UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Čarodějky Malostranské a Petra Kubašková vás vezmou na dobrodružnou výpravu nejen Malou Stranou, ale i jejím podzemím.

Čarodějky Malostranské a Petra Kubašková vás vezmou na dobrodružnou výpravu nejen Malou Stranou, ale i jejím podzemím.
08.03.2021

Lounská rodačka, která je v Praze jako doma, a její první kniha pro malé i velké čarodějky.

Jmenuji se Ginevra. Jako ta od krále Artuše.

Když je vám čtrnáct, je život docela peklo. Zvlášť když máte stupidní jméno a ve škole se s vámi nikdo moc nebaví. Kluk, který se vám líbí, o vás možná ani nestojí, a jediný kdo vám nezadává úkoly a nehoní vás od školních povinností k těm domácím, je vaše kočka. A máma? Ta má taky tak předpotopní názory na život vesmír a vůbec, že by se za ně styděla i Baba Jaga. To vám potvrdí každá holka od dvanácti výš. Své o tom ví i mladá Ginevra. Ta ke všemu žije se svou přísnou matkou a dvěma tetami, kočkou a Meluzínou v domku na Malé Straně svázaná spoustou přísných pravidel, zákonů a (přiznejme si to) i předsudků. Proč? Protože Ginevra, stejně jako její máma a tety není obyčejná holka, ale čarodějka. „Takhle to u nás chodí. Jsme čarodějky. Chodíme kanály, chodíme řekou, chodíme pod zemí. A já jsem z nás momentálně nejmladší. Je mi čtrnáct a zatím, do osmnácti, budu dospívat přibližně stejně rychle jako lidé. Zato potom… Jakmile dosáhnu dospělosti, budu na světě mnohem, mnohem déle než moje lidské spolužačky. A ještě jedna věc… My, malostranské čarodějky jsme mezi pražskými čarodějnicemi tak trochu zvláštní, ale o tom později. Každopádně se nedá říci, že by se s námi ostatní pražské čarodějnice přehnaně družily. Sice na nás vyloženě nekoukají přes prsty, ale zrovna moc často nás taky nevyhledávají.“

Velké problémy na Malé Straně

Už tak dost složitý život se Ginevře zkomplikuje, když se za A zakouká do spolužáka Tea (protože čarodějky nesmí, opakuji Ginevro NESMÍ mít chlapa.), a za B nejen že zmizí dva malostranští duchové, a to neznámo kam, ale někam se zakutálí i jedno domovní znamení. A především se kdosi vloupá do Ginevřina domu a odcizí zaklínadlo z čarodějnického grimoáru její maminky. Vše ve chvíli, kdy se Ginevra – místo toho doma makala na domácích úkolech – potlouká kdesi u Týnského chrámu. A co s tím má společného zkamenělá Meluzína v Ginevřině krbu?

Ginevra se navzdory zákazu vydává vyřešit záhadu zmizelých duchů, ztraceného kouzla, zmizelého domovního znamení a zkamenělé meluzíny. Na jednu „malou“ čarodějku je toho na první pohled trochu moc, ale jak ona i čtenář záhy zjistí, všechny tyhle záhady jsou spolu provázané v gordický uzel. A to velice pevně. Že pátrání zavede Ginevru nejen do Malostranských uliček, ale také pod zem? O to to bude dobrodružnější. A že si sáhne až na dno sil? Taky dobře. Alespoň pozná, jestli za něco stojí, a navíc zjistí něco víc o rodinných tajemstvích, o nichž se doma nemluví. A možná, možná získá i něco mnohem důležitějšího.

Petra Kubašková skvěle vytěžila svou znalost Malé Strany, jejích strašidel i domovních znamení. To především. Z tohoto pohledu si knihu užije i mnohý dospělák. Navíc vše umně provázala s prvky fantasy, takže její svět naroubovaný na malostranské a staroměstské reálie disponuje nejen propracovanou funkční mytologií, ale především skvěle doplňuje hlavní příběh. Ten nepostrádá velkou dávku dobrodružství, ale ani přiměřenou špetku romantiky, rodinných dramat i generačních střetů. Ve finále tak autorka přináší neotřelou, příjemnou a kvalitní dobrodružnou knížku, kterou si užijí holky i jejich rodiče. A pokud se jim kniha bude líbit, mohou si rovnou objednat druhý díl s názvem Tajemství stříbrné čarodějky a těšit se na třetí.

Knihu vydalo nakladatelství Epocha, a to v pevné vazbě s ilustracemi Zuzany Čatajové („Striga“). Její černobílé obrázky jsou stejně kouzelné jako vyprávění, které doprovázejí. Jen mapa na předsádce knihy je trošku nepřehledná. Ale to zas tak moc nevadí.

Na první pohled by se mohlo zdát, že Petra Kubašková napsala další romanťárnu pro holky, na ten druhý, že se po svém snaží konkurovat J. K. Rowlingové. Ani jedno není pravda a je to dobře. Já jen dodám, že ačkoli je kniha vydavatelem doporučena čtenářům od devíti let, příběh je natolik spletitý, že bych Čarodějky doporučil holkám od dvanácti výš.

Hodnocení: 80%

Jan Procházka

Série

Čarodějky Malostranské 1.

Žánr

Literatura českáFantasyPro děti a mládež

Vydáno

2019, Epocha (ČR)

 

1. vydání originálu:

2019

Počet stran

376

Jazyk vydání

český

Ilustrace/foto

Zuzana Čatajová

Autor obálky

David Michálek

Vazba knihy

pevná / vázaná

ISBN

978-80-7557-158-8

https://www.epocha.cz/kniha/petra-kubaskova-carodejky-malostranske-prvni-vydani-vazana/Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.