UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Vpřed ponikovou džunglí s Brianem Aldissem

Vpřed ponikovou džunglí s Brianem Aldissem
18.06.2020

Vydejte se na dobrodružnou výpravu s Davidem Matáskem v audio knize Nonstop

Kočovný rod Greenů, svázán přísnými zákony a věroukou, přežívá na okraji džungle. Jeho členům pomáhají v lovu i přežití artefakty a zbraně, které jako by patřily nějaké dávné vyspělé civilizaci. Většině z nich stačí k životu něco k jídlu, sem tam nějaká ta cetka nalezená v džungli a přikázání z úst místního kněze. Ale jsou zde i jedinci, kterým je tohle všechno jaksi málo. Jedním z nich je Roy Complain. Lovec sžíraný pochybnostmi o sobě a o smyslu světa, v němž žije, a svázaný okovy kmenových pravidel. On a několik dalších vyděděnců opouští ubikace kmene a vydávají se napříč džunglí zjistit pravdu o světě, v němž žijí. Tajemství se pomalu odkrývají a obři z legend nejsou tím, kým se zdáli být.

David Matásek je držitelem ceny za Audioknihu roku 2019. Mohlo by se tedy zdát, že bylo skvělou volbou posadit ho do narátorského křesla. A v podstatě mu není moc co vytknout. Jeho civilní přednes nevybočuje ze standardu, který od kvalitně načtených knih dnešní posluchači očekávají. A přesto jsem měl pocit, že do replik většiny postav mohl vložit více emocí. Je to trochu škoda. Ve finále tak jde o technicky dobře odvedenou práci, za což patří dík nejen hudební složce, která tomuto dobrodružství padne jako ulitá, ale především poctivému střihu a masteringu.

Nonstop zdaleka není nejlepším autorovým románem. Přesto má stále co nabídnout, a to především dobrodružný příběh plný dějových zvratů, zasazený do zajímavého prostředí. Aldissův román jsem četl někdy v roce 1991, kdy mi bylo něco přes dvacet. Knížku s odpudivou obálkou a značkou nakladatelství Odeon jsem našel v knihovně a po pár stránkách jsem tomu příběhu totálně propadl. Při poslechu této audioknihy jsem si uvědomil, že i dnes, po tolika letech, se lze v téhle ponikové džungli lehce ztratit. A to je větší pochvala než jakákoliv procenta v hodnocení.

Pro mě byl navíc příjemným bonusem nejen povedený cover Tomsze Marońskiho, ale především doslov spisovatele Christophera Priesta.

Hodnocení: 70%

Jan Procházka

Formát:MP3 ke stažení

 

https://www.tympanum.cz/detail/tbooks-575788-nonstopKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.