UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Výjimečný superhrdina v masce netopýra se vrací i na naše obrazovky

Výjimečný superhrdina v masce netopýra se vrací i na naše obrazovky
18.04.2019

Existují doslova tisíce fiktivních superhrdinů a padouchů. Jen samotné komiksové vydavatelství Marvel jich má v seznamu sedm tisíc a konkurenční DC více než deset tisíc.

 Zatímco popularita některých hrdinů a zloduchů roste, jiní postupně upadají do zapomnění. Mezi těmi populárními je určitě nejzajímavější Batman alias Bruce Wayne. Díky stanici AMC si teď můžete připomenout trojici kultovních filmů, ve kterých netopýří hrdina zachraňuje Gotham City.

Batman je původně komiksová postava, kterou vytvořil umělec Bob Kane a spisovatel Bill Finger v roce 1939. Společně se Supermanem tvoří ikonickou postavu DC Comics a je jedním z nejslavnějších superhrdinů. Batmanovo alter ego je Bruce Wayne, americký miliardář, playboy a filantrop, který se po smrti svých rodičů rozhodl v masce netopýra bojovat se zločinem v městě Gotham City. Na rozdíl od mnoha podobných superhrdinů Batman nemá žádné superschopnosti, zato je fyzicky a kondičně velmi zdatný a disponuje vyspělou technologií.

O Batmanovi vzniklo velké množství hraných i animovaných televizních seriálů a filmů. Především díky úspěchu filmových zpracování z dílny režisérů Tima Burtona a Christophera Nolana je Batman nejvýnosnějším filmových superhrdinou všech dob. Je zřejmé, že se myšlenka a postava samotného Batmana líbí lidem z celého světa a věří jí.

Batman jako vzor

Každý z nás už někdy pocítil strach. Je to silná emoce, která dokáže vypnout nejzákladnější funkce lidského těla a mysli. Lidé se celý život snaží před strachem uniknout anebo ho překonat. Batman je pravý opak. Svůj strach přijímá a potom ho obrací proti těm, které chce dovést ke spravedlnosti.

Na myšlence přeměnit paralyzující strach v sílu je něco velmi přitažlivého. Tímto způsobem Batman přesahuje hranice. Všichni lidé mají strach a přejí si tento strach využít, aby se stali silnějšími.

Bojovník proti strachu

S Batmanem se dá ztotožnit i díky jeho boji proti archetypálnímu strachu z tmy. Slavný psycholog Carl Jung mluvil o archetypech a kolektivním nevědomí. Takto popsal, kolik lidí na celém světě má podobné obavy a intuitivní reakce. Mezi nejsilnější archetypy, které existují na celém světě patří strach z neznáma nebo z tmy. Je to vlastně strach z „bubáka“ – stvoření, které se krade temnotou, ale kterého se nevinní lidé nemusí bát. Právě naopak, bude je chránit.

Co jste o Temném rytíři nevěděli

  • Jméno Batmanova tajného alter ega, Bruce Wayne, je inspirováno dvěma historickými postavami: prvním je skotský národní hrdina Robert Bruce a druhým Mad Anthony Wayne, hrdina americké revoluce.
  • Na Victoria University v Kanadě je možné zapsat se do kurzu s názvem „Batmanologie“. Popis kurzu zní: „Extrémní škála přizpůsobivosti lidského těla zkoumaná na příkladě života Maskovaného bojovníka.“
  • Ačkoliv je dnes všeobecně známý jeho postoj nezabíjet své protivníky, Batman byl původně ozbrojený mstitel, který v komiksových časech své nepřátele nejen střílel, ale házel je do kádí s kyselinou, lámal jim vazy pomocí kopů z karate a věšel je ze svého bat-letadla.
  • Úplně první film o Batmanovi režíroval v roce 1964 Andy Warhol. Měl název Batman Dracula. Byl však vyrobený bez souhlasu DC Comics a všechny kopie filmu, až na několik obrázků, se ztratily.
  • Spoluautor Batmana, spisovatel Bill Finger, řekl, že na název Gotham City přišel tak, že otevřel telefonní seznam a náhodně položil prst na „klenotnictví Gotham.“
  • Batmanovy uši jsou skryté projektily, které nepřítele zasáhnou jako ostré žiletky.
  • Ben Affleck je jediný herec, který byl Batmanem i Supermanem. Hrdiny si zahrál ve dvou různých filmech – Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti a Hollywoodland.
  • Inspiracemi pro vytvoření postavy Batmana byli španělský mstitel Zorro, akční hrdina Shadow a Dracula.
  • Robina zabili fanoušci. Ano, byl to Joker, který ubil Jasona Todda alias Robina páčidlem a nechal ho zemřít při výbuchu, ale byli to fanoušci, kteří v anketě DC Comics hlasovali, aby zemřel. V telefonním průzkumu volilo Robinovu smrt 5 343 fanoušků, 5 271 hlasovali pro to, aby žil.

Batman se na naše obrazovky vrací díky televizní stanici AMC. Některé z jeho nejznámějších příběhů si můžete pustit v nejbližších dnech. Batman se vrací v režii Tima Burtona z roku 1992 s Michaelem Keatonem v hlavní roli a s ikonickou Catwoman v podání Michelle Pfeiffer sledujte 18. 4. od 18:25 hod. Batman bojuje proti zločinecké bandě cirkusových umělců pod vedením fyzicky deformovaného Oswalda Cobblepota přezdívaného Tučňák.

Batman navždy (1995)odJoela Schumacherase Val Kilmer jako Batman postaví gaunerům Dvě tváře a Hádankář. Dvě tváře byl původně prokurátor Harvey Dent, kterému půlku tváře postříkala kyselina. Hádankář, Edwand Nygma, pracoval dříve pro Bruce Waynea v jeho společnosti, ale ukáže se, že je spíš šílenec než vědec. Sledujete 21. 4. od 20:30 hod. na AMC.

Film Batman a Robin (1997) režíroval opět Joel Schumacher. Temného rytíře tentokrát ztvárnil George Clooney, který bojuje proti nejhoršímu nebezpečí. Ledový Mr. Freeze (Arnold Schwarzenegger) a jedovatá Poison Ivy (Uma Thurman) ohrožují město. Batman musí ochránit Gotham City před závojem večerního ledu. Pomáhají mu v tom přítel Robin (Chris O’Donnell) a krásná Batgirl (Alicia Silverstone). Sledujte 30.4. od 20:30 hod. na AMC.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.