UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

David Novotný na Planetě opic v nové audioknize z produkceOne HotBook

David Novotný na Planetě opic v nové audioknize z produkceOne HotBook
21.08.2020

Jsou opice lepší než lidé? (Recenze)

Pierre Boulle psal špionážní a válečné romány. Jeho stěžejním dílem byla kniha Most přes řeku Kwai. Ovšem do dějin fantastiky se zapsal jinou knihou. Příběhem francouzského novináře Ulyxe Mélauxe, jenž se po přistání na planetě obří hvězdy Betelgeuze setkává s civilizací a kulturou 60. – 70. let 20. století, kterou zde rozvíjejí ne mimozemšťané, ale opice. Je to zvláštní, ale z této skoro filozofické povídky ne nepodobné Lafointainovým bajkám se stal nejen pilíř evropské fantastiky, ale díky čtrnácti filmům a jednomu seriálu především jeden z kultovních příběhů dvacátého století. A co si budeme povídat, i trilogie z let 2011- 2017 je zatraceně povedená.

Ale já se chci věnovat její předloze. Tu letos jako audio knihu vydalo audio vydavatelství One HotBook  v režii Hynka Pekárka.

Planeta opic je ve své podstatě satirickou antiutopií, v níž pod hladinou sci-fi dobrodružného příběhu probublává ironie. Toho si byl jistě vědom herec Dejvického divadla David Novotný, neboť tomu přizpůsobil svůj projev. Díky němu perfektně vynikl satirický podtón Bouellova vyprávění, a to aniž by narátor sklouzl k parodii. Ba právě naopak. Posluchač Novotnému bez problému uvěří jak totální beznaděj, něžná vyznání či věty o naději. Ano. Tato audiokniha je krásným návratem do dob, kdy pro mě byla fantastika zemí sotva objevenou, stejně jako Planeta opic pro Ulyxe Mélauxe.

A ačkoli poslouchám audioknihy v přehrávači, musím také pochválit opravdu povedený obal audioknihy.

Hodnocení: 86%

Jan Procházka

Katalogové č.: AK268
EAN: 8594169482682
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 5 hodin 53 minut

Překlad: Josef Hajný

Datum vydání: léto 2020

http://www.onehotbook.cz/audioknihy/planeta-opic/Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.