banner
banner

Bezmála dvacet hodin v muslimském vesmíru

Bezmála dvacet hodin v muslimském vesmíru
06.10.2020
Bezmála dvacet hodin v muslimském vesmíru

Hlas muezzinů a Martina Zahálky se nese vesmírem až do vašich uší v audioknize Poutník z Mohameda. (Recenze)

Knihy Leoše Kyši (aka Františka Kotlety) Poutník z Mohameda a Alláhův hněv vyšly nejdříve ve dvou svazcích pod jménem jednoho a po několika letech v jednom svazku pod jménem druhého z rozdvojené osobnosti Bruntálského řezníka. Četl je kde kdo. Přesto si dovolím lehce nastínit, kam se jejich hlavní hrdina Daniel Kalandra vlastně vypravil a proč.

Kalandrův život, vesmír a vůbec jsou ovládány Muslimy. Je to prosté. Nejdřív vyznavači Islámu vyhráli válku na Zemi a po té se pustili do obsazování dalších planet. Naštěstí je vesmír dost velký, aby v něm našli místo i jiné národy a jiná náboženství. A tak tu máme ruské planety, americké a dokonce i pár židovských. Kalandra jakožto bývalý člen Ruské tajné služby při svých eskapádách zkříží cesty a zbraně nejen s musulmany, ale třeba taky s křesťanskými Křižáky. Zatímco v první knize (nebo první polovině audioknihy) Křižáci unesli Kalandrovu dcerku a náš hrdina musí splnit jejich zakázku, aby ji dostal zpátky, druhý příběh (nebo druhá část audio knihy) je vlastně akčním a špionážním dramatem.

Poutník z Mohameda – stejně jako všechny audioknihy z Kotletova pera – vznikl ve spolupráci nakladatelství Epocha a portálu a audio vydavatelství Audiotéka.cz. Tentokrát do narátorského křesla usedl herec Martin Zahálka. Ten je nejen členem uměleckého souboru Divadla na Vinohradech, ale věnuje se také dabingu a má na svém kontě poměrně slušnou řádku audioknih. Po prvních pár minutách poslechu si člověk může říct, že Zahálkův sametový a distingovaný hlas prostě ke Kotletovi nesedne. Ale opak je pravdou. Netrvá to ani moc dlouho a posluchač si uvědomí, že Kalandra není jen pašerák a bouchač, ale především muž, který se na vražednou cestu vydal spíš pod tlakem okolností, než z touhy zabíjet. A k někomu takovému Zahálkův hlas sedne perfektně. Navíc jako jeden z mála narátorů zvládá dobře i ženské party. Takže ať už jde o Kalandrovu cikánskou družku, či šéfku izraelské rozvědky (nebo jakoukoli ženu v hidžábu nebo bez něj), nemáte problém mu ji uvěřit. Co se týká popisu akcí, vygradování dramatických scén, či kleteb a sakrování… i s tím si poradil na výbornou.  Kromě výběru narátora bylo také dobrým krokem využití zpěvu muezzinů jako úvodní znělky. Zdá se, že k dokonalé audio knize zbývá Poutníkovi z Mohameda málo.

Tím, co jsem opravdu postrádal, byl nějaký zvukový předěl mezi scénami. Když narátor takřka plynule přejde z popisu milostných hrátek mezi Kalandrou a jeho milenkou k přípravě teroristické akce, je to pro posluchače docela šok. Tady je zkrátka vidět nedostatečná práce režiséra a mistrů zvuku. Nicméně je to asi jediná věc, která mi při poslechu Kalandrových dobrodružství v muslimském vesmíru vadila.

Sečteno a podtrženo - poutník z Mohameda možná není nejlepší audiokniha roku, ale rozhodně zatím nejlépe načtená a zpracovaná kniha Františka Kotlety.

Hodnocení: 89%

Jan Procházka

Poutník z Mohameda

Formát:MP3 ke stažení

 

https://audioteka.com/cz/audiobook/poutnik-z-mohameda-allahuv-hnev

https://www.epocha.cz/kniha/frantisek-kotleta-poutnik-z-mohameda-audiokniha-prvni-vydani-cd/Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku dobré zprávy.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!

Zveřejněte PR článek na online magazínu Vanili.cz!

Popkulturní magazín provozujeme již od roku 2006.

Mám zájem