacht.

Co je to alternativní historie víme všichni, ovšem co je to ten dieselpunk?

Tento výraz poprvé použil herní designér Lewis Pollak v roce 2002, aby popsal svou stolní hru na hrdiny Children of the Sun. Při její tvorbě se inspiroval takzvanou dieslovou érou. Což je časové období, které která pokrývá dobu mezi koncem první světové války a začátkem druhé světové války. Kromě meziváléčného období hraje v dieselpunku významnou roli také druhá světová válka. Přesný konec éry nafty pro někoho končí buď na konci druhé světové války, pro jiné pokračuje až do padesátých let. Dieselpunková hudba má pak své kořeny v neo-swingovém obrození, kombinuje prvky blues, jazzu, ragtime, kabaretu, swingu a bluegrassu.

„Óóó lide zda-li znáš
že kontinent náš
je nemocen až ...hanba
Óóó Evropa mocná
je moc nemocná
jí vyléčit má ...rumba.“

Krejčík (jak již název knihy sám napovídá) zasadil svůj příběh do období druhé světové války, konkrétně do Protektorátu Čechy a Morava a ještě konkrétněji do Prahy v období mezi roky 1942 – 1943. Zatím co ve městě řádí nacističtí okupanti, občané města musejí na noc zatemňovat okna a nesmí vycházet po setmění na ulici. Jsou zavírány vysoké školy a divadla. A přesto i tady jsou místa, kde to ještě žije. Tančírny a hospody. Ve Vinohradské Jednotě se sdružuje mládež holdující swingu. Pravda Karel Vlach musí ukončit produkci už v sedm hodin, ale díky bohu za to. Ovšem v hlavách mnohých zní otázka, jak to, že dieseláci v černých kloboucích a ty jejich zmalované pin-upky si mohou v pajzlu U přejeté kočky řádit při tom svém šíleném dieseljazzu až do rána? Je to tím, že je každý druhý z nich kolaborant? Anebo za tyhle ústupky z přísných protektorátních zákonů platí jen tím, že z nich většina pracuje v opravárenských dílnách hypermoderních nacistických dieselových motorek – Schlachthundů? Při památce prezidenta Masaryka, kde vůbec vězí domácí odboj? A co dělá prezident Beneš a exilová vláda v Anglii?

Samozřejmě že exilová vláda vyslala na území protektorátu své lidi. A Právě jejich osudy (nebo spíš alternativní příběh) máme možnost díky Krejčíkově imaginaci sledovat.

Většina členů parašutistických výsadků na území ČSR se na příkaz exilové vlády stáhla do Ruska, v protektorátní Praze zůstali muži z výsadku Silver B a Out Distance. Zemek, Škácha, Kolařík se ukrývají v konspiračním bytě, a poté, co byl zamítnut atentát na říšského protektora Heydricha, dostanou jiný úkol. Mají se spojit s jediným dosud žijícím členem slavné odbojové skupiny Tři králové Václavem Morávkem. Ten má pro ně nový úkol. Při tajné operaci „Golem“ získat plány super tajné futuristické zbraně, která by mohla změnit průběh války. Jenže nejsou sami, po plánech jdou i nepřátelé v černých uniformách a času je tak málo.

„Král že musí kata míti,
aby se lid bál,
jen bláznovi dovoliti,
aby se mu smál.“

Jestliže tím, kdo se „králi či vůdci směje“, je legendami opředený pobožný pistolník Morávek, katem v téhle hře o svobodu není ani tak Heindrich, ale Oberstlautnant a šéf Die Fremden Corey Hopkins. Jak už je z názvu téhle odnože gestapa vidět, Hopkinsovi podřízení jsou stejně jako on cizinci. A zatím co to čistokrevný rodák z texaského Dallasu to dotáhl v německé armádě ze všech Američanů nejdál, jeho podřízení jsou směskou Poláků, Čechů a Maďarů z řad kolaborantů. Tohle rozhodně není pozice, o které agilní důstojník snil. Proto není divu, že si Hopkins myslí na lepší postavení. To je čtenáři jasné od stránky 25, kdy se s ním poprvé seznámí. Ale jak šílenou hru sehraje s protinacistickým odbojem, aby ho dosáhl, a jakou roli v tom budou hrát výše zmínění dieseláci, to vám neprozradím.

„Štěchovická laguna když dřímá v zadumaném stínu Kordyliér,
pirát zkrvavenou šerpu ždímá, šerif si láduje revolver.“

Krejčík vypraví svůj příběh takřka filmovým stylem. Mnohé scény (a to nejen ta perfektní přestřelka na Hradčanském náměstí) mají skoro až westernový náboj. Některé eskapády Morávka a členů odboje zase připomínají v názvu recenze zmíněný film Quentina Tarantina. Přitom autor nezapomíná na to, že život v protektorátu nebyl žádná sranda. Dokáže čtenáři přiblížit i pocity výsadkářů, kteří mnohdy jen čekali se „svázanýma rukama“ v konspiračních bytech na pokyny z Londýna, a přitom přemýšleli co s nimi bude dál. Díky filmovénu střihu, neustálému střídání scén a skvěle vygradovanému napětí se prostě čtenář lehce nechá unést pocitem, že nečte knihu, ale sleduje napínavý film. Proto mnoho z těch, co slupnou tuhle hořkosladkou čokoládu, odpustí autorovi leckterou chybku. Já jakožto recenzent ovšem nemohu.

„A tak z kata a blázna
vznikla hodnost svérázná,
vylíhnul se nový tvor,
blázen diktátor.“

Kromě přelidněné první třetiny knihy, kdy se jeden v těch jménech a krycích jménech trošku ztrácí, musím autorovi vytknout příliš velké procento náhody, které hraje odbojářům do karet. Nechci tu moc spoilerovat, ale jak velká je pravděpodobnost, že budou výsadkáři bydlet ve stejném domě, jako kontaktní osoba, která je má spojit s odbojem? Druhou kaňkou na takřka dokonalé knize jsou pak nejen leckdy nelogicky se chovající vojáci SS, ale především hlavní záporák. Corey Hopkins je postavou černější než helma Darth Vadera (safra i Hitler měl přeci rád svoji fenku Blondi, nebo svou milenku Evu Braunovou). Toho se u Hopkinse nedočkáte. Ale především je smutné, že se z důstojného soupeře z první poloviny knihy stane něčím, o co by si neopřel kolo ani Jar-Jar Binks.

Krejčík si historii ohýbá podle svého, což mu samozřejmě nevyčítám. Naopak mě potěšilo, že se k tomu nejen hrdě přiznává, ale bez mučení uvádí všechno na pravou míru. Ve svých poznámkách v samém závěru knihy totiž vzdává čest nejen těm, které známe z hodin dějepisu, ale také méně známým ovšem stejně statečným hrdinům odboje.

Zařadil se tak po bok Lukáše Vavrečky a dalších autorů, kteří si umí pohrát s alternativní historií zábavně a přitom poučně. Ještě bych rád zmínil, že kniha vyšla v brněnském Hostu, který chci pochválit za stylovou obálku.

Hodnocení: 79%

Jan Procházka

V recenzi byly použity texty písní z her Osvobozeného divadla.

https://www.hostbrno.cz/cokolada-pro-wehrmacht/

Žánr

VálečnéLiteratura českáFantasy

Vydáno

2021, Host

 

1. vydání originálu:

2021

Počet stran

295

Jazyk vydání

český

Autor obálky

Aditya Joshi

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-275-0533-3Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.