UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Gigant unese děvčátko Sofii do fantasy říše. Film Obr Dobr

Gigant unese děvčátko Sofii do fantasy říše. Film Obr Dobr
09.09.2016

Legendární autor Karlíka a továrny na čokoládu a mnoha dalších skvělých příběhů pro děti (rovněž ovšem autor brilantních povídek pro dospělé) Roald Dahl by se 13. září dožil už rovné stovky. – Jeho tenká knížka The BFG (1982), přeložená až doposud do více než čtyřicítky jazyků, u nás poprvé vyšla teprve roku 1998 v nakladatelství Hynek a už tenkrát v překladu Jana Jařaba, i když ještě jen pod banálním titulem Obr.

Ten sice nezohlednil původní význam zkratky, nicméně to provedla vlastně jen tiráž publikace, zatímco při pohledu na tehdejší obálku Evy Vogelové (autorky ilustrací) mohly děti vstřebat také kvalitnější variantu názvu: Moc Hodný Obr.

Roald Dahl neponechával nic náhodě a uvádí knihu přehledným soupisem vystupujících postav, které pečlivě dělí. Jak? Do dvou kategorií; i citujme: Lidé: anglická královna; její služebná Mary; pan Tibbs, komorník; velitel armády; velitel letectva a především Sofie, sirotek.

 

Obři: 1. Flákožrout. 2. Kostikřup. 3. Drtichlap. 4. Děckožvyk. 5. Chroustomas. 6. Chlemtohrd. 7. Děvozmar. 8. Krvešpunt. 9. Řezníček a především MHO. Dodám jen, že opomněl jmenovat iráckého sultána a krále Španělska.

 

Ještě před Dahlovou smrtí (23. 11. 1990) byla kniha poprvé zfilmována, a to jako animák, nicméně to definitivní zbudoval až nyní Spielberg - na půdorysu scenáristky Melissy Mathisonové (1950-2015), jinak autorky E. T. (1982). A po její předčasné smrti je památce té dámy film věnován.

Je stejně jako předloha příběhem desetileté dívenky ze sirotčince, která má zrovna rozečteného Mikuláše Nicklebyho (nejen tím nám připomene Dahlovu Matildu) a která je uprostřed noci co nevítaná svědkyně unesena obrem mezi jeho druhy-kanibaly. Má ovšem to štěstí, že zrovinka únosce děti nekonzumuje a namísto toho jim obstarává sny. Fouká je totiž do londýnských i jiných ložnic zvláštní trumpetkou, a jsa úplným dobrákem, dokonce i tu adekvátní sekvenci z Nicklebyho nahlas přečte.

Ale nejsme v časech Dickensových, nýbrž v přítomnosti, anebo nepříliš vzdálené minulosti, a dnes je to již zapomenuto, ale právě v červenci 1982 vnikl do přísně střežené ložnice britské královny v Buckinghamském paláci nějaký tapetář. Taky Dahl nechá do tohoto pokoje nakouknout svého obra, ale opět v dobrém: aby zajistil vítězství nad zlem a kanibalismem, což osvícená panovnice podpoří letkou svých moderních vrtulníků. - A anglické královny si tu i jinak užijeme dost a dost, přičemž jenom „na vyvážení“ mísí Spielberg do téže romance i sen jistého chlapce o tom, jak radí americkému presidentovi...

 

Dahlova kniha je navzdory svým kvalitám víc povídkou než románem a její příběh je krátký. Spielbergovi a Mathisonové vystačil přesto takřka na dvě hodiny a nelze se vyhnout otázce, zda to přece jenom nebylo moc. Sám režisér ovšem ví s jistou, že nikoli, a navíc podotkl, že mu šla při kombinaci dobra a zla vzorem i slavná kreslená Sněhurka. Skutečností přitom je, že Obr Dobr obsahuje minimálně jednu poměrně depresivní sekvenci, na jejímž konci se osamělé dítě vrhá z okna, ale taky je pravdou, že hledí na svět daleko růžovějšími brýlemi, než jaké nosil Dahl.

 

 

Natahovaný scénář je možná otázkou; po vizuální (a 3D) stránce jde však o snímek nesporně dokonalý, za čímž ani herecké výkony nezaostávají – a dokonalý je obzvlášť Mark Rylance v titulní roli. Spielbergovi hrál, jak víme, již v Mostě špiónů a odnesl si za to Oscara. Tohoto herce teď navíc můžeme vnímat i jako jakéhosi nového režisérova Robina Williamse (a viz rovněž ryze dětský Spielbergův film Hook).

Jak se mi zdá, slavný režisér si Obrem také vynahradil, že už těžko kdy bude filmovat Gullivera - právě tento román film na řadě míst asociuje. Výsledek pak jistě lze nazývat „rodinným snímkem“, nicméně nejvíc asi osloví dědečky a jejich vnučky.

A český dabing? Výtečný. A tak snad už jen závěrečné postesknutí. Do toho milého multikina, kam občas zajdu, nepřišel druhý den promítání ve tři hodiny odpoledne ani jeden jediný divák. Ani jedno jediné dítě. Je to vůbec možné? Jistěže ano. A nic to naštěstí nemění na tom, že tu jde o další z filmů, které zůstanou klasikou. Jak to chodívá, až čas jejich statut ozřejmí, i když nikdy asi ne většině.

„Obr Dobr Roalda Dahla“. Režie Steven Spielberg. Scénář Melissa Mathisonová. Kamera Janusz Kamiń ski. Hudba John Williams. Hrají Mark Rylance, Ruby Barnhillová a další. Británie/USA/Kanada 2016. 117 minut

Ivo FenclKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.