UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

DC Super Hrdinky - Hity a Mýty

DC Super Hrdinky - Hity a Mýty
16.04.2019

„Plášť si nandej a rozleť se.“

Když máte doma malou rebelku a zároveň sbíráte komiksy, nevyhnutelně se dřív nebo později dostanete do situace, kdy vaše milovaná juniorka (kterou už čtyřlístky a jiné příběhy pro mrňata nebaví) pronikne do vaší knihovny a objeví vaši sbírku super hrdinských komisů. V tu chvíli máte dvě možnosti. Buď se slovy „na to jsi ještě malá“ plácnete dcerku přes prsty a zakoupíte velký a drahý trezor, nebo začnete hledat nějakou rozumnou alternativu. A protože vaše srdce bije pro komiks fakt silně, tak víte, že nakladatelství Crew pod svou novou značkou (pokud chcete být in, tak použijete termín imprint) Crew Kids vydává komiksy pro děti a mládež.

Jedním z těch, které jsou určeny pro fanoušky maskovaných hrdinek, je původní grafický román DC SuperHrdinky. Pod jeho scénářem (stejně jako pod scénářem stejnojmenného seriálu a několika filmů ze světa DC Superhero Girls) je podepsána Shea Fontan. O kresbu se postaral Jancey Labat.

„Ale zlo je tak nudný. Nemůžu dělat nic z těch božích věcí, co děláte na Superhdinské střední.“

Protože jsou DC Super hrdinky komiks pro děvčata (7+), můžete rovnou zapomenout na Ligu spravedlnosti a temnou stranu DC universa. Na Superhrdinské střední v Megapolis vedle sebe v klidu a míru studují holky, které by spolu v našem dospěláckém světě slova nepromluvily, natož aby o sobě tvrdily, že jsou nejlepší kámošky.

A tak tu podle Prezenční listiny máme Supergirl, Hareley Quinn, Wonder Woman, Katanu, Poison Ivy a spoustu dalších. Chlapeckou část superhrdinské populace tu pak zastupují především Beast Boy a Flash. Jak je vidět, kluci jsou tu v menšině, ale to je OK, protože tohle je komiks především o holkách. Ty se potýkají nejen se zkouškami (vždyť hned jejich první dobrodružství se jmenovalo Zkouškové peklo), ale zároveň pomáhají Metropolitní jednotce pro zvláštní zločiny vedené poručíkem Gordonem v boji proti padouchům. Každý sešit je pak samozřejmě samostatným uzavřeným příběhem.

V naší recenzi se budeme věnovat druhému z nich, který nese podtitul Hity a Mýty.

Wonder Woman a její kamarádky se chystají na výlet do království Themyscira. Ostatně kde jinde by Wondy mohla pořádat svou skvělou Pyžamovou párty než v královském paláci své matky?

Ale nejdříve je potřeba chytit Lion Manea, který řádí v docích, a přestát přednášku profesora poezie Etrigana. Jenže než si děvčata po vyučování stihnou sbalit kufry, zmizí nejen Batplane, ve kterém měly odletět na Pyžamovou párty, ale začne se pohřešovat i oblíbený profesor poezie. A protože „na kažení večírků není nic legračního“, rozběhne se záhy detektivní pátrání, při němž se Wonder Woman a její kámošky střetnou s kyklopem či sirénami a s pomocí čarodějky se dostanou až do samotného Podsvětí.

Podle anotace by i slepý Polyméfos poznal, že Hity a Mýty jsou svéráznou poctou Homérovi a jeho eposu Odyssea. Především jsou však vtipnou akční jízdou, ve které Wonder Woman a spol. ukážou malým čtenářkám, že přátelství a týmová spolupráce dokážou zázraky. Já pak jako rodič kladně hodnotím nejen poselství o síle přátelství, ale především to, že se všechny souboje obejdou bez mrtvol a potoků krve.

Závěrem bych chtěl zmínit grafickou stránku komiksu a provedení. Postavy všech hrdinek, hrdinů a záporáků sice věrně vykreslují jejich atributy, jak je známe z komiksů pro dospělé, ale velké oči ve stylu mangy a syté barvy jsou vstřícným krokem vůči malým čtenářkám. Křídový papír je také fajn. Jediné, co trochu kazí dojem, je měkká brožovaná vazba. Stránky se při čtení dost krčí a texty v bublinách u jejich vnitřních okrajů se tak hůře čtou.

Nicméně naše Hanča hodnotí DC Super Hrdinky pěti hvězdičkami z pěti. A já jen dodám, že u nás budou vládnout, dokud se úplně nerozpadnou nebo dokud naše malá rebelka neuzná, že největší super hrdinka je stejně naše maminka.

Článek vytvořil Jan Procházka

Série: DC superhrdinky (2.)
Orig. název: Hits And Myths (2016)
Žánr: Literatura světová, Komiksy, Fantasy
Vydáno: 2019, Crew Počet stran: 128
Překlad: Kateřina Tichá Edice: Světové komiksy česky
Ilustrace/foto: Yancey Labat Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 9788074496844Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.