Audiokniha Diana Gabaldon Cizinka

Audiokniha Diana Gabaldon Cizinka
05.12.2018

Jaké je to být v kůži zdravotní sestry, která se propadla do osmnáctého století?

Diana Gabaldon původně plánovala svou romanticko historickou ságu jako trilogii. Dnes má nejen devět dílů, ale i spin off detektivní sérii s jednou z vedlejších postav románu. Vznikl také seriál, který čítá již čtyři série a zavedl v tomto případě diváky stejně jako autorka předlohy nejen na Skotskou vysočinu za dob Jakobitského povstání, ale také do Francie a za moře do Nového světa. Není tedy divu, že se díky seriálu stala Cizinka bestselerem ve světě i u nás.

Ve zkratce si řekněme, že se jedná o příběh zdravotní sestry Claire, která se v roce 1945 vypraví se svým mužem na Skotskou vysočinu a nešťastnou náhodou se propadne v čase do roku 1743. Tím se ocitne v centru intrik skotských klanů. Takže tu máme prostor pro velké dobrodružství. Zároveň je Cizinka příběhem osudové lásky a silného citu mezi mužem a ženou.

Autorka šikovně balancuje na hranici mezi červenou knihovnou a akčním dobrodružným historickým příběhem. A to, že k tomu využívá cestování v čase je věc, která k Cizince možná přiláká i fanynky fantastiky.

Toho všeho si byli vědomi i v audio vydavatelství OneHotBook a tak díky nim máme nejen knihu a seriál, ale také audioknihu Cizinka.

Režie audioknižní Cizinky se ujal Jan Horáček. Ten má díky práci na audioknize Padesát odstínů své zkušenosti s příběhy, které se řadí do té romantičtější škatulky. Myslím si, že šest set stran prvního dílu, který zběsile přeskakuje přes romantiku k erotice či bojové scény k popisům brutálního násilí, uchopil dobře. Pravda, hudební stránka Cizinky nijak nevyčnívá nad průměr. Akustická kytara celkem zdařile supluje keltskou harfu a uvozuje tak celkem vkusně romantické scény. Ale od příběhu, který se odehrává ve Skotsku, jsem očekával trošku pestřejší nástrojovou škálu.

Ovšem každá kniha stojí především na tom, kdo ji načetl. A tady musím pochválit nejen výběr interpretky, ale také přípravu, kterou práci na nahrávce věnovala. Jitka Ježková (nedávno jsme recenzovali Tvář vody, kterou načetla s Pavlem Soukupem), má perfektní výslovnost všech skotských jmen a názvů všech měst, lidí, jezer i vesnic. Plynule přechází mezi češtinou a skotským dialektem.

Zároveň pěkně vystihla všechny polohy hlasu hlavní hrdinky. Stejně jako Claire dokáže být cynická, rozněžnělá a když jí jde o život, věříte jí to. Ačkoli je skotský venkov zalidněn spoustou mužů, díky tomu, že je Cizinka vyprávěna ženou, nemá narátorka nejmenší problém s mužskými postavami. Můj veliký obdiv má také za to, že dokáže svou hrdinku bez nejmenšího zaváhání provést všemi erotickými scénami, kterých je v knize opravdu hodně.

V každém muži je kus ženy a v každé ženě je kus muže. Takže za sebe mohu říct, že jsem si Cizinku užil, ačkoli nejsem žena. Ty si k mému hodnocení bez uzardění mohou přihodit dalších deset procent.

Hodnocení: 70% Jan Procházka

Katalogové č.: AK208
EAN: 8594169482088
Formát: 2x CD mp3
Délka nahrávky: 24 hodin 39 minut



Kam dál?

Přečtěte si další články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty, celebrity a hledáte články o inspirativních či známých osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku JsmeUspesni.cz.