UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Zuzana Strachotová - Devět nocí

Zuzana Strachotová - Devět nocí
02.03.2019

Devět nocí je o dobrých deset Jestřábů lepší, než Devět dní.

Aby bylo jasno, Devět nocí bezprostředně navazuje na předchozí autorčinu knihu Devět dní. Pokud jste ji nečetli, nebo jste na tuto recenzi klikli náhodou, přestaňte okamžitě číst a přečtěte si recenzi na první díl a pak se sem vraťte.

http://www.vanili.cz/scifi/clanek/?devet-dni-zuzany-strachotove-1028


Hotovo? Tak fajn. Teď již víte, že Sabrie je izolovaný stát podléhající teokratické vládě. Ta používá jako své nástroje moci nejen náboženství, ale především moc nad technologiemi. Její prodlouženou rukou je armáda a především její elitní jednotka Jestřábové. Jejich centrem je Citadela.  Symbolem odporu vůči vládě jsou Povstalci sdružující se mimo města podléhající Citadele. Jejich prodlouženou rukou je takzvaný Blok.

V předchozím díle jsme se seznámili nejen s tím jak je svět Sabrie rozdělen a na jakých principech funguje. Ale především jsme prožili příběh povstalkyně Sery Trantové a elitního vojáka z řad Jestřábů jménem Lee Parkera. S nimi jsme prožili dobrodružství v divočině a zažili opravdovou bitvu.

V knize Devět nocí se dozvíme, jak ona bitva dopadla a co se dělo dál.

Jestliže byl první díl z větší části komorním příběhem o vztahu dvou zcela odlišných lidí, kteří spolu proti své vůli musí přežít v nehostinných podmínkách a opravdu kulervoucí akce přišla až v závěru knihy, je Devět nocí jejím pravým opakem.

Autorka nás hned v úvodu knihy (zcela logicky, vždyť bitva z předchozího dílu ještě neskončila) vrhne rovnou do akce. No a po relativně krátkém zklidnění, kdy dá vydechnout nejen svým hrdinům, ale také čtenářům, je všechny vyšle znovu do akce a ta skončí takřka až posledním odstavcem knihy.

Ne, že by zapomněla na budování vztahů. Ty přeci jen dostanou prostor především v části, ve které se věnuje životu v Bloku. Ale to, stejně jako vývoj postav prosvítá spíše sporadicky jakoby zpoza plátna. Protože co si budeme namlouvat Devět nocí je především ten velký akční biák, ve kterém jde o spásu světa a zodpovězení všech otázek. A to že v něm není nouze o nečekané dějové zvraty a tuny svištícího olova je jasné každému, kdo četl první díl.

Co se mi ale kromě větší akčnosti na druhé knize líbilo nejvíc, je práce autorky s postavami. Ty již zdaleka nejsou tak černobílé, jako mi připadali v první knize. Díky tomu jsou čtenáři mnohem bližší a může se s nimi lépe ztotožnit.  Z řemeslného hlediska se mi líbilo, jak Zuzana Strachotová dokázala hezky využít své postavy k zvýšení plastičnosti vyprávění.  Ne vždy, ale často se v příběhu vyskytne situace, která je postupně popsána z pohledu všech hrdinů kteří se jí zůčastnili.  Tento postup vtáhl čtenáře ještě hlouběji do děje. Škoda jen, že takové scény byly od sebe odděleny pouze odstavcem a ne výrazněji. Místy to působilo poněkud nepřehledně. Zároveň bych chtěl zmínit krátké odstavce na začátku každé kapitoly. Ty zřejmě podle autorky měly čtenářům ještě více osvětlit pozadí hlavního příběhu, nicméně mi při jejich čtení v hlavě zářil velký červený otazník. A jak jsem pochopil z reakcí jiných čtenářů, tak jsem nebyl sám.

Jednou ze slabin první knihy byl místy dost kostrbatý jazyk. Devět dní tím trpí přeci jen méně, nicméně pečlivější redakční práce by knize jistě prospěla. Pak by se nebohý čtenář nemusel rozčilovat nad větami typu: „ Sera kriticky zhodnotila dostatečnost zásob. I kdyby někde zapadly, vydrží dostatečně dlouho.“

Ovšem i přes tyto spíše technické výhrady mohu říct, že Devět nocí je důstojným zakončením příběhu, o kterém jsem napsal, že si pozornost fanoušků postapo příběhů zaslouží. Ba co víc, jsem si jist, že Devět nocí je o dobrých deset Jestřábů lepší, než Devět dní.

Hodnocení: 80% Jan Procházka

Série: Devět dní (2.)
Žánr: Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno: 2019, Fantom Print
1. vydání originálu: 2019
Počet stran: 384
Autoři obálky: Aleš Karda, Lukáš Tuma
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7594-024-7
http://www.devetdni.cz/#svetKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.