UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Chcete poznat Milence ze snů? Chcete S meluzínou sůl lízat?

Chcete poznat Milence ze snů? Chcete S meluzínou sůl lízat?
29.01.2021

Miroslav Pech a Honza Vojtíšek přináší dvě novely v luxusním dvojitém balení

Horrorový mecenáš a „specialista na literární speciality“ Honza Vojtíšek a populární i mimožánrový spisovatel Miroslav Pech se rozhodli spojit své dva kratší příběhy – delší povídky do jednoho svazku. A opět vzniklo literární dílo nejen vydařené, ale i (ano, jde o knihu) vizuálně krásné.

Milenci ze snůMíra Pech téměř ve všech svých předchozích literárních počinech vynikl propracovanou psychologií postav, podhoubím z běžných životů, které nechá prorůstat člověkem a dále se rozrůstat do zrůdných rozměrů. U Milenců tomu není jinak. Hrdinou novely je obyčejný muž, který se ve svých třiceti letech vrací k rodičům. Je psychicky na dně, ztrácí životní motivaci, bere prášky na spaní… nic, co by bylo (zvlášť v dnešní době) neobvyklé. Náš hrdina se ale v jednom ze svých živých snů seznámí s tajemnou kráskou. Pomocí snových událostí se vrací do své minulosti a bojuje (doslova) se svými démony.

Příběh Milenců ze snů je poutavý a zajímavý od samého začátku. Líčení nadpřirozeného světa, který je krutě spjatý s aktuální i dřívější realitou, čtenáře okouzlí i vyděsí, přesně tak, jak by to u snových horrorů mělo být. Fantaskní obrazy jsou promyšleně a logicky provázané, napětí střídá hrůzu, naději beznaděj až do samého konce. Tento plnohodnotný depresivní horror v lecčems překonává i autorův poslední román Dítě tmy.

S Meluzínou sůl lízat – Je rovněž novelou, ve které se prolíná několik příběhů. Zde však nehraje roli sen ale minulost, a tři různí hrdinové, které spojuje jedno prokleté místo – vršek zvaný Větrná. Příběh začíná setkáním hlavního hrdiny s mlčenlivým podivínem, který se ale nakonec rozpovídá. A zavede hrdinu i čtenáře do hluboké a ještě hlubší minulosti, ve které se – jak už to v horrorech bývá – nedělo pranic pěkného.

Honza Vojtíšek je zkušený a vypsaný vypravěč, do dějství čtenář vklouzne jako po krví kluzké podlaze, a nestačí se divit. Například tomu, kde se vzaly pověsti o meluzíně, proč proklela právě statek na budoucí Větrné a jak pěkně se jí to podařilo. I zde se setkáváme s bezútěšností způsobenou osudovými chybami, které lze jen těžko napravit.  Nečekejte žádné hloubkové sondy do duše člověka, nedočkáme se tentokráte ale příliš brutálních či nechutných scén, jde spíše o příjemnou horrorovou klasiku. Trochu jsem si přeci posteskla, neb – zvláště po dvou jistých autorových povídkách a navnaděna krásnými ilustracemi Lucky Kacrové – jsem předpokládala příběh trochu více námořně-dobrodružnější.

Když už jsme u ilustrací – právě ty jsou dalším ohromným lákadlem knihy, ať už jde o obraz na přebalu či vnitřní tématické a výstižné ilustrace, které perfektně doplňují grafické nápady Milana Krištůfka. A že je jich požehnaně. Vyhrál si s faktem, že jde o dva autory – knihu barevně i jinak rozdělil a vyšperkoval skutečně nevídaně. Je slast držet ji v ruce, listovat a objevovat další a další grafické detaily. Je možné, že ty umístěné přímo v textu už mohou i rušit, ale jako celek jde o jedinečné dílo.

Svazek Milenci ze snů/S meluzínou sůl lízat je přesně jedním z těch výjimečných projektů, které ukazují na kvalitu českého moderního horroru a měly by rozhodně být vidět i v co nejširší distribuci.

Hodnocení: 87%

Kristina Haidingerová

Miroslav Pech&Honza Vojtíšek: Milenci ze snů/S meluzínou sůl lízat

Žánr: Horror, psychologický, mysteriózní

Vydáno 2020, Milk & Honey

Obálka & grafiky: Milan Krištůfek

Ilustrace: Lucie Kacrová

124 stran

Vazba: měkká, s přebalem

https://www.goldendog.cz/produkt/milenci-ze-snu-a-s-meluzinou-sul-lizat/Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.