Apoc z Matrixu navštívil Plzeň

Apoc z Matrixu navštívil Plzeň
21.04.2014

V pátek 11. dubna zavítal do Plzně novozélandský herec a režisér maorského původu Julian Arahanga, kterého fanoušci sci-fi znají především jako Apoca z kultovního oscarového snímku Matrix.

Julian Arahanga hrál jednu z hlavních postav filmu Kdysi byli bojovníky (1994), objevil se také v dobrodružném fantasy seriálu Herkules (1995), zahrál si v dramatu Lámanou angličtinou/Broken English (1996), v komedii Orel kontra žralok (2007) nebo v krimi Fracture (2004).

Julian Arahanga si zahrál Apoca v Matrixu I.

Novozélandský herec Julian Arahanga si v kultovním oscarovém scifi filmu Matrix z roku 1999 zahrál člena posádky lodě Nebuchadnezzar. Apoc nemá v Matrixu roli se šťastným koncem, protože ho zrádce Cypher zabije odpojením tělového konektoru, kterým se posádka lodi připojuje do světa strojů - do matrixu. Cypher zabije stejným způsobem také další členku posádky Switch.

Julian Arahanga je také režisér

V současné době se Julian Arahanga věnuje přípravě druhé řady dokumentárního seriálu o malíři Gottfriedu Lindauerovi (1839–1926), plzeňském rodákovi, který odešel na Nový Zéland a proslul svými portréty maorských náčelníků vytvořenými na přelomu 19. a 20. století.

 

Julian Arahanga byl hostem Západočeské galerie v Plzni, která připravuje velkou retrospektivní výstavu Gottfrieda Lindauera pro rok 2015, kdy bude tvořit jeden z nejvýznamnějších bodů programu Evropského hlavního města kultury. Ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil, který se životem a dílem Gottfrieda Lindauera dlouhodobě zabývá a autorsky připravuje zmíněnou výstavu, poskytl na kameru nejnovější poznatky o malíři, které dosud na Novém Zélandu nebyly známé.

 

Novozélandský filmař do svého dokumentu dále začlenil Lindauerovy portréty plzeňských měšťanů ze Západočeského muzea, umělcův matriční záznam ze Státního oblastního archivu, ale natočil i místo, kde stával rodný dům Gottfrieda Lindauera, a také Mikulášský hřbitov, na němž byli pochováni malířovi rodiče. Dokončení seriálu nazvaného Behind the Brush je očekáváno v průběhu října tohoto roku a Západočeská galerie již domlouvá s režisérem jeho uvedení rovněž v Plzni pro domácí publikum.

Připravujeme s Julianem Arahangou rozhovor o scifi

Pan Julian Arahanga nám potvrdil realizaci rozhovoru pro scifi web VANILI.cz. Pokud se těšíte na zveřejnění rozhovoru tak jako my, přihlaste se k odběru newsletteru, ať vám nic neunikne!Kam dál?

Přečtěte si další články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty, celebrity a hledáte články o inspirativních či známých osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku JsmeUspesni.cz.