UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Co je slyšet, když promluví Ti nepohřbení Kristiny Haidingerové?

Co je slyšet, když promluví Ti nepohřbení Kristiny Haidingerové?
04.06.2021

Trochu starší ale netradiční upířina v audio vydavatelství Čti mi! - recenze & bleskový rozhovor

Příbramská rodačka, spoluorganizátorka HorrorConu, spisovatelka a ilustrátorka Kristina Haidingerová vydala svůj román Ti nepohřebení v roce 2014 u nakladatelství Netopejr. Knihu, v níž zúročila nejen svou náklonnost ke krvesajům (domnívám se, že si jednoho pěstuje ve svém skleníku), ale také svou lásku k Finsku a tamním legendám. V příběhu mladého obchodnického syna Samuela a jeho noční můry Maríny šikovně využila legendu o tom, že Polární záře je řekou mezi světem živých a mrtvých. To a zasazení do severních oblastí Evropy je osvěžující. A vznik krvesajů je díky tomu také dost netradiční. Naopak mnohem tradičnější je samotná zápletka pojednávající o osobní mstě až za hrob. Příběh se dočkal pokračování, v druhém díle nazvaném Děti Raumy. A proč tu píšu o knize, která vyšla před sedmi lety a pravděpodobně ji seženete už jen v obskurních antikvariátech? Protože Violeti, k nimž Marína patří, zažívají renesanci v audioknize audiovydavatelství Čti mi!.

Nepohřbený Jiří Wittek

Co si budeme povídat, audioknihy v posledních letech zažívají obrovský boom. Po boku velkých hráčů na audioknižním trhu vyrostla nová audiovydavatelství, která těm zavedeným tu lépe, ondy hůře konkurují. Audio vydavatelství Čti mi! je zde od roku 2019 a Jiří Wittek pro ně načetl takové pecky, jako jsou Likario či Nejlepší den pro umírání Vladimíra Šlechty. Jak si tedy poradil s hororovou ságou, jež se táhne od roku 1617 do současnosti, a to v těžce nelineárním vyprávění, které nás zavede nejen do severské Raumy, ale také do středu Evropy či za polární kruh? A jak zvládl hororové scény plné strachu a utrpení? A co ženy? Těch autorka nasázela do svého příběhu dost. Jak si poradil s nimi?

Neohrožený narátor a nástrahy výslovnosti

Co musím Jiřímu Wittekovi nechat, je odvaha a nadšení se kterými se do ponurého textu pustil. To, že jeho mladě znějící hlas skvěle ladí k nerozvážnému, čerstvě zamilovanému židovskému mladíkovi Samuelovi, není nijak zvlášť překvapivé. Mnohem víc - a musím uznat, že mile - mě překvapilo, jak skvěle si poradil s ženskými postavami, v čele s hnusnou Marínou. Veskrze příjemný a měkce znějící narátorův hlas ve chvíli, kdy vstoupí na scénu ona, zhrubne a skřípe přesně tak jak to Haidingerová popsala. Ostatní ženy včetně mladičké Airi, která již proměněného Samuela provází v pozdějších kapitolách knihy, zní také více než dobře. Jinak řečeno, emoce všech postav (ať už jde o hrůzu, naději či zoufalství) prostě narátorovi bezezbytku věříte. A přechod od jedné k druhé nemůže být plynulejší. To si posluchač uvědomí především u Samuela, jehož proměna z bezstarostného mladíka v pomstou zachváceného ztroskotance autorce opravdu povedla. Wittek ctí text a umí s ním dobře pracovat. Proto je škoda, že si občas neuhlídal výslovnost. Ta je především v komplikovanějších souvětích či slovech lehce odbytá. Vyprávění není zrovna příkladem lineárnosti. Nejen že přeskakuje mezi minulostí a současností, ale především díky tomu, že Violeti či jejich sluhové mohou vidět minulost jimi ovládaného člověka, také mezi jednotlivými postavami (a to třeba i několikrát během jedné kapitoly). Tady ovšem narátor mnoho nezmůže a posluchač musí napnout svou veškerou pozornost, tedy – pokud nedostane účinnou pomůcku v podobě hudebního předělu. Těch je v audioknize hned několik a vždy perfektně vystihují emoce právě probíhajícího děje. Hudba skvěle dokresluje atmosféru knihy a pomáhá posluchači s orientací v ději. Jednoduše řečeno, tahle takřka Shakesperovská upírská tragédie si nemohla přát lepší hudební doprovod.

Pokud máte rádi netradiční příběhy a knižní verzi Těch nepohřbených neseženete, určitě si jejich audioknižní podobu nenechte ujít. Nejen pro ten zajímavý a dost originální příběh, ale i kvůli skvělé hudbě a ke všemu odhodlanému narátorovi. Těch deset a půl hodiny vám uteče jak voda.

Příběh 81% Audiokniha 75%

https://www.ctimi.cz/downloads/ti-nepohrbeni/

INFO O AUDIOKNIZE

Vydavatel:

Čti mi!

Autor:

Kristina Haidingerová

Interpret:

Jiří Wittek

Délka:

10h 33m

Rok vydání:

2021

Kategorie

Horor

Ti nepohřbení vyšli v roce 2014. Tak jsem se zeptal jejich autorky, jaká byla cesta nemrtvé Maríny a mladého Samuela až k našim uším.

Ti nepohřbení nejsou tradiční upírská romance. No spíš jsou popisem drsné životní tragédie hlavního hrdiny. Můžeš nám trochu povědět o tom, kde se ten nápad vzal a jak jsi přišla na to propojit upíry se severskými legendami?

Celé se to nějak nabalilo samo – od knih o čarodějnických procesech, které jsem možná četla jako příliš mladá a nedokázala pochopit, že lidská bytost je něčeho takového schopna, přes metalovou (především severskou) hudbu, ze které na mě vyskakovaly další a další doplňující náměty, až po lásku ke starým zaprášeným upírským filmům. Jelikož jsem zjistila, že krvesajové tak nějak přestali být horrorovými bytostmi, poskládala jsem si z různých zkazek vlastní rasu – nepohřbené či oživené, řečené Violety. Jinými slovy „upíry“, kteří stále ještě pijí krev, nepamatují si na svou lidskou minulost a řeší tedy především problémy s tím spojené.

Jak se stalo, že se Ti nepohřbení stali audioknihou? Přeci jenom existenciální horor o oživlých mrtvých není tradiční kniha pro audioknižní zpracování.

To zrovna není :-) I tady se možná projevilo to, že své příběhy při psaní vidím jako filmy – ke knize vyšlo mnoho fotografií (fotili jsme celkem 3 dny) ze kterých pak vznikla například krátká videa (https://www.youtube.com/watch?v=9-Yq8FHLoPM nebo https://www.youtube.com/watch?v=RdkXohOqmts). Vzhledem k tomu, že jsem neustále závislá na hudbě (a nosím sluchátka), byl tu už jen krůček k čemusi dalšímu. K audioknihám vůbec mě přivedl jistý jejich velmi aktivní recenzent Jan Procházka :-). Nedlouho poté mě z nakladatelství Čti mi! oslovil pan Martin Čevora s tím, že by rád zpracoval můj erotický román Richardovy živé hračky. Do toho jsem nenašla odvahu, tak jsme zkusili něco jiného a jinak.

Jak jsi spokojena s přednesem Jiřího Witteka a s celkovou spoluprací s audio vydavatelstvím?

Jirkův hlas se k hlavním hrdinům hodil na první dobrou – tedy k partě bezstarostných mladíků nad kterými se stahují mračna. Byla jsem zvědavá, jak se popasuje s postupným tuhnutím atmosféry, ale jak píšeš, bylo to až mrazivě plynulé. Obzvlášť mě překvapily jasné změny v intonaci oddělující vyprávění příjemných lidských vzpomínek s dějem ve zpitvořené, temné současnosti. Jako by to Jiří sám prožíval. Oříškem byla i trošku "archaická" mluva, neboť se děj z větší části odehrává v 17. století a tam nebylo jednoduché zachovat jakousi "patinu", a přesto děj podat moderně. Také jsme poměrně hodně spolupracovali a jednotlivé scény spolu probírali a dolaďovali. Měli jsme několik verzí, a Jirka byl vždy ochoten tu či onu část přenahrát, dokud jsme oba nebyli spokojení. Nabídl mi navíc výběr hudby, kde se opět okamžitě trefil do mého vkusu i do nálady knihy. Přístup samotného nakladatelství je bezvadný a přátelský, jsou to prakticky stejní nadšenci, jací se mnou spolupracují třeba na HorrorConu. Budeme spolupracovat i nadále.

Co bys vzkázala těm, kteří zabrousí na stránky audio vydavatelství Čti mi!, a budou přemýšlet, zda si Ty nepohřbené poslechnout?

A nejen tam, audiokniha je v běžné distribuci, takže by ji nemělo být složité najít i kdekoli jinde, ale je opravdu hodně odlišná od ostatních titulů Jiřího Witteka. Pokud potencionálního posluchače zaujme anotace, pak by neměl být zklamán. Nalezne vše, co je nastíněno: akci, tajemství, utrpení i extázi, nenávist i lásku… a mráz. Posluchače mohou potěšit spletitá vyprávění, která postupně poodhalují pravdu, hrdiny, kteří poznávají svá nová já a jsou podáni s nadšením vynikajícího narátora.

Děkuji ti za rozhovor a přeji audioknize hodně spokojených posluchačů.

Já děkuji za tvůj čas.

Ukázka z audioknihy Ti nepohřbení: https://www.youtube.com/watch?v=BGhgn-MG3IY&t=101s

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.