UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Vetřelec: Covenant: Recenze

Vetřelec: Covenant: Recenze
19.05.2017

Konečně máte regulérní možnost fandit vesmírnému monstru místo lidskému hrdinovi.

 
 
IMAGE: OD KOLÉBKY DO HROBU
Nejprve se vraťme na začátek, vlastně doprostřed. S filmovou „vetřelčí“ sérií se to má totiž podobně jako se sérií Star Wars. Války začaly čtvrtým dílem. První díl byl vlastně čtvrtý, což dodnes mnohé rozumbrady stále mate. Kupodivu. S Vetřelcem (1979) je to snad ještě zmatenější. Pro snadnější pochopení si nyní shrneme základní fakta v datech. Vynechám stvoření života tím přerostlým vesmírným inženýrem před 4400 miliony let. Píše se rok 2093 a ke hvězdám míří průzkumná loď Prometheus. Přistanou na bohem opuštěné planetě a hned se všichni ženou do uhlazené pyramidy, pod kterou zaparkovali své kosmické vozítko ti stejní inženýři, co svévolně rozsévají život po galaxii. Tam už jsou mimo jiné přichystaná kádéčka plná jakýchsi spor, horších, než co si kdo dovede vůbec představit na zdi svého vlhkého sklepa. Doktorka Shawová s torzem androida Davida jako jediná přeživší uniká a mizí v dáli hledat výše uvedené inženýry a pěkně si to s nimi vyříkat. O téměř deset let později zachytí její signál loď Covenant, o které si budeme za chvíli povídat. A právě až v roce 2122, čili o 18 let později těmito záhadnými vesmírnými končinami proplouvá těžební koráb Nostromo, který se ve filmu Vetřelec (1979) tolik vryje do srdcí všech fanoušků žánru. Dál už je to pro teď nepodstatné. Z tohoto přehledu lze tedy vyčíst několik základních informací: Prometheus a Covenant jsou prequelem Vetřelce, definitivně budou další filmy a troufám si tvrdit, že se v dalším díle této prequelové mašinérie dozvíme, jak se narodila naše láska Ripleyová, aby se kruh uzavřel.

VETŘELEC KÁPL BOŽSKOU
Jelikož figuru obávaného xenomorfa již všichni dobře znají, nemělo nejspíš cenu, hrát na stejnou notu tajemna, jako ve Vetřelci ze sedmdesátého devátého. Film Covenant jede sice po téměř stejné dějové ose, až máte pocit, že původní snímek jen prachsprostě opisuje, ovšem zcela kašle na snahu, vyvolat v divákovi strach z neviděného monstra. Místo toho nabízí precizní záběry všeho možného jiného, prošpikované několika potyčkami bez výrazných emocí a jednou vskutku brilantní bojovou scénou. Vetřelec sám o sobě jako osamělý vlk je naprosto skvělý. Mrštný a silný jako nikdy předtím. To jsou jeho výrazné plusy. Nestraší (diváka ani filmové postavy), jen likviduje tak, jak to má prostě rád. Vlastně připomíná naprogramovaného robota, co se jen urputně snaží dokončit misi. Jeden by mu až držel palce, aby to dokázal. Fakt bída. Najednou takový sympaťák. A co lidé, kterým by se měly ty palce držet? Na jejich prvním brífinku si uvědomíte, že se na Zemi museli buď všichni zbláznit, nebo to globálně vyhráli komunisti. Prostě, z celé naší planety vybrali ty největší kretény a blbky a poslali je na nejdůležitější kolonizační misi v dějinách. A těmhle hovadům (včetně „životem protřelé“ devatenáctileté hlavní pilotky vesmírné lodi) máte fandit v boji před sežráním bezprecedentně zákeřným monstrem?

IMAGE: ANDĚL S ĎÁBLEM V TĚLE
Pokud tedy není alien ta největší svině a lidi jsou jen žrádlo, jejichž rapidně se tenčící počet je vám víceméně buřt, přichází na scénu koncentrované zlo. Zlo, o kterém by klasik řekl: „No, to se na něj podívejme, na čerchmanta!“ A není jím žádný další mimozemšťan nebo člověk. Je to dáreček, který spojuje příběh s Prometheem.
Ridley Scott se zkrátka rozhodl, ukázat nám, kdo je vlastně tátou toho fujky xenomorfního slizouna bez očí a dědičnou pamětí a s patogenními asimilačními sklony. Toho, kdo za to všechno může!  Strašně rád bych to prozradil, jelikož mě Scottovo vysvětlení příliš nenadchlo, vždycky jsem myslel, že snad ani není podstatné, kde se tu ty zrůdy vzaly. Ale jakáž pomoc. Nyní mají silnou konkurenci! Už je to zkrátka tak, jak ukázal režisér Scott, nic víc prozrazovat nemůžu. Jen naznačím - Ash z Nostroma byl vskutku neškodný zmrd.
Každopádně si troufám dodat, že Prometheus, který mě napoprvé příliš nenadchl, mi nyní přijde mnohem atmosféričtější než Covenant. Na druhou stranu je Covenant celkem zábavná podívaná a jako první díl slíbené série to celkem ujde, jak se tak říká. Jsem si jistý, že se na tu zákeřnou planetu ještě rád několikrát vrátím.


 
KLADY: Vetřelec a jeho zmutovaní bráchové, útěk z planety, cameo Jamese Franca, první zrození na ošetřovně, Danny McBride a Katherine Waterston.
ZÁPORY: plytké postavy, nezajímavá planeta, filozofické kecy androidů, částečně nelogické chování posádky, jejich tupost a kdovíodkud sebraná odvaha, neděsivá atmosféra.
 
CELKOVÉ HODNOCENÍ: 7/10
 
INFO O FILMU ALIEN: COVENANT
Sešmoulil: Ridley Scott
V deliriu napsali: John Logan, Dante Harper
Délka: přiměřená
Staticky postávají nebo mudrují: Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride.
 
- - -
Za horka sepsal hned po premiéře Michal Březina
Další jeho výpotky najdeš v sekci Sci-fi Quest
Tenisový loket uženeš v sekci Erototem Honzy Vavřičky
 
 
 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.