UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Wolverin vrací úder a má toho plný kecky

Wolverin vrací úder a má toho plný kecky
03.03.2017

Recenze kulervoucího filmu Logan: Wolverine

Vždycky, jakmile zaútočí rozzuřený mutant Wolverin, vzpomenu si na rozkošnou scénu z filmu Když se rozzlobíme, budeme zlí, kde zabodával popudlivý mafiánský boss s uslintaným výrazem v obtloustlé tváři vidličky do rukou svých nedůsledných poskoků. Ten dotek oceli a tkáně – jaká to pastva pro oči. S prvními X-Meny se z legrační scény někdejší italské komedie stal splněný sen. Ale pořád to zavánělo jakousi teatrálností, kulisovostí a strojenou korektností. Jak by to asi vypadalo, kdyby z decentních filmů o mutantech s vysouvacími vidličkami udělal někdo vážný dramatický biják? No, jak? Asi tak, jako se to stalo u filmu Logan.
 

POTOKY KRVE A PADOUCHŮM JDE Z TOHO HLAVA KOLEM

IMAGE: Když jde Logan do akce, je to stejné, jako by vás přes záda šlehala opilá gejša svými kalhotkami namočenými v Septonexu. Nejdříve cítíte jakýsi záchvěv netušené interaktivity, jenž vystřídá postupně narůstající intenzivní pocit sevření a radosti z rozhodnutí – z rozhodnutí vydat se do kina za novými vzruchy a dozvědět se konečně, jak to dopadne, když to někdo začne přehánět s náhodnou genetickou přeměnou.

Zklamu vás, X-Meni pověsili své kožené kostýmy a lá Judas Priest na hřebík a nechali se postupně netolerantní společností normálních lidí hladit a hladit až do úplného vyhlazení. V roce 2029 už prakticky neexistují a nám po nich zůstaly pouze komiksy plné: hlášek boooom, honk honk a zzzzzzzzip, fantasmagorií o namodralých nerdech, rozmanitosti počasí a dovádivého blbnutí s magnetky. Poslední přeživší, Logan, známý díky některým expertům z titulky.com jako Rosomák, se docela úspěšně kamufluje za zarostlého Clinta Eastwooda a jako ředitel luxusní limuzíny pašuje Ibuprofen do Mexika... Jeden by řekl: „To nevymyslíš!“ Režisér James Mangold, který získal kovbojské ostruhy tam, kousek za nádražím v Yumě, dokázal však z této scenáristické pasti vybruslit lépe, než Sonja Henie po třech paňácích tamzemského rumu.

Mangold tak vysílá světu jasné poselství, jak má vypadat film pro dospělé, obsazený postavičkami pro děti. Přestal maskovat mutanty za osazenstvo z Modré ústřice a dal jim tvrdý lidský rozměr, dal jim slabiny a jejich biologické vylepšení použil jako handicap. Příběh napěchoval drsnými bitkami, u kterých si uvědomíte, že byste v žádném případě nechtěli lísknout ve sprše Logana smotaným ručníkem přes prdel. Ne, kdepak, tenhle patron není nic pro vás. Ačkoliv má na hrbu už asi 150 křížků, pořád se drží na nohou, a když mu to pak ke konci filmu všechno docvakne, rve se jako lev, což je pro rosomáka kompliment jak kráva. Krev na vás stříká jako tehdy při sledování úvodní scény Carrie a vám najednou dochází, že po všech těch vyleštěných Avengerech, přichází nová generace komiksofilmů s patinou více než brutální.

LOGANOVI SE UŽ KOULE NEREGENERUJÍ, MÁ JE VŠAK NYNÍ NEJTVRDŠÍ

IMAGE: Bavili se dva hoši na premiéře, že prý to má koule. Má. A jaké, panečku. Najednou si uvědomíte, že všechny příběhy X-Menů, jež jste dosud viděli, byly jen jednou velkou opulentní reklamou na poslední Mangoldův počin. Nejen staré Singerovy hrátky na muzikál ze střední mutantské, ale i následné pokusy pro první třídu Zvláštní školy profesora XY. Na to všechno úplně zapomeňte a vydejte se do kina na krystalicky reálný film. No, reálný... Musíme si odmyslet, že je z budoucnosti, jsou tam mutanti od přírody i z laboratoře, což zcela překonává naší současnou realitu napěchovanou leda bombastickými zprávami o duplicitní ovečce Dolly. Měl jsem na mysli, že nám tím naznačili, kolik „světů“ X-Meni vlastně mají. Jeden sdílený s námi a jeden fiktivní, nám známý právě z komiksů. S tím ostatně už koketoval pan Deadpool. U něj to však bral každý jako legraci. Tady vám ztuhne úsměv dřív než první puding. V podstatě základní rozdíl (od předchozích X-Menů) uvidíte v tom, že tam náhodně pobíhající postavy krvácí. Neteče krev jen z prasklého rtu páně Rosomáka, ale z uřezaných hlav, probodaných plic a usekaných končetin všech zmíněných statistů. Loganovy adamantiem vyztužené drápy trhají nepřítele na úhledné kusy a nechávají napospas červům. Tím se dostáváme k těm výše zmíněným koulím. Ty se samozřejmě řežou taky. Logan: Wolverine je dětem nepřístupný. A zní to logicky. Otupělý Americký divák by se mohl nechat lehce splést synopsí filmu, totiž, že jde o příběh otce a malé dívenky, jež oba čelí nástrahám společnosti a poznávají jeden druhého. Kdepak, na to s dětmi rozhodně nechoďte, jakkoliv to zní lákavě v očekávání poučné rodinné zábavy.
 

WALKER, NEBELOĎ A MAD MANGOLD

Snímek Logan má přes svůj dechberoucí vzhled a tempo i své slabiny. Zatímco vytéká Rosomákovi z děr po adamantiových drápech bělavý hnis a vy víte, že je to s ním nahnuté jako s členy rodiny Kim Čong-una, rozskočila by se vám hlava z toho, kterým směrem to vlastně tvůrci pošoupli. Sakra práce mutant element, vždyť oni z toho udělali druhý Dóm hromu! Mel Gibson, jestli se díval, musel u toho chytit nerva a zmlátit hned několik milenek najednou. Považte sami – Logan Wolverín se po dlouhém spánku z vyčerpání probouzí mezi divokými dětmi. Střihají mu vousy a zmateně hovoří jeden přes druhého. To je dokonale opsaná pasáž z filmu Mad Max 3. Zbývalo snad už jen nasadit do akce Tetičku v podání Beyoncé a závěrečnou bitku umístit do dystopického prasečáku.
Uspokojilo mě vědomí, že ti hoši, co se bavili o Loganových varlatech, třetí díl Šíleného Maxe neviděli a ničím si to tedy nenechali zkazit.

Dovolil bych si závěrem ještě jedno malé zamyšlení. Prosím vás, jak to vlastně udělá ta holčička, když má skelet komplet vylitý adamantiem? Poroste ještě? Nebo... Nebo bude courat světem jako obludná dospělá žena, imrvére se regenerujicí kvůli dětské kostřičce uvnitř svého těla?

Ale ruku na srdce, je to jen drobná chybka na jinak řemeslně vskutku zdařilém snímku, který nejeden obdivovatel zvláštních schopností hrdinů zhlédne milerád ještě jednou.  A vyplatí se mu to.
 
8/10Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.