UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Ve stínu apokalypsy (antologie)

Ve stínu apokalypsy (antologie)
10.02.2019

editoři: Boris Hokr a Leoš Kyša. Zapomeňte na Fallout.

Když v roce 2017 oznámili editoři Hokr a Kyša vydání své žánrové antologie, docela jsem si říkal, co za ptákovinu z toho vyleze. Nakonec se ukázalo, že Ve stínu říše vlastně vůbec není špatná kniha. A těch sedmnáct autorů, kteří v ní ukázali různé tváře druhé světové války, jasně deklarovalo, že rozumí svému řemeslu. Když tedy páni editoři vyrukovali těsně před koncem loňského roku s druhou antologií, věděl jsem zhruba, do čeho jdu. Jen jsem měl trochu strach, že Ve stínu apokalypsy bude ve výsledku sbírkou povídek, které nejsou ničím jiným než klonem Falloutu.

„Když stanul na vrchu Vítkově, zalapal po dechu. Slavná města pražská ležela v troskách. Místo červených střech Starého města spatřil jen očazené trámy a zborcené zdi.“

Pod vlajkou se znakem Nebezpečí radiace se ve finále sešlo patnáct autorek a autorů, což je o dva méně než u předchozí antologie. Ostatně i rozdělení povídek do skupin také doznalo jisté změny. Zatím co Ve stínu říše bylo rozděleno na tři části, Ve stínu apokalypsy se skrývají dvě skupiny povídek. V části Ve víru apokalypsy, se sešli Markéta Klobasová, Míla Linc, František Kotleta a Roman Bureš. K novým tvářím pak patří Martin „Darion“ Antonín, Oskar Fuchs a Dalibor Vácha.

První skupinu povídek spojuje téma přicházející či právě nastávající apokalypsy.  Zatím co Devět životů nás zavede do víru První světové války, Martin D.Antonín nám s humorem sobě vlastním ukáže, jak vyvolat tu správnou apokalypsu s anděly a démony. Míla Linc nás v povídce Křižáci jdou do nebe, vezme do morem zužovaného středověku, Dalibor Vácha zas do válkou zpustošených Spojených států a to s jednotkou vojsk Varšavské smlouvy. Oskar Fuchs převypráví příběh vojáka a jeho Nemesis ve světě sužovaném démony z jiné dimenze. František Kotleta nás v pramáti všech Spadů seznámí s tím jak bojovat se slizem z vesmíru. A Roman Bureš nabídne ve své Nemesis obraz zkázy plný emocí a těžkých existencionálních rozhodnutí.

„Teď znovu hrdě stojíme na slunci, ale nohama pevně na světě temnoty. A pokud si jí neseme i uvnitř sebe samých, náš den vždycky dříve či později vystřídá noc.“

Část druhá nese titul V troskách. Povídky, které se shromáždily, v této skupině spojuje téma života po libovolně velkém průseru.

I zde se sešli především autoři, které známe z předchozí antologie. Novou, nikoliv však neznámou tváří je pak v této společnosti Hanina Veselá. Ta nás ve své povídce Hltač kostí přivede nejen do města, které se skrývá v obrovském mrakodrapu, ale především do světa zasaženého potopou. Jan Kotouč nám ukáže, jak to v českých zemích vypadalo těsně po Velké bouři a David Šenk nás vezme do světa zasaženého tím, co by Vilma Kadlečková nazvala myceliální nákazou.

Mimo naši planetu čtenáře vezme Julie Nováková. Její Dlouhá noc na Japetu nám ukáže, jak by konec civilizace prožívali astronauti, kteří mají o Zemi jen kusé zprávy.

Kristýna Sněgoňová představí komorní drama ze světa zamořeného Skokany a Petr Stančík rozjede detektivní pátrání ve válkou zničené Středočeské kotlině.

Čtyři králové Petry Lukačovičové jsou překvapivě civilním příběhem, který jako by vypadl z kultovního komiksu DMZ. Jenže tahle kapitola ze života partičky mladých Králů se neodehrává na Manhattanu, ale v Praze.

Na konec jsem si nechal Střep Petra Schinka, který se jako jediný svou povídkou hrdě hlásí k odkazům Mad Maxe, Falloutu a jadernou válkou zničené Ameriky.

Stejně jako v předchozí antologii i zde editoři nechali krátký prostor autorům a to nejen v medailoncích, ale především v krátkých úvodech k jednotlivým povídkám.

Antologie Ve stínu apokalypsy na mě jako celek působí o něco vyváženějším a konzistentnějším dojmem než její starší sestra. Možná je to dané tématem povídek, ale spíše bych řekl, že se Leoš Kyša a Boris Hokr se chopili editorských opratí pevnější rukou než u první knihy.

Nechci hodnotit kvalitu povídek, protože co čtenář, to jiná chuť. Některé mají potenciál stát se základem velkého postapo příběhu. Povídka Jana Kotouče prquelem k jednomu takovému je. Jiné povídky jsou více či méně vycizelované miniatury, které nemají jiný cíl než pobavit, nebo nabídnout námět k zamyšlení.  Ale myslím, že všechny splňují to, co zřejmě  bylo jedním ze základních cílů editorů, tedy ukázat, že Apokalypsa má tisíc a jednu tvář. Pro někoho jí může být mor, pro jiného válečné zákopy, španělská chřipka či útok mimozemšťanů. Právě tato pestrost dělá z antologie Ve stínu apokalypsy knihu, kterou by neměl minout žádný fanoušek žánru, kterému srdce nezatuhlo v Nevadské poušti či v podzemním Vaultu.

Poznámka: Autor recenze je takřka celoživotním fanouškem kultovní hry Fallout a filmů Mad Max. Zároveň i jedním z organizátorů prvních Larpů ze světa Falloutu.

Hodnocení: O jednu jadernou hlavici lepší, než předchozí antologie.90% Ano, za tuhle knihu bych prodal i zmutovanou nohu své zombie babičky.
Jan Procházka

Žánr: Povídky Literatura česká Sci-fi
Vydáno: 2018, Epocha (ČR, od r. 1989)
1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 584
Autor obálky: Lukáš Tuma
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7557-156-4Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.