UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Andrew Feustel s Krtečkem astronautem fotili Českou republiku

Andrew Feustel s Krtečkem astronautem fotili Českou republiku
12.06.2018

Na zveřejněné fotografii je vidět hlavní město Praha tak, jak ho zachytil astronaut Andrew Feustel z paluby Mezinárodní vesmírné stanice ISS letící ve výšce přibližně 400 kilometrů nad zemským povrchem.

Na zveřejněné fotografii je vidět hlavní město Praha tak, jak ho zachytil astronaut Andrew Feustel z paluby Mezinárodní vesmírné stanice ISS letící ve výšce přibližně 400 kilometrů nad zemským povrchem. Stanice se v okamžiku fotografování pohybovala rychlostí 8 kilometrů za sekundu ve směru od západu na východ.
Bohužel se nepodařilo získat původně plánovanou noční fotografii přesně z okamžiku přeletu stanice nad Českou republikou v době, kdy astronautům a Krtečkovi svítili nadšení pozemšťané na cestu vesmírem. Na vině bylo (zjednodušeně) v tom okamžiku nevhodné natočení vesmírného komplexu proti Slunci i Zemi, které neumožnilo kvůli omezenému výhledu z ISS získat fotografii noční České republiky.

Výběr fotografií z happeningu „Posviťme astronautům na cestu“ je zveřejněn na webu, facebooku i Instagramu programu „DO KOSMU S KRTKEM 2018“ – viz. odkazy na konci. Organizátoři nyní vyberou několik nejhezčích fotografií, které pošlou přímo Andrewu Feustelovi na palubu Mezinárodní vesmírné stanice. Jejich autoři obdrží drobné upomínkové předměty a především certifikát o tom, že jejich fotografie byla až ve vesmíru…

Zeptejte se astronauta!

Nyní organizátoři programu „DO KOSMU S KRTKEM 2018“ vyhlašují další akci, určenou mladým zájemcům o vesmír, kosmonautiku a moderní vědu. Pokud chtějí znát odpověď na to, jak žije Andrew Feustel a český Krteček astronaut na Mezinárodní vesmírné stanici, nebo pokud je třeba trápí otázka, zda si astronaut může dát k obědu pizzu nebo hamburger, tak se mohou zeptat přímo velitele vesmírné stanice Andrewa Feustela. Ten je připraven odpovědět na nejzajímavější a nejvtipnější dotazy přímo z paluby ISS.
Otázky mohou mladí tazatelé posílat až do neděle 17. června prostřednictvím e-mailu info@krtek2018.cz nebo se zeptat na facebookové stránce www.facebook.com/krtekvkosmu. Stručné otázky je možné psát česky nebo anglicky. Další podrobnosti najdou zájemci na webových stránkách www.krtek2018.cz.
Tu úplně nejzajímavější otázku, kterou vybere sám astronaut Feustel, ocení organizátoři upomínkovým dárkem.

Vzdělávací projekt DO KOSMU S KRTKEM 2018 navazuje na projekt Do kosmu s Krtkem, který vznikl při příležitosti letu amerického astronauta Andrewa Feustela v raketoplánu Endeavour v roce 2011, kdy vzal na palubu symbol mnoha generací - Krtka z pohádek Zdeňka Milera. Tou dobou už byl Andrew Feustel znám spojením s Českou republikou přes svoji manželku Indiru.

Současný Krteček astronaut je originální figurka, speciálně pro let do vesmíru vyrobená v družstvu umělecké výroby Moravská ústředna Brno. Je vysoký 10 cm a kvůli možnosti lepší vizuální komunikace je upraven jako prstový maňásek. V kabině kosmické lodě Sojuz MS-08 sloužil po startu jako “indikátor stavu beztíže”, proto je doplněn o poutko a malou karabinu. Karabinka také umožňuje zabezpečit figurku proti samovolnému poletování v kabině ISS a její případné ztrátě.

Krtek astronaut z roku 2011 po svém letu v raketoplánu Endeavour dodnes jezdí po přednáškách a setkáních s dětmi a je velmi oblíbený.

Fotografie:

Takhle svítil Krtečkovi na cestu vesmírem Tomík z Brníčka u Zábřehu na Moravě (© Do kosmu s Krtkem 2018 / Zieglerová)
Světelný pozdrav do vesmíru letěl i od Procházků z Žihle na Plzeňsku (© Do kosmu s Krtkem 2018 / Procházková)
Na cestu šestici astronautů na palubě ISS a Krtečkovi mávali a svítili i desítky návštěvníků Hvězdárny a planetária v Brně (© Do kosmu s Krtkem 2018 / HaP Brno - Fojtová)Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.