Chcete poznat Milence ze snů? Chcete S meluzínou sůl lízat?

Chcete poznat Milence ze snů? Chcete S meluzínou sůl lízat?
29.01.2021
Chcete poznat Milence ze snů? Chcete S meluzínou sůl lízat?

Miroslav Pech a Honza Vojtíšek přináší dvě novely v luxusním dvojitém balení

Horrorový mecenáš a „specialista na literární speciality“ Honza Vojtíšek a populární i mimožánrový spisovatel Miroslav Pech se rozhodli spojit své dva kratší příběhy – delší povídky do jednoho svazku. A opět vzniklo literární dílo nejen vydařené, ale i (ano, jde o knihu) vizuálně krásné.

Milenci ze snůMíra Pech téměř ve všech svých předchozích literárních počinech vynikl propracovanou psychologií postav, podhoubím z běžných životů, které nechá prorůstat člověkem a dále se rozrůstat do zrůdných rozměrů. U Milenců tomu není jinak. Hrdinou novely je obyčejný muž, který se ve svých třiceti letech vrací k rodičům. Je psychicky na dně, ztrácí životní motivaci, bere prášky na spaní… nic, co by bylo (zvlášť v dnešní době) neobvyklé. Náš hrdina se ale v jednom ze svých živých snů seznámí s tajemnou kráskou. Pomocí snových událostí se vrací do své minulosti a bojuje (doslova) se svými démony.

Příběh Milenců ze snů je poutavý a zajímavý od samého začátku. Líčení nadpřirozeného světa, který je krutě spjatý s aktuální i dřívější realitou, čtenáře okouzlí i vyděsí, přesně tak, jak by to u snových horrorů mělo být. Fantaskní obrazy jsou promyšleně a logicky provázané, napětí střídá hrůzu, naději beznaděj až do samého konce. Tento plnohodnotný depresivní horror v lecčems překonává i autorův poslední román Dítě tmy.

S Meluzínou sůl lízat – Je rovněž novelou, ve které se prolíná několik příběhů. Zde však nehraje roli sen ale minulost, a tři různí hrdinové, které spojuje jedno prokleté místo – vršek zvaný Větrná. Příběh začíná setkáním hlavního hrdiny s mlčenlivým podivínem, který se ale nakonec rozpovídá. A zavede hrdinu i čtenáře do hluboké a ještě hlubší minulosti, ve které se – jak už to v horrorech bývá – nedělo pranic pěkného.

Honza Vojtíšek je zkušený a vypsaný vypravěč, do dějství čtenář vklouzne jako po krví kluzké podlaze, a nestačí se divit. Například tomu, kde se vzaly pověsti o meluzíně, proč proklela právě statek na budoucí Větrné a jak pěkně se jí to podařilo. I zde se setkáváme s bezútěšností způsobenou osudovými chybami, které lze jen těžko napravit.  Nečekejte žádné hloubkové sondy do duše člověka, nedočkáme se tentokráte ale příliš brutálních či nechutných scén, jde spíše o příjemnou horrorovou klasiku. Trochu jsem si přeci posteskla, neb – zvláště po dvou jistých autorových povídkách a navnaděna krásnými ilustracemi Lucky Kacrové – jsem předpokládala příběh trochu více námořně-dobrodružnější.

Když už jsme u ilustrací – právě ty jsou dalším ohromným lákadlem knihy, ať už jde o obraz na přebalu či vnitřní tématické a výstižné ilustrace, které perfektně doplňují grafické nápady Milana Krištůfka. A že je jich požehnaně. Vyhrál si s faktem, že jde o dva autory – knihu barevně i jinak rozdělil a vyšperkoval skutečně nevídaně. Je slast držet ji v ruce, listovat a objevovat další a další grafické detaily. Je možné, že ty umístěné přímo v textu už mohou i rušit, ale jako celek jde o jedinečné dílo.

Svazek Milenci ze snů/S meluzínou sůl lízat je přesně jedním z těch výjimečných projektů, které ukazují na kvalitu českého moderního horroru a měly by rozhodně být vidět i v co nejširší distribuci.

Hodnocení: 87%

Kristina Haidingerová

Miroslav Pech&Honza Vojtíšek: Milenci ze snů/S meluzínou sůl lízat

Žánr: Horror, psychologický, mysteriózní

Vydáno 2020, Milk & Honey

Obálka & grafiky: Milan Krištůfek

Ilustrace: Lucie Kacrová

124 stran

Vazba: měkká, s přebalem

https://www.goldendog.cz/produkt/milenci-ze-snu-a-s-meluzinou-sul-lizat/Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku JsmeUspesni.cz.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!