UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Zemřel spolutvůrce lektvaru, který dal Galům nadlidskou sílu

Zemřel spolutvůrce lektvaru, který dal Galům nadlidskou sílu
28.03.2020

Francouzský kreslíř Albert Uderzo (25. dubna 1927-24. března 2020) zemřel v úterý v nedožitých 93 letech a bez (doložené) souvislosti s aktuální epidemií. Spolu s geniálním scénáristou René Goscinnym (mj. autorem skvělého filmu o pařížském podzemí Krysy z temnot, 1974) vysnili roku 1959 skupinu imaginárních Galů ze vsi v Bretani okolo roku 50 před Kristem. Asterix, Obelix, druid Panoramix a spol. jsou dík lektvaru posledně zmiňovaného mága obdařeni nadlidskou silou, jíž drtí celé římské legie.

Dne 24. března 2020 odešel ve věku takřka třiadevadesáti let francouzský kreslíř Albert Uderzo (*25. dubna 1927) proslavený hojně filmovaným komiksem o Galovi malé postavy Asterixovi a jeho druzích z jisté mrňavé vsi v Bretani. S pomocí magického lektvaru druida Panoramixe drtí Galové z poloostrova opakovaně celé římské legie a historicky tyto burleskně fantaskní události sice naprosto nelze doložit, nicméně věrohodnost detailů by snad mimozemšťana, který by ony komiksy nezaujatě popadl a četl, přivedla okamžitě k názoru, že se vše odehrálo právě takto a sám Gaius Julius Caesar byl z Galů absolutně paf!

Pouhé Uderzovo přání tu ale je otcem té myšlenky, i když měli Římani s Galy svého času starostí opravdu dost. Na „epopeji“ o Asterixovi (zasazené zhruba do roku 50 před Kristem) je však fascinující, že bez problémů může sloužit francouzským školákům jako doplněk učebnice dějepisu. Magickým prvkem zde bývá jenom nadlidská síla oněch starých Francouzů, zatímco všecko okolo do vysoké míry odpovídá realitě. Uderzovou snahou pak nepochybně bylo vytvořit skrz tuto sérii dobrodružství věrohodnou, ale i věrnou mapu dávného světa s jeho zvyky, místopisem a mnoha skutečnými dějinnými událostmi.

V Československu začal Asterix (v originále Astérix) vycházet roku 1976 v týdeníku Sedmička a obvykle zdobil jen jeho poslední stranu. Do roku 1980 bylo do češtiny přeloženo a zveřejněno 220 stran těchto příběhů, ale osobně si myslím, že jim lépe svědčí ALBA. Jako školák jsem často míval pocit, že se ty příběhy neúměrně táhnou a nemají dostačující spád. V albech je to ovšem jiná!

Albert Uderzo byl italského původu a navzdory pestrosti svých seriálů byl barvoslepý. Do časopisů kreslil od svých třinácti (1940) a roku 1951 se seznámil se spisovatelem a scénáristou René Goscinnym (1926-1977), mimo jiné pozdějším autorem Mikulášových patálií (původně rovněž komiksových), seriálu Šťastný Luke (vícekrát zfilmovaného) anebo bizarních fantaskních filmových komedií s Michelem Serraultem, Michelem Galabru, Jeanen Carmetem a Gérardem Depardieuem Doživotní důchod (1972) a Krysy z temnot (1974, https://www.youtube.com/watch?v=lm3BaOI-Bso), z nichž ta druhá je adaptací prózy Gastona Lerouxe (https://www.youtube.com/watch?v=lOJ14M40mPA).

Neobyčejná invence a fantazie René Goscinnyho (který byl ukrajinsko-polského původu a prožil část života v Argentině) se stala přesně tím pohonným kolem, které Uderzův um potřeboval, a první část Asterixe vyšla 29. října 1959. Dnes je ohromující celek jeho úplně nekrvavých dobrodružství světovým fenoménem, zahrnujícím od roku 1989 i zábavní park v městečku Plailly asi 35 km severně od Paříže.

Vzdálenou, ale přesto paralelou k těm příběhům u nás jsou dobrodružství Seka a Zuly, dvou sourozenců z pravěku, která vymyslil pan Švandrlík a kreslil jeho přítel Neprakta. Ta podobnost je nejen ve veselém pohledu do vzdálené minulosti, ale také v tom, že oba seriály pozměňují historii a že oba přisuzují hrdinům objevení rozličných dodnes známých výroků, zvyků, her, zbraní a vynálezů.

Do Sedmičky prosadil Asterixe v letech sedmdesátých redaktor a překladatel Josef Týč, nicméně Francouzi od počátku jasně stanovovali, která pokračování u nás smějí vyjít. Staly se jimi (zpřeházeně) příběhy Gal Asterix (původně 1959-1960), Asterix a olympijské hry (1968), Asterix a zlatý srp (1960-1961), Asterix a Gótové (1963), Věštec (1972) a Asterix a Kleopatra (1963-1964). A skutečnost, že bylo původní dílo v Československu místy redukováno?

Zřejmě unikla pozornosti původců, anebo nad tím jen zoufale mávli rukou. A taktéž nad tím, že u nás nakonec došlo k nařízení „shora“, že se má pionýrský časopis raději zaměřit na domácí produkci. Francouzi sveřepě nabízeli další díly, ale redakce Sedmičky už pro ně nedostala devizové krytí od Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže. Znamenalo to konec. (I těmito redukcemi se v Encyklopedii komiksu v Československu 1945-1989 (2012) zabývají Josef Ládek a Robert Pavelka.)

Původní francouzská série dnes má takřka čtyřicet svazků, a ač Uderzo přestal roku 2011 kreslit, nadále není ukončena. Česky sešity začaly vycházet roku 1992 a naposled se objevila roku 2018 předposlední, 37. část Asterix v Itálii (2017).

Nereálným prvkem takřka čtyřiceti komiksových dobrodružství je absence smrti. Číhala by hlavně od střelných zbraní, ale to se neděje a dětem to již 60 let nevadí.

A co víc? Od roku 1967 vzniklo i patnáct kreslených a hraných filmů, z nichž pouze Dvanáct úkolů pro Asterixe (1976), na jehož režii se podílel sám Uderzo, není adaptací některé z předloh.

Až do roku 1976 dokázali kamarádi Goscinny a Uderzo ve skvělé symbióze vysílat na trh jeden až dva svazky ročně, nicméně po předčasné smrti geniálního scénáristy ve věku pouhých jedenapadesáti let tento let zkolaboval. Tempo se zpomalilo. Důvodem bylo, že scénáře začal trochu hůře psát sám kreslíř. Někdy se mu dařilo i lépe, ale mezi Asterixovým synem (1983) a svazkem Asterix a Rahazáda (1987) vzniklo do té doby nevídané čekací vakuum čtyř let a sešity Růže a meč, Obelix a Caesarova galéra a Asterix a Latraviata se dokonce vynořily v pětiletých odstupech (1991, 1996, 2001). A dnes? Asterixe kreslí v Uderzově stylu Didier Conrad a scénáře píše Jean-Yves Ferri.

Sebepropracovanější scénáře, sebedokonalejší kresba a sebepečlivější rešerše by ale negenerovaly takový kult, kdyby oba tvůrci koncem padesátých let nestanovili tak nesmírně šťastně charaktery základních postav. Asterix rozhodně není hloupý, ale není to ani Gal, jak si jej do té doby představovali. Je malé postavy. Ale doplněn masivním, spíše natvrdlým Obelixem, který má obrovskou sílu a nosí (ba i vytváří) posvátné kameny-menhiry. Obelix ani nemusí moc pít mágův nápoj, protože do něj jako robě „hapal“, a zábavným doplňkem skupiny je například bard Trubadix, který touží zpívat, ale není zrovna nejtalentovanější, takže obvykle končí na posledním obrázku hostiny s roubíkem v ústech.

Mág Panoramix, který se mimo jiné neobejde bez jmelí, je pak zosobněním čaroděje, jenž ze svého umění nic nedělá a považuje ho za práci jako jakoukoli jinou... Hrdina hodný piedestalu, avšak skromný. To, že dokáže porazit impérium, se zde bere jako samozřejmost.

A pak je tu malilinký Obelixův pejsek Idefix. Nu, a občas nechal kreslíř oko čtenářovo spočinout i na křivkách půvabných Galek; ale ty si už během studia objevte a nalistujte sami.

Albert Uderzo do jisté míry přežil své dílo. Mohl být ovšem spokojen, že se natolik uchytilo a je v něm pokračováno. Ač Asterix není jediným jeho seriálem, jako kdyby byl. Ale nelze nezopakovat, že klíčový podíl na tom má neopakovatelný spisovatel René Goscinny, jehož dcera Anne dnes po právu vlastní nejméně čtyřicetiprocentní podíl na právech k eposu. A rovněž Uderzo měl dceru (Sylvii), a tak je to tato dáma, které dle všeho připadá zbytek.

https://www.youtube.com/watch?v=Ex8p6P23q6w
Článek připravil Ivo FenclKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.