UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Yarminův syndrom podle odborníka na androidí psýché

Yarminův syndrom podle odborníka na androidí psýché
07.04.2021

Baltimore, androidi, princezna a Petr Heteša.

Zapomeňte na space operu.

Lidstvo vzlétlo ke hvězdám, aby našlo inteligentní civilizaci. Ovšem na planetě Rapponea toho na první pohled inteligentního moc nebylo. Jen jakési mechu podobné cosi. Přesto tam skupina astronautů zanechala jednomužný výsadek. Ovšem nečekejte žádnou vesmírnou robinzonádu. Té je mistr cyberpunku Petr Heteša dalek. Ostatně, jednu návštěvu vesmíru si odbyl v knize Co to žere a kde to spí, a zdá se, že se do vesmírných dálav vracet nehodlá. Naopak z nich se po sedmnácti letech vrací androidí výsadkář, kterého pozemští astronauti před lety zanechali na povrchu Rapponey.

Co s tím má společného člen malého policejního sboru operujícího pod nejnižšími podlažími baltimorské přetechnizované megapole? To je celkem prosté. Bývalého profesionálního žoldáka totiž osloví dávná platonická láska ze střední školy, aby jí pomohl najít ztracenou dceru Lauren. Ta totiž byla unesena neznámo kým a neznámo kam. Stále vám chybí v téhle rovnici jedna položka? To hned napravíme. Tou dámou v nesnázích je totiž bývalá astronautka, která se jako jediná zúčastnila expedice na Rapponeu.

„... protože jsem si docela dobře dokázal představit, co to je, když takový nouzový protokol spustí ženská. To nejsou jen spálené mosty. Jsou to sopečné krátery a radioaktivitou sežehnutá krajina pokrytá kostlivci.“

Brett Machowski žije v Baltimore, tedy ve čtvrti Ground zero která je pod ním. Být policajtem ve čtvrti svobodomyslných lidí, kteří kašlou na přetechnizovanou společnost „tam nahoře“ je celkem sranda. Snídani po noční směně vám nosí prsatá pekařka ze sousedství, na stole vedle počítače postává flaška Jacka Danielse a většina průserů, které musí bývalý žoldák řešit, se odehrává na půdě místní střední školy. Takže tu máme klasického Hetešovského hrdinu v jeho nejpřirozenějším prostředí, který musí opustit svou komformní zónu a vyřešit záhadu. Při tom se samozřejmě zaplete s agenty NSA a podobnou verbeží. Nic není tak jasné, jak by se mohlo na první pohled zdát a o překvapení není nouze. Sci-fi prvkem tu jsou (jak jinak) umělé inteligence, androidi a technologie všeho druhu. Takové nasponkování nového obličeje pomocí mobilu jen jedním z příkladů toho, s čím se v knize setkáte.

„Jestli zapálíte školu...“, „Ne, to ne. Není to žádný podomácku vyrobený ohňostroj. Jsou to všechno kupovaný věci. Od Číňanů.“

Samotná hlavní dějová linka je sice zajímavá, ale zhruba od poloviny knihy začíná být poměrně jasné, jak celý příběh dopadne. Naštěstí tu máme dvě přísady, kterými autor příběh okořenil. Tou první jsou vtipné dialogy a druhou vtipné scénky. O ty se postarala Brettova famme fatale a děcka ze střední. Aby na záchranu princezny Lauren nebyl sympatický pohodář sám, dostane k ruce nejen chytré telefony a počítačové hackery, ale především drzou kolegyni Chensie Ips. Mezi ní a hlavním hrdinou to pěkně jiskří a je zábavné tohle jiskření pozorovat. Stejně tak je zábavné sledovat Barretovy policejní zásahy. Mezi ty patří nejen vysvobozování prsatých studentek uvízlých v potrubí, ale i časté zásahy proti šíleným rodičům místní studentské mládeže.

Yarminův syndrom je esencí toho, jakým stylem poslední dekádu Petr Heteša píše a vypráví své příběhy. Béčková zábava, v níž není nouze o akci, technologie a humor. Koktejl, který jste pili mockrát, ale nalijete si ho rádi znovu. Stejně jako Hetešovi hrdinové svého Jacka Danielse, neb „Svět je děsná svině, ale po panáku Jacka o něco menší.“

Hodnocení: 80%

Jan Procházka

Petr Heteša: Yarminův syndrom

Žánr

Literatura českáSci-fi

Vydáno

2020, Brokilon

 

Počet stran

458

Jazyk vydání

český

Autor obálky

Lukáš Tuma

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-7456-502-1Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.