UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Audiokniha Diana Gabaldon Cizinka

Audiokniha Diana Gabaldon Cizinka
05.12.2018

Jaké je to být v kůži zdravotní sestry, která se propadla do osmnáctého století?

Diana Gabaldon původně plánovala svou romanticko historickou ságu jako trilogii. Dnes má nejen devět dílů, ale i spin off detektivní sérii s jednou z vedlejších postav románu. Vznikl také seriál, který čítá již čtyři série a zavedl v tomto případě diváky stejně jako autorka předlohy nejen na Skotskou vysočinu za dob Jakobitského povstání, ale také do Francie a za moře do Nového světa. Není tedy divu, že se díky seriálu stala Cizinka bestselerem ve světě i u nás.

Ve zkratce si řekněme, že se jedná o příběh zdravotní sestry Claire, která se v roce 1945 vypraví se svým mužem na Skotskou vysočinu a nešťastnou náhodou se propadne v čase do roku 1743. Tím se ocitne v centru intrik skotských klanů. Takže tu máme prostor pro velké dobrodružství. Zároveň je Cizinka příběhem osudové lásky a silného citu mezi mužem a ženou.

Autorka šikovně balancuje na hranici mezi červenou knihovnou a akčním dobrodružným historickým příběhem. A to, že k tomu využívá cestování v čase je věc, která k Cizince možná přiláká i fanynky fantastiky.

Toho všeho si byli vědomi i v audio vydavatelství OneHotBook a tak díky nim máme nejen knihu a seriál, ale také audioknihu Cizinka.

Režie audioknižní Cizinky se ujal Jan Horáček. Ten má díky práci na audioknize Padesát odstínů své zkušenosti s příběhy, které se řadí do té romantičtější škatulky. Myslím si, že šest set stran prvního dílu, který zběsile přeskakuje přes romantiku k erotice či bojové scény k popisům brutálního násilí, uchopil dobře. Pravda, hudební stránka Cizinky nijak nevyčnívá nad průměr. Akustická kytara celkem zdařile supluje keltskou harfu a uvozuje tak celkem vkusně romantické scény. Ale od příběhu, který se odehrává ve Skotsku, jsem očekával trošku pestřejší nástrojovou škálu.

Ovšem každá kniha stojí především na tom, kdo ji načetl. A tady musím pochválit nejen výběr interpretky, ale také přípravu, kterou práci na nahrávce věnovala. Jitka Ježková (nedávno jsme recenzovali Tvář vody, kterou načetla s Pavlem Soukupem), má perfektní výslovnost všech skotských jmen a názvů všech měst, lidí, jezer i vesnic. Plynule přechází mezi češtinou a skotským dialektem.

Zároveň pěkně vystihla všechny polohy hlasu hlavní hrdinky. Stejně jako Claire dokáže být cynická, rozněžnělá a když jí jde o život, věříte jí to. Ačkoli je skotský venkov zalidněn spoustou mužů, díky tomu, že je Cizinka vyprávěna ženou, nemá narátorka nejmenší problém s mužskými postavami. Můj veliký obdiv má také za to, že dokáže svou hrdinku bez nejmenšího zaváhání provést všemi erotickými scénami, kterých je v knize opravdu hodně.

V každém muži je kus ženy a v každé ženě je kus muže. Takže za sebe mohu říct, že jsem si Cizinku užil, ačkoli nejsem žena. Ty si k mému hodnocení bez uzardění mohou přihodit dalších deset procent.

Hodnocení: 70% Jan Procházka

Katalogové č.: AK208
EAN: 8594169482088
Formát: 2x CD mp3
Délka nahrávky: 24 hodin 39 minutKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.