UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Wolverinův průvodce apokalypsou pro starší a pokročilé

Wolverinův průvodce apokalypsou pro starší a pokročilé
08.07.2019

Jediný komiks, který ocení fanoušci Logana stejně, jako fanoušci Mad Maxe.

Americký komiksový scénárista skotského původu Mark Millar se nikdy nebál experimentovat a měnit klasické příběhy o superhrdinech v něco víc. Svědčí o tom jeho scénáře k takovým skvostům, jako jsou například Superman: Rudá hvězda, Mrtvý nebo živý či Kick-Ass. Všechny výše jmenované příběhy posouvají superhrdiny do situací, které jsou svým způsobem netradiční. Stejně tak i Wolverine: Starej dobrej Logan vypráví příběh, který je v rámci superhrdinských komiksů jiný a byť se v něm snoubí dnes již tradiční žánry, právě kombinací postapa a superhrdinského komiksu hodně originální.

Jak je to tedy s tím scénářem? Budoucnost po padesáti letech od poslední velké války. Superhrdinové jsou po smrti a Spojené státy americké také neexistují. To, co zbylo z pyšné světové velmoci, si mezi sebe rozdělili superpadouši. Od Sacramenta po Boston je země rozporcovaná na malá království, kterým rukou nesmlouvavou a tyranskou vládnou vítězové. A tak tu je Hulkova země, Kingpinovo království, Doomovo doupě a Prezidentova čtvrka, kterou z města New Babylon řídí… Ale víte co? Nechte se překvapit. Právě v Sacramentu žije se svou ženou a dětmi stárnoucí a hodně zahořklý farmář Logan. Nejde mu o nic jiného, než žít se svou rodinou pokud možno v klidu a míru a starat se o farmu. Jenže svět po apokalypse je tvrdý a noví vládcové ještě tvrdší. „Nájem se musí platit včas. A když se zpozdíš, tak ti sáhneme na rodinu.“ Loganovi nezbývá nic jiného, než přijmout nabídku starého přítele z dob, kdy byl ještě Wolverinem a vydat se na pouť napříč zničenou Amerikou za posláním, které mu snad pomůže zachránit rodinu a smířit se z minulostí.

Scénárista Millar vypráví nejen akční posapo příběh, který jako by vypadl ze světa Mad Maxe. Ale jeho roadtrip zničenou Amerikou je také Eastwoodovsky laděnou westernovou baladou o smíření s minulostí a převzetím zodpovědnosti za svou budoucnost. Millar se však nebojí brutálních akčních bitek, kde končetiny létají vzduchem, a krev teče proudem, takže se není třeba obávat, že by Loganova cesta za záchranou rodiny byla jen existenciálním dramatem. Zároveň také inovativně a s velkou fantazií pracuje se všemi myslitelnými marvelovskými hrdiny a padouchy. Takže si fanoušek tohoto univerza užije spoustu skvělých a zajímavých překvapení.  A přestože se akční scény střídají s pohledy do minulosti, divoká jízda se občas zklidní do melancholických tónů. Příběh ani v nejmenším neztrácí dech a Millar vás nutí obracet stránku za stránkou, dokud nezjistíte, že jste dospěli k neodvratnému konci. Pak už vám nezbude nic jiného, než si prohlédnout šest alternativních obálek a tři stránky skic.  

O kresbu se postaral Steve McNivem (například Strážci galaxie či Civil War). Jeho kresba je zkrátka perfektní. Ať jde o detailní pohled do tváří stárnoucích hrdinů (kterým bychom mohli spočítat ty stovky vrásek na čele), či brutálních soubojů, v nichž krev stříká do všech stran. Krajina, jíž hrdinové projíždějí, je samozřejmě obrazem dokonalého zmaru a úpadku jak se na postapokalyptický svět sluší a patří. Rozvržení panelů je tradiční. A byť je celostránkových či dvoustránkových scén v příběhu jen pár, většina z nich vás donutí nad jejich studováním strávit pěkných pár chvil. Zkrátka a dobře, Nivenova kresba k Millarovu postapo nářezu skvělé sedne.

Mnozí fanoušci tohohle drsňáka s adamantiovými drápy říkají, že Starej dobrej Logan je jeden z nejlepších Wolverinovských komiksů. A já s nimi souhlasím.

Trošku však zamrzí absence jakékoliv předmluvy, nebo nedej profesor Xavier zasvěceného doslovu. Za to však určitě nemůže nakladatelství Crew, v jehož péči komiks vyšel.

Jan Procházka
Hodnocení: 90% (Nebo také 9 mutantů z deseti)

Scénář Mark Millar
Kresba Steve McNiven
Autor obálky Dexter Vines, Morry Hollowell, Steve Mc Niven
Překlad Martin D. Antonín
Svět X-Men
Počet stran 224
Formát 258x168 mm, brožovaná
Rok vydání 2019
Vydání První  Katalogové číslo: 027201

https://crew.inshop.cz/-wolverine-starej-dobrej-loganKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.