UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Černí husaři Františka Petrana

Černí husaři Františka Petrana
27.01.2021

Když si autor drsných fantasy krváků odskočí k dětské literatuře.

Někteří autoři literatury pro mládež se rozhodnou zkusit to na poli literatury pro dospělé, a ne vždy se jim podaří uspět. Zdravíme do Anglie tu paní, co vymyslela kluka s jizvou. No a pak se naopak občas stane, že si autor, který se proslavil knihami pro dospělé, prostě odskočí napsat dětskou knihu. Zdravíme Dana Browna. Do té druhé skupiny se od nynějška řadí také lišák ze Sudet, který si získal srdce čtenářů fantastiky knihami o bojových mázích a drsných bojovnících. Pod svým občanským jménem nyní u nakladatelství Epocha vydal dětskou dobrodružnou pohádku Černí husaři. Jestli se tím zařadil po bok Neila Gaimana, jehož dětské knihy jsou geniální (ahoj Koralino), nebo jen pokulhává kdesi za kavalkádou úspěšných autorů, kteří aspirují na cenu Dětská kniha roku, to si povíme v naší recenzi.

„Já husárek malý, boty roztrhaný

Já na vojnu nepojedu, až budu mýt nový.“

Tak na tuhle dětskou lidovou písničku klidně zapomeňte. Protože Černí husaři císaře Arminia nejsou žádní žabaři, kteří se schovávají u maminky v kamrlíku. Naopak. V černém dolománu odění jezdci jsou elitní jednotkou bojových mágů jeho císařské milosti. O takových bojovnících se vyprávějí legendy, jako například ta o bitvě U Poslední šance. A teď si na chvilku představte, že jste desetiletý kluk ze zapadlé vesničky kdesi u hranic a před kovárnou vašeho táty zastaví dvojice právě takových legendárních husarů.

„Já husarka malá mezi husarama

Husarů je na tisíce a já s nimi sama.“

Tak a teď už to víte. Jedním z dvojice, která zastavila před kovárnou v Lískovci, byl plukovník Florián a tou druhou husarka Sabina. Tím ovšem začaly pro kováře a jeho rodinu čítající syna Kubu, ženu Annu a dědečka nemalé komplikace. Proč? Inu, protože Lískovec i jeho obyvatelé jsou jaksi pod správou loupežnické bandy. No a nově příchozí se samozřejmě zdají být jejich náčelníku Krahujcovi snadnou kořistí.

Tak trochu Sedm statečných.

Pravda, na rozdíl od kultovního westernu hodili vesničané Kubovu rodinu i husarský pár přes palubu. Ale jinak se Petranovi hrdinové popasovali s Krahujcovou bandou skoro stejně akčně, jako Chris a jeho nájemní pistolníci. A to jsou na loupežníky pouze dva. Ale zase na druhou stranu Sabina je nejen skvělou bojovnicí, ale ovládá i nějaká ta kouzla. Problém ovšem je, že místo souboje na kolty má použití magie jaksi vedlejší účinky.

„Démoni jsou v poli, obilí to bolí

Husaři jsou velcí páni, ty démony skolí.

Pane kapitáne, vrhneme se na ně

Ty démony z toho pole rychle vysekáme.“

Zatím co v první části příběhu jsme se seznámili nejen se Sabinou a Floriánem, ale také jakoby mimochodem s historií, která husarský pár pronásleduje a svazuje, v druhé části je ta historie, bohužel, dohnala. Díky magii použité na rozprášení Krahujcovi bandy povstává z podzemí, kde byl dávno pohřben, znovu procitnuvší démon Knut Tyranov. Ten v čele svých zrůdných vojů táhne k Lískovci. Finální bitva je slovy básníka neodvratná a bez pomoci mocných bytostí a zásahu samotného císaře, se to neobejde.

Petran na těch 191 stranách rozehrál příjemný dobrodružný příběh, který hýří nejen akcí, ale oplývá také nebývalou poetikou. Přitom autor nezapomíná ani na nějaké to morální ponaučení. Je hezké si znovu připomenout, že dobro může zvítězit, zlo občas bývá potrestáno a hříšnici sem tam dosáhnou i odpuštění a někdy dostanou i druhou šanci. Nejednomu otci možná přijde Petranovo vyprávění trošku naivní, stejně jako neuvěřitelně poslušný vzorňák Kuba, který jako by vypadl z oka Mirku Dušínovi, a některým maminkám bitva s Knutem příliš dlouhá. Ale vem to nešť. Kluci od devíti do dvanácti let budou z Husarů nadšeni stejně jako z hezkých černobílých ilustrací Žanety Kortusové. A pokud knihu budou číst sami (což díky většímu fontu nebude problém), najdou na jejím konci nejen happy end, ale také slovníček pojmů, které nejsou v dětských knihách až tak běžné.

Jan Procházka

Hodnocení: 80%

František Petran: Černí husaři a probuzený démon
Vydáno: Epocha
Obálka a ilustrace: Žaneta Kortusová
vazba – vázaná
145 x 205 mm, 200 stran

ISBN / ISSN: 978-80-7557-204-2EAN: 9788075572042

https://www.epocha.cz/kniha/frantisek-petran-cerni-husari-a-probuzeny-demon-prvni-vydani-vazana/

 

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.