banner
banner

Dámy a pánové, přichází Terrence Norr

Dámy a pánové, přichází Terrence Norr
30.06.2018
Dámy a pánové, přichází Terrence Norr

Recenze od Jana Procházky

Slovenští autoři, kteří se věnují fantastice, nemají ve své domovině rozhodně na růžích ustláno. Slovenský knižní trh je poměrně malý a tak je zde také málo vydavatelství specializujících se na domácí fantastiku. V podstatě jediná velká jsou Artis Omnis a Hydra. Proto si autoři nemohou tolik vybírat a mnohdy je pro ně schůdnější vydat si knihu samonákladem.

Jedním z nich je undergroundový autor Peter Jelínek. Roku 2016 vydal samonákladem svůj povídkový román Norr ochraňuj Britániu! Peter Jelínek má rád steampunk a autory jako například Howard, Lovecraft a Doyle. Norr byl vlastně poctou těmto autorům. Ve své druhé knize Alternauti se tedy vrací ke svému hrdinovi, ovšem nyní pod křídly mladého vydavetelství ENRIBOOK.

Kdo tedy jsou Terrence Norr a šlechtična Cate Havebridgeová?

Jedná se o dvojici externích spolupracovníků Scotland Yardu, kteří vyšetřují zločiny s paranormálním pozadím. Jejich živobytím je boj s démony, potírání temných kultů a likvidace nadpřirozených potvor, které se snaží do Albionu vloudit z jiných dimenzí. Zatímco Norr je zástupcem té drsnější poloviny lidstva a má na starosti především střelné zbraně či pěstní souboje, jeho kolegyně Cate je nadanou telepatkou. Tuto nesourodou dvojici doplňuje astrální stvoření známé pod jménem Ábel. Norr je současníkem Sherlocka Holmese a operuje tedy především v Londýně.

Autorova prvotina byla vlastně sbírkou osmi povídek, v nichž hlavní hrdinové řeší detektivní případy, při nichž se Terrence a Cate utkávají s pestrou směsicí bytostí, jako jsou Cthulhu, elfové, vampýři či démoni.

Jestliže jsem autorovi u jeho předchozí knihy vyčítal zpřeházenou chronologii, tady k ničemu takovému nedošlo. Protože novelu Alternauti tvoří jen jeden případ.

Ten začíná zcela netypicky na výstavě létajících strojů pořádané továrníkem a vášnivým aviatikem Treecreeperem. Právě na palubu jeho vzducholodě Alfréd Veliký jsou přivoláni Norr a Cate, protože zde došlo k šílenému, brutálnímu a záhadnému masakru.

Tím začíná zapeklitý případ, který nás i naše hrdiny zavede nejen no nebeských výšin, ale také do svatyní prastarých pohanských kultů a dokonce i do jiných světů. To když se přidají ke skupině cestovatelů do jiných dimenzí Alternautů. To že se utkají s pestrou směsicí potvor, které jako by vypadly z povídek pánů Howarda a Lovecrafta, je nad slunce jasnější.

Stejně jako autorova předchozí kniha jsou i Alternauti mixem detektivky, akční jízdy a magie v kulisách Viktoriánské Anglie. Navíc obohacené místy až hororovou atmosférou.

Oproti předchozí knize však přibylo násilí a brutality.

Jak píše v úvodu jedné z kapitol sám autor. „Vážený čitateľ, radšej sa obrň proti sexuálne explicitným scénam, ktoré prznia literatúru. Priprav sa i na hygienicky neúnosné fekálne state, ktoré Ťa nadmieru pobúria.“

Ovšem ani jedna z těchto „problematických“ scén není samoúčelná, ale slouží pouze jedinému účelu. Vzdát hold pulpovým krvákům, které nejen autor a jeho hlavní hrdina s takovou radostí hltají na záchodě. Navíc vše do sebe perfektně zapadá a vlastně jediné slovo či situace nepůsobí nepatřičně a netvoří pouhou vatu. A že nám příběh trošku více potemněl, rozhodně není na škodu. Knize také dodává spád, když se dvojice vyšetřovatelů rozdělí. Dynamika příběhu je tak jedna z věcí, ve které se autor oproti své předchozí knize o dost zlepšil.

Bonusem této necelých 180 stran dlouhé novely je samostatná povídka Dračia žena a Terrence Norr. V té se ranař Norr musí utkat s partou irských gaunerů, kteří jako by vypadli ze seriálu Peaky Blinders. Ta by mohla sloužit nejen jako důstojné intro k novele (což autor zvažoval), ale je především skvělou ukázkou toho, co dokáže Peter Jelínek, když ho políbí spisovatelská múza. Dokonce je podle mého soudu je ještě o vlkodlačí chlup lepší než Alternauti. A to už je co říct!

Také se mi hodně líbily citáty trefně uvozující každou kapitolu. Ty se řadí k té řádce skrytých i očividných popkulturních odkazů, které Alternauti čas od času vnímavějšímu čtenáři nabídnou.

Na rozdíl od opravdu pěkné obálky Jaroslavy Adamcové jsou ilustrace v knize stejně pulpovými perokresbami jako v předchozí autorově knize.

Sečteno a podtrženo. Návrat Terrence Norra splnil všechna má očekávání. A Peter Jelínek ve spisovatelském řemesle pokročil zase o kousíček výše.

Teď by to ovšem chtělo najít šikovného vydavatele, který by svérázného vyšetřovatele představil i českým milovníkům fantastiky.

Hodnocení: 90%

Info o knize:
Autor: Peter Jelínek
Obálka: Jaroslava Adamcová
Formát: měkká, brožovaná
Počet stran: 224
Cena: 8,46 € Nakladatel: ENRIBOOK www.enribook.sk
ISBN: 978-80-89948-01Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku dobré zprávy.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!

Zveřejněte PR článek na online magazínu Vanili.cz!

Popkulturní magazín provozujeme již od roku 2006.

Mám zájem