UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Ze Slovenska k vám přichází novela Mutácia z planéty Zem

Ze Slovenska k vám přichází novela Mutácia z planéty Zem
16.07.2021

Můj nepřítel podle Kataríny Soyky

Když se řekne Žilina, tak se vám asi nic nevybaví. Ale když řeknete Žilina před fanouškem slovenské fantastiky, tak vám řekne, že se tam narodila Katarína Soyka. Teď možná zbystří fanoušci hororů, protože ví, že její povídky ozdobily stránky žánrových povídkových antologií Dokud nás smrt nerozdělí či Koleje smrti. Druhá zmíněná kniha vyšla v nakladatelství Hydra. https://www.vydavatelstvohydra.sk A právě s Hydrou je Katarína spojena pevněji než pozemšťanka Chila s lodí Turgů… 

Chila je hrdinkou autorčiny nové knihy, tedy spíše knížečky Mutácia z planéty Zem. Tahle necelých sto čtyřicet stran není na rozdíl autorčiných předchozích knih z ranku fantasy, ale Katka v ní tentokrát zabrousila do vesmíru.

Můj život s nepřítelem

Mimozemská humanoidní rasa Tugů kolonizuje vesmír už dlouhá léta, a proto není divu, že jí padla za oběť i planeta Země. Z většiny jejích obyvatel se stali domácí mazlíčci a ti zbylí putují vesmírem a živí se pirátstvím. Tedy nejde tu o žádný extra organizovaný odboj ve stylu Rgue One: Star Wars Story, Pozemští piráti, nebo spíš pirátky jsou spíš takovými holkami ze Sherwoodu. Jen bez těch zelených kloboučků s pírkem, za to se skafandrem a technikou výtahu (jakési odsávací trubice) kterou se přisají k trupu Turgské lodi a odsají z jejích skladů vše, co se dá. Jenže čas na loupání perníčku je více než omezený, a prostor, do kterého se musí dotyčný sběrač vecpat, je poměrně malý. Proto se výhradně sólových výsadků účastní převážně ženy. Tohle je příběh jedné z nich. Jmenuje se Chila a má tu zatracenou smůlu, že loď, do níž se vloupala, spadla jako zralá hruška a planeta, na níž se nebohá sběračka ocitla, je více než nehostinná. Navíc si sebou kromě vraku havarované lodi přivezla nevítaného parťáka, jímž není nikdo jiný než (fanfáry) Turgský důstojník Tasych.

Ostřílení znalci světové Sci- Fi teď pohrdlivě odfrknou a zahuhlají Barry Brookes Longyer. A znalci filmové fantastiky zavrčí Můj nepřítel 1985. A budou mít pravdu ti fousatí kmeti, téma dvou trosečníků pocházejících, ze znepřátelených vesmírných ras opravdu krásně zpracoval ve své povídce Longyer a posléze na plátna kin přinesl režisér Wolfgang Petersen. Příběh o tom jak se nenávist na život a smrt může změnit v dokonalé přátelství, mnohým fanouškům žánru, vehnal slzy do očí. Mohlo by se tedy zdát, že Soyka jaksi recykluje již ne jednou, ale mnohokrát obehranou zápletku. Nicméně není to až tak úplně pravda.

Žádní kmoši, na to zapomeňte

Zatím co Longyer a posléze i Petersen stavějí svůj příběh na humanismu a překonávání nepřátelství dvou zcela odlišných bytostí tím, že se snaží navzájem pochopit, Soyka nám prezentuje trochu jinou story. Tady se primárně řeší především morální otázky. Turgutové totiž zotročili pozemšťany drogami nikoli násilím. Tranquilita vlastně udržuje lidi ve stavu jakési apatie. Takto zdrogovaní jedinci nejen že nejsou agresivní a nekladou odpor, ale především pozbývají touhu se rozmnožovat. Prostě pro Turgy jsme takové vykastrované kočičky a pejsci, nebo morčata. Nic víc. Právě Tasychova konfrontace s tím, že všechno, co se o nás tihle modří mimozemšťané učí je lež, patří k nejdůležitějším stavebním kamenům příběhu. Samozřejmě že na takhle malém prostoru (myšlen rozsah knihy) není čas na rozvleklé filozofické disputace nebo historické exkurze. Ostatně vše podstatné o konfliktu obou ras se dozvíte z dialogů a vzpomínek obou protagonistů. Takže autorka nás hodí do příběhu vyloženě po hlavě. V pár větách vysvětlí způsob, jakým se pozemští sběrači do vesmírných korábů dostanou. A pak už to jede. Vloupačka, havárka, boj o přežití, ošetřování zlomených končetin a boj s dravci, kteří náš nesourodý pár ohrožují. Zkrátka a dobře, tohle je jízda a jde v ní nejen o přežití, ale i zajímavá etická témata.

Neobzerajte sa pani Lótová

Jestli něčím Katčin příběh opravdu trpí pak je to krátký prostor, který mu autorka věnovala.  Mohla by tak více rozvinout vztah obou hlavních postav. Zasloužila by si to Chila i Turg. Takhle nám namísto pláče nad havarovanou lodí zbývá užít si originální zpracování staré známé zápletky. Jestli je to moc anebo málo, to záleží len na vás.

Hodnocení: 69%

Jan Procházka

Žánr: 

Literatura slovenskáSci-fi

Vydáno: 2021, Hydra

Počet stran: 144
Jazyk vydání: slovenský
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-89968-43-5Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.