banner
banner

Filmová filharmonie úspěšně vkročila do nové sezóny, tleskal i Darth Vader

Filmová filharmonie úspěšně vkročila do nové sezóny, tleskal i Darth Vader
22.10.2018
Filmová filharmonie úspěšně vkročila do nové sezóny, tleskal i Darth Vader

Koncert SCI-FI ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina opět potvrdil, že filmová hudba pod taktovkou Chuheie Iwasakiho si dokáže lidi podmanit.

Sobota 13. října přinesla pro návštěvníky koncertu Filmové filharmonie mimořádný zážitek.

Koncert hezky svižně odstartovaly melodie z filmu E.T. - Mimozemšťan, které mnozí návštěvníci důvěrně znají. Hned poté přišel méně známý a na první poslech možná trochu složitější Predátor. Ten společně s hudbou z filmu Znamení vnesl do programu tu správnou sci-fi atmosféru mrazení v zádech, zvláštních zvuků i nečekaně nádherných melodií. Takto se například vyloupla skladba Hand of Fate (Znamení) s brilantními flétnami. Snivou atmosféru doplnilo Inception a Love Theme ze Supermana. Romantiku pak energicky přebil světoznámý Superman March. Vrcholem první půlky byla ale hudba z Jurského světa, na kterou se k hráčům připojil i sbor, který vedla sbormistryně Lenka Dandová. Na pódiu se v tu chvíli sešlo na 150 hudebníků.

Orchestr nastavil pomyslnou laťku vysoko, ale druhá polovina koncertu ukázala, že je pořád kam stoupat. Zahájila ji epická hudba ze Dne nezávislosti. Hrdý zvuk trumpet doplňoval opět pěvecký sbor, který se objevil téměř ve všech skladbách druhé půlky koncertu. Za zmínku stojí, že noty k této skladbě zapůjčil Filmové filharmonii sám skladatel David Arnold. Husí kůži museli mít lidé při poslechu hudby z filmu Propast. Minimalistické hudbě dominoval sólový sbor, orchestr jakoby ve společných částech dýchal se zpěváky. Ze zasnění pak vytrhl Star Trek: Do temnoty, který jistě potěšil všechny fanoušky toho kultovního filmu. Mimo hlavní témata Star Treku zazněla i velmi intimní, komorní skladba Inner Light, ve které  zazářila sólová flétna. Sotva dozněly jiskřivé tóny křehké melodie, nastoupily všemi očekávané Hvězdné války. Hlavní téma doplnilo téma Grievous Travel to Palpatine. Po bouřlivém začátku nechal orchestr se sborem posluchače trochu oddechnout u jedné z nejromantičtějších melodií ve vesmíru – Across the Stars, aby hned vzápětí nasadili zdrcující tempo epické bitvy mezi Temnou a Světlou stranou Síly – Battle of the Heroes.

Opakované ovace ve stoje nenechaly chladným dirigenta orchestru Chuheie Iwasakiho, který se chopil mikrofonu a prozradil, že má rád dlouhé koncerty a proto bude ještě přídavek. A protože Hvězdných válek není nikdy dost – přišel ještě Duel of the Fates s mohutným sborovým úvodem a podle dirigenta „druhý nejznámější pochod na světě“ - Imperial March. Lidé si vytleskali i třetí přídavek – byla jím hravá hudba ze seriálu Červený trpaslík, kterou si užíval jak orchestr a sbor, tak i publikum.

Koncertu se zúčastnily postavy ze světa Superman, Star Trek či Star Wars - přišel dokonce samotný Darth Vader. S těmi všemi se návštěvníci mohli o pauze vyfotit. V předsálí Rudolfina byla též instalována socha E. T. mimozemšťana v nadživotní velikosti, kterou zapůjčilo Muzeum ocelových figurín.

Do konce roku můžete Filmovou filharmonii slyšet v projektu Up End Down Symphony s Cirkem La Putyka, koncerty se konají v prosinci na divadelní scéně Jatka78.

Další velký symfonický koncert Filmové filharmonie bude už za tři měsíce, 27. ledna 2019 s názvem GAMES vol. 2. Těšit se tak mohou zejména příznivci počítačových her a videoher, nebo obecně všichni, kteří mají rádi krásnou hudbu. Vstupenky jsou už v prodeji na stránkách orchestru www.filmharmonie.cz.Reklama

Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku dobré zprávy.

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

Zveřejněte PR článek na online magazínu Vanili.cz!

Popkulturní magazín provozujeme již od roku 2006.

Mám zájem