UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Vítejte v Moskvě, kde Noční hlídka vstupuje do šera.

Vítejte v Moskvě, kde Noční hlídka vstupuje do šera.
17.08.2019

Návrat k úvodnímu dílu kultovní ruské urban fantasy, tentokrát v audioknize z produkce Tympanum.

Noční hlídka Sergeje Lukjaněnka u nás vyšla poprvé v roce 2005 a postupně ji následovalo dalších pět knih. Děje všech z nich se odehrávají v postkomunistickém Rusku a představují nikdy nekončící boj stoupenců Světla a Tmy. Noční hlídka je v podstatě souborem tří na sebe volně navazujících povídek a zároveň úvodem do světa Hlídek. Ano, je to tak. Jiní (a tím nemyslíme jen upíry, vlkodlaky, ale především silnější či slabší mágy a vědmy) tu žijí mezi námi od nepaměti. A nejen žijí, ale i soupeří o nadvládu nad světem. A proto tu jsou za temnou stranu zaměstnanci Denní hlídky a za tu světlou zaměstnanci hlídky Noční. Jedním z nich je mladý Anton Goroděckyj. On je jedním z těch, kteří pronásledují ty, jež porušují prastarou Dohodu mezi Světlem a Tmou. To, že se při své práci zamíchá do souboje nejvyšších pohlavárů obou hlídek, je už věc jiná. Temnota vábí zvláště tehdy, když Anton pozná, že Světlo a Tma, dobro a zlo jsou jen dvě strany jedné mince. A že záleží pouze na úhlu pohledu, v jakém světle se na ně díváte. Za tu dobu, co nás Lukjaněnko začal seznamovat se světem, kde jiní vstupují a vystupují ze šera, se Hlídky dočkaly nejen počítačové hry, ale také filmu. Proto není divu, že se v čase, kdy Argo vydává Lukjaněnkovu sérii v novém kabátku, dočkala Noční hlídka i své audioknihy.

Role narátora se pod režijním vedením Adama Svozila ujal herec Jiří Černý. A musím říci, že je jeho přednes stejně nevyvážený jako samotný Lukjaněnkův text. Antonův part zní jemně ironickým tónem, což pěkně vystihuje jeho postoj k Hlídkám a dění kolem nich. Goroděckyj je ostatně původně analytik a ne operativec, navíc je to mladý kluk. Tady se mi Černého přednes moc líbil. Ovšem u ostatních postav jako by přesně nevěděl, jak je uchopit. Prakticky všechny ženské party čte jednotně uječeným hlasem a ani mužské postavy od sebe nijak zvlášť neodlišuje. Je to škoda, protože Lukjaněnkův svět je plný hodně zajímavých figur. Jeho slabiny jsou asi nejvíce zjevné v momentě, kdy se hlavní hrdina ocitne v ženském těle. Tehdy zní Černý hodně nevěrohodně.

Tentokrát knihu nezachránil ani hudební doprovod, jehož součástí je i píseň Shadow of the Moon od kapely Blackmore’s Night.

Hodnocení: 68%
Jan Procházka

Autor: Sergej V. Lukjaněnko
Čte: Jiří Černý
Režie: Adam Svozil
Stopáž: 2 mp3 CD | 17 hod 6 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 20.4.19Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.