UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Zase o krok před peklem

Zase o krok před peklem
26.03.2018

Ohlédnutí za úspěšnou knižní sérií se zaměřením na nejnovější antologii O krok před peklem v článku Jana Procházky.

Kladivo pro mě začalo jako zcela náhodná známost. První rande, to byla schůzka naslepo. Jméno Pavlovský mi nic neříkalo a rozhodující pro mě byla cena té holky, která se krčila v regálu knihkupectví. Hned po prvním díle jsem se však beznadějně zamiloval. A od té doby je pro mě série Kladivo na čaroděje srdeční záležitostí.

Ale čím je vlastně Kladivo na čaroděje?

Kladivo na čaroděje je urban fantasy série, která se odehrává v současné Praze. Jde o svět, v němž více či méně funguje magie. Hlavními hrdiny je nesourodá partička paranormálních vyšetřovatelů pod vedením bývalého člena inkvizice Felixe Jonáše. Sérii odstartoval roku 2012 Jiří Pavlovský. Ano TEN Jiří Pavlovský, který pevnou a spravedlivou rukou vede komiksové nakladatelství Crew. Kladivo na čaroděje je sdílený svět, kdy každý díl píše jiný autor a každý díl má (nebo by měl mít) svoji vlastní uzavřenou zápletku. Zároveň však musí autor dbát na to, aby se držel v mezích vytyčených v předchozích dílech. Neměnit charakter hlavních postav, respektovat události z předchozích dílů, případně dále rozvíjet hlavní zápletku, která se jako ponorná řeka vine celou sérií. Ta dnes čítá 12 dílů, jednu novelu, která vyšla v antologii Legendy České fantasy a antologii O krok před peklem, ke které se dostaneme později. A s kým si někdejší chovanec Bohnické léčebny a bývalý člen Vatikánského inkvizičního komanda Felix Jonáš, astroložka na volné noze, alkoholička která má nadání proniknout lidem do hlavy Klaudie Doskočilová, stárnoucí nekromant Walter Semerád a ranař Vincenc v té naší magií prošpikované matičce Praze musejí utkat? Inu, kromě všemožných démonů, pekelných psů, nemrtvých, mrtvých či posedlých strojů, je to především Sedmička všemocných mágů reprezentovaná mocnou Ester Von Blaschkof, teroristická skupina bojující proti mágům a Rashil - démon a hlavní šéf démonské mafie v Praze. Na toho by byl i Al Capone krátký.

Ačkoli plných pět dílů první série nese jméno Jiří Pavlovský, je Kladivo sdílený svět, a tudíž sedm kmih z první dvanáctky nese jména odvážných mužů, kteří se nebáli zvednout hozené kladivo. Ondřej S. Nečas má na svědomí dokonce díly dva. Kruté stroje a Síť přízraků, Dušan D. Fabian složil Sonátu pro Azazela, Jakub Mařík má na svědomí Drsné sny, Martin D. Antonín odpálil Pekelnou šlehu, Darek Šmíd uvařil Žrádlo pro psy a Jan Hlávka je mluvčím Boha strachu. Více o tom čemu se který z dílů série věnuje, se můžete dočíst na stánkách nakladatelství Epocha, které se vydávání Kladiva na čaroděje ujalo. http://www.epocha.cz/vydaneknihy.php?rubrika=29
Chci se však věnovat především knize třinácté a tou je antologie Kladiva na čaroděje, která nese podtitul: O krok před peklem.

Špalek s rudým drakem na obálce čítající plných 488 stran obsahuje třináct povídek. Jiří Pavlovský oslovil nejen autory, kteří se už s Felixem Jonášem a jeho partičkou zapletli, ale také spisovatele a spisovatelky, kteří zatím s Kladivem do styku nepřišli.

A tak vedle sebe stojí staří kozáci Jiří Pavlovský (hned dvě povídky), Jan Hlávka, Darek Šmíd, Jakub Mařík, Dušan D. Fabian a Ondřej S. Nečas a nováčci ve světě Kladiva, Štěpán Kopřiva, Jana Jůzlová, Markéta Klobasová a Martin Paytok. Posledně jmenovaný je vítězem literární soutěže Napiš si své Kladivo.

Říkal jsem si, že antologie O krok před peklem budou taková kladivácká Akta X. Prostě „případy, které se do kánonu nedostaly.“ Ostatně něco podobného naznačovala i předmluva Ondřeje S. Nečase. Ale tohle očekávání se splnilo jen z půlky. Proč? Především proto, že naprostá většina povídek jsou sólo akce vždy jednoho či dvou členů Jonášova týmu. V jedné povídce dokonce Felix a jeho parta nefigurují vůbec. Přesto všechno jsou všechny povídky svým svérázným a veskrze originálním způsobem součástí vesmíru Kladiva na čaroděje. V některých se dozvíme něco víc z minulosti jednotlivých členů Jonášova týmu. V jiných si jen vrchovatě užijeme týmové akce. Žánrově se povídky pohybují na pomezí detektivky. Ale najdeme tu také ryzí fantasy. Samozřejmě ne všechny povídky sednou každému a po přečtení knihy budete mít nejspíš jiné favority než já, ale to vůbec nevadí. Protože prakticky všechny texty jsou vysoce kvalitní a každá přináší do té mozaiky s hlavičkou Kladivo na čaroděje nový a zajímavý střípek. Pro nás fanoušky Kladiva je antologie O krok před peklem pěkným završením první sezóny. A ti kteří tuhle skvělou sérii ještě neznají, mají jedinečnou příležitost se s ní díky téhle knize seznámit.

POVÍDKY PODROBNĚ

Povídky v antologii O krok před peklem lze rozdělit dvěma způsoby. Buď na ty které napsali muži a ženy. Nebo na týmové, sólové a ty, v nichž není nikdo z Jonášova týmu přítomen. Já dávám přednost tomu druhému dělení.
Týmové povídky:
Štěpán Kopřiva – Krajka paličkovaná bruselským stylem. Když se Klaudie snaží pomoct svým mladým sousedům, nemůže to dopadnout dobře, zvláště když jí v tom mají pomoci Felix, Walter a Jonáš. A setkání s agresivní reklamou je vážně parádní jízda.
Jakub Mařík – Pro bono publico. Tady se povedlo týmu Felixe Jonáše přimotat k válce asijské mafie a rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co týmové povídky v této antologii nabízí.  Stará škola v tom nejlepším slova smyslu.
Darek Šmíd – Les Houmles. Nejkratší povídka celé antologie operuje se strachem o naše děti. Ačkoli je Darek Šmíd jedním z autorů, jejichž díl patří k mým nejoblíbenějším, tahle povídka mi z těch týmových přijde asi nejslabší.
Karel Doležal – Popelák. Když se sejdou dva kohouti na jednom smetišti, většinou to jeden z nich odnese. A platí to i pro nekromanty.  I tady musím říct, že jde o povídku v tom nejlepším duchu série.
Martin D. Antonín – Achilinina pata. Je známo, že je spousta alternativních vesmírů. (Třeba je vesmír, ve kterém je prezidentem naší krásné republiky Zeman, ale je to milý, kultivovaný člověk a ne alkoholická oživlá noční můra.) A co kdyby k nám z jedné takové alternativní reality pronikla Felicie Nenášová a její slavný tým? Poradil by si s tím Felix a jeho banda? Tak s takovouhle myšlenkou si ve své na můj vkus trošku ztřeštěné povídce pohrává Martin D. Antonín.
Jiří Pavlovský – Týden v tichém domě. Komorní příběh o tom, jak to může dopadnout, když si najmete tým exorcistů, aby vás zbavil těch hnusných duchů ve vaší vile. Ano, takhle nějak si představuji kvalitní povídku s Felixem a jeho bandou v hlavní roli.
Ondřej S. Nečas – Jak Vincenc zachránil Vánoce. Za mě nejlepší povídka celé antologie. Postavit proti sobě dva největší symboly Vánoc a nechat tu šílenou bandu aby se s tím popasovala, tak to byl nápad takřka geniální.
Sólové povídky:
Jiří Pavlovský – Modlitba pro hříšníka. Pan Pavlovský se nám rozhodl poodkrýt kousek z Felixovy minulosti a já jsem tomu rád. Povedená povídka.
Markéta Klobasová – K.R.E.V.  První ze dvou ženských autorek této antologie, posílá Vincence a Klaudii do Brna. Obyčejná přátelská službička kámošovi z mládí se jaksi odmítnout nedá. A nevěra (byť zatím neprokázaná) je svinstvo. Rozhodně povedená povídka se zajímavým záporákem.
Martin Paytok - Hitparáda. Mohlo by se zdát, že Vincenc má těch kamarádů z mládí, kteří potřebují pomoct s ženskou nějak moc. Ale Žiletka Šíler není jen tak obyčejný kámoš a jeho pohřešovaná přítelkyně také není jen obyčejná buchta. To že mu s pátráním po zmizelé dívce nakonec musí pomoci Walter a Klaudie je sice pravda. Ale tuhle taxikářskou držkovku si Vincenc stejně nakonec bude muset vyžrat sám. Hitparáda vyhrála literární soutěž Napiš si své Kladivo. Myslím si, že zcela oprávněně.
Dušan D. Fabian – Noc oživlých nekromantov.  Jako jediný „zahraniční“ autor přispěl svou Sonátou pro Azazela  do první série Kladiva. Jak už název povídky napovídá, bude jejím hlavním hrdinou Walter Semerád. Jeho výlet na sjezd nekromantů do Vídně se změní v noční můru. Příjemná povídka, která se věnuje neprávem opomíjenému členovi Jonášova týmu v autorově rodném jazyce.
Jana Jůzlová – Už je to let. Jednou z mých nočních můr jsou třídní srazy. Tuhle fobii sdílím s autorkou této povídky i s Klaudií, jež je její hlavní hrdinkou. Netradičně vážně laděný příběh o tom jak vás může dohnat minulost, nám ukazuje Klaudii v trochu jiném světle.
Povídka, v níž nevystupuje ani jeden člen Felixovy party:
Jan Hlávka – Čarodějovo srdce. Autor jednoho z nejlepších dílů první série Kladiva nás ve své fantasy povídce vezme na výlet do časů, kdy dívky byly nevinné, a čarodějové nemysleli jen na sebe. Tohle je hodně netradiční povídka (alespoň co se stylu vyprávění týká). Přesto má v universu Kladiva na čaroděje své oprávněné místo.
Všechny povídky (ať už je jejich autorem muž či žena, nováček ve světě Kladiva nebo starý kozák), nabízejí originální pohled na naše oblíbené hrdiny a to je jejich největší plus. 


O KROK PŘED PEKLEM - Kolektiv autorů
Vydal: Fantastická Epocha
1. vyd., váz. s přeb., formát 121x190, 488 stran
ISBN: 978-80-7557-104-5

- - -
Pro Vanili.cz přečetl a článek sepsal Jan Procházka
 
 
 
 
 
 
 
 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.