UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Žoldnéři Fantasie vjíždějí do světů za branami

Žoldnéři Fantasie vjíždějí do světů za branami
18.10.2019

Nejlepší Žoldnéřské povídky roku 2018 a něco navíc.

Když jsem před pár lety psal článek o nakladatelstvích mého srdce, padlo v něm také jméno Straky na vrbě:  „Když mluvíme o české fantastice, nemůžeme zapomenout na pana Michaela Bronce a jeho Straky na vrbě, které jsou s námi již od roku 1998. Ve své edici Česká fantastika vydává toto nakladatelství každoročně sborníky povídek českých autorů vzešlé z literárních soutěží Drakobijci a Žoldnéři fantasie. Domnívám se, že Straky na vrbě jsou jedním z mála nakladatelství, jež se věnují naší domácí povídkové tvorbě.“

I v loňském roce proběhla literární soutěž Žoldnéři fantazie. Deset nejlépe ohodnocených povídek přináší sborník Světy za branami. K nim pak můžeme přičíst povídku hostujícího Daniela Tučka. A v samém závěru k nám o branách a jejich významném místě v historickém kontextu a v popkultuře promluví Františka Vrbenská a Leonard Medek.

Musím říci, že většina povídek v tomto sborníku se více než titulními světy za branami zabývá branami samotnými. Ovšem v tomto ohledu jejich fantazie nezná hranic. Branou může být mlýnský kámen, píseň či dokonce ovocný sad. Stejně tak i tím, co z takové brány vyleze, může být kdeco, od prastarého božstva přes vlastní matku až po čerty rohaté.

Kromě toho hýří Světy za branami i žánrovou pestrostí. Máme tu hned dvě detektivky, stejně jako military, černou komedii či takřka čistokrevnou fantasy. Stačí si jen vybrat.

Ze známých jmen jsem sice zaregistroval pouze Věru Mertlíkovou (ta debutovala románem Tři bábiny kobyly), ale většina z autorek a autorů se už nějaký ten pátek účastní různých literárních soutěží. A ano, některé z dam jsou nositelkami titulu Lady Řádu fantasy.

Mě osobně nejvíce oslovily povídky Čemeřice aneb Poslední FAGRcona Na letním bytě. Ale vlastně každá z těch jedenácti povídek má čím zaujmout.

Závěrečná povídání o motivu bran z pera Františky Vrbenské a Leonarda Medka mi pak dala nejedno téma k přemýšlení.

Kromě kratičkých medailonků autorů je součástí knihy galerie ilustrací finalistů soutěže O lahvičku Miruvoru. Z nich mě pak nejvíce zaujaly znepokojivé obrazy lovecraftovských nočních můr, jejichž autorem je Martin Milan.

Jak mi nedávno řekla Františka Vrbenská: „Michael neocenitelně pomáhá fantastice i české literatuře jako takové – je objevitelem a podporovatelem talentů.“

A Světy za branami jsou toho nezpochybnitelným důkazem. Jestliže jsem kdysi díky podobným antologiím objevil Šlechtu, Žambocha a Neomilnerovou, jsem si takřka jist, že od většiny z těch, jejichž povídky jsou součástí tohoto sborníku, můžeme dříve či později očekávat podobně skvělé knihy jako od výše jmenovaných.

 

Hodnocení: 85%
Jan Procházka


Série: Žoldnéři fantasie 10.
Žánr: PovídkyLiteratura českáFantasy
Vydáno: 2019, Straky na vrbě
1. vydání: 2019
Jazyk vydání: český
Edice: Česká fantastika (137.)
Ilustrace/foto: Janina StrnadováEva LetákováAntonín BednaříkMartin MilanTereza AlešováMartin StehlíkVláďa SatranMichaela HertlíkováRoland HavranLeonard MedekJiří DvorskýMilan KovářMonika KocinováMonika RozsypalováHana MíkováLída Aegeri HolubováJanka MeredováViola Sedláčková
Autor obálky: Zdeňka K. Lukovská
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-87364-94-9Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.