UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Žoldnéři fantasie – Na stopě zločinu a nových autorů

Žoldnéři fantasie – Na stopě zločinu a nových autorů
01.09.2018

Recenze Tomáše Slavíka

Devátý ročník soutěže Žoldnéři fantasie, který vyhlašují Straky na vrbě a ASF Asociace fantasy přinesl poměrně zajímavé povídky. Tištěného vydání se jich dočkalo celkem jedenáct a k tomu jedna „bonusová“ od Míly Lince. Člověk by si skoro řekl, že ji tam šoupnuli, aby tím vykompenzovali případnou nekvalitu soutěžních povídek.

A jaké povídky, že se to dostaly do tisku?

To mám po dědovi! – napsal Karel Doležal – první místo v soutěži s obrovským náskokem a povídka, která mě neskutečně bavila. Několikrát jsem se u ní upřímně pochechtával a skoro jsem si říkal, že by se tenhle autor mohl zařadit mezi má oblíbená K (Kulhánek, Kopřiva, Kotleta) … No, bohužel má to své K na špatném místě.

Jako květina rozzářená magií – napsala Tereza Holubová – dílko o dvou konkurujících si umělcích kouzelnících a o tom, jak se to může zvrtnout… proč ne, i když mě chvílemi trochu nudilo.

Cvrdlikáček – napsal Jan Hamouz – zajímavý počin, který začíná jako deník nějakého cestovatele a biologa, ale končí… no, to neprozradím, rozhodně stojí za přečtení.

Pozdravujte Rouz – napsal Meriwether Buchanan – věc, která mě dvakrát nenadchla, autor si očividně užil vymýšlení názvů nejrůznějších potvor a zvířat i zákonitostí svého světa, jinak ale uf… nečetlo se mi to zrovna dobře.

Lékařské tajemství – napsal Tomáš Laube – no, tak tímhle jsem si spravil chuť. Osobně bych Lékařské tajemství možná i zařadil na první místo. Dobromyslný doktor na v podstatě nepřátelském a cizím území, který krom oficiálního úkolu má ještě jeden neoficiální. Tahle povídka mě vtáhla asi nejvíc a s doktorem Ecem bych rozhodně neměnil.

Ukradený princ – napsala Linda Koutová – taková docela klasická fantasy s krásnou ale zlou čarodějnicí, krásným králem i princem a jednou zlodějkou. Autorka sama ve svém medailonku přiznává, že má ráda právě klasiku (tedy ve vlastní tvorbě) a vlastně proč ne. Není nutné mít pořád nějaké megaepické světy, komplikované politické zápletky, plány v cizích plánech a podobně…

Špatné přání – napsala Laura Pokorná – muž najde předmět, předmět se chová nečekaně, muž vyráží na cestu, muž putuje, muž dorazil na konec cesty. Jsem docela rád, že nemusím psát obsáhlé elaboráty, protože tady mě nic moc nenapadá.

Poslední z královrahů – napsala Michaela Merglová – příběh o smrti jednoho krále, jeho loajálním vojákovi a o tom, že věci nemusejí být takové, jaké se zdají. Zkuste se vžít do role muže, kterému někdo tvrdí, že jeho král lže. Zůstali byste věrni za každých okolností, nebo se stanete křivopřísežníky? Nezáviděníhodná situace.

Zeskutečnění lorda Bríma – napsala Jarmila Kašparová – tak tohle byla velká zábava. Na začátku jsem si říkal, co je tohle sakra za hovadinu. Ano, vážně jsem přemýšlel nad tím, jestli už nenašli nic lepšího, že vydali zrovna tohle, protože to přece nemůžou myslet vážně. Naštěstí se vše vyjasnilo, výsledný dojem byl dobrý, ale stejně se nemůžu ubránit úvahám, jestli to takhle opravdu bylo zamýšleno, nebo jde jen o takovou znouzectnost…

Kukačka – napsala Eliška Hřebenářová – taková skoro moderní detektivka s velice všímavou hlavní postavou. Jak to může dopadnout, když vezmete pomstu do vlastních rukou? Dočtete se zde! Kukačka mi do sborníku moc neseděla… 

Záhada pěti hexagramů – napsala Ida Nekovaříková – smíchejte středověk, inkvizici, čarodějnice, nevlastní sourozence a nějaké to temné zaříkání. No a vzejde z toho dobrá povídka. Navíc se Záhada (na rozdíl od „Rouz“) dobře četla i přes přehršel smyšlených jmen. Všechna totiž (záměrně) zněla docela česky a umím si představit, že by klidně mohla existovat.

Sesterská láska – napsal Míla Linc – tady už jsme u hostující povídky, která je… dobrá :-) tady není moc co dodávat, Míla prostě umí… a dobře se čte… no a když je tam navíc postava pojmenovaná po mě, nemůžu si stěžovat.

Jak je vidět, tou „kompenzací pomocí bonusové povídky“ jsem v úvodu trochu strašil. Celý sborník opravdu stojí za přečtení, i přes propastný bodový rozdíl mezi první a poslední povídkou. V podstatě první tři mají velký náskok a zbytek je poměrně v odstupu (možno zkontrolovat v zadní části knihy), na druhou stranu nevím, jaká byla metodika hodnocení, takže celkově ty body nemusejí být úplně vypovídající.

Nevím, proč já si to dělám, že čtu povídky. Vždycky narazím na nějakou, která se mi líbí a kde chci víc. Jenže ono zpravidla žádné „víc“ není. Opravdu rád bych si přečetl další příběhy z lehce démonického světa vytvořeného Karlem Doležalem nebo světa doktora Eca od Tomáše Laubeho. Pánové – další kvalitní povídky nebo raději romány, prosím!

HODNOCENÍ: 8 z 10

Pro Vanili.cz přečetl a recenzi napsal Tomáš Slavík.

Pokud vás zajímá více informací k soutěži, najdete je v závěru knihy a také zde: https://www.straky.cz/ - aktuálně tam sice visí informace k 9. ročníku, pravidla pro ten 10. jsou ale v podstatě stejná. Tudíž se dozvíte, jak by měla vaše povídka vypadat, kam a jak ji poslat. Uzávěrka je 30. června 2019.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.