UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Ušatý ronin tentokrát ve službách zákona.

Ušatý ronin tentokrát ve službách zákona.
04.10.2019

Čtyřikrát Myiamoto Usagi a inspektor Ishida.

Příběhy Usagiho Yojma se odehrávají v Japonsku na počátku 17. století. Říše se vzpamatovává z vleklých občanských válek. Šógun se konečně pevně chopil moci. V této těžké době se vlády ujímá společenská třída samurajů. Ti se řídí válečnickým kodexem cti – Bushido. Jedním ze samurajů, kteří přišli v bitvě o svého pána, je Usagi, ronin, který se nechává najímat jako osobní strážce.

Stan Sakai se ve své komiksové sérii Usagi Yojimbo snaží čtenářům přiblížit svět starého Japonska. V příběhu však nevystupují lidé, ale zvířata s lidskými vlastnostmi. Černobílé panely možná na první pohled nezaujmou, ale začtete-li se pozorně do příběhů králičího ronina, dozvíte se o Japonsku v období Edo víc, než by se mohlo na první pohled zdát. A navíc zábavnou a čtivou formou.

Ve třicáté druhé knize, jež nese název Usagi Yojimbo Záhady, nám Stan Sakai přináší čtyři detektivní případy, v nichž potulný samuraj bez pána spojí své síly s policejním inspektorem Ishidou.

Hatamotova dcera: Hned první případ nám ukazuje, že ani v Japonsku na počátku 17. století nebyla zpronevěra ničím výjimečným. Když Usagi najde v lese mrtvolu vysoce postaveného samuraje a nedaleko ní pláčem se zalykající holčičku, je to jen začátek spletitého případu. Kdo a proč zavraždil otce malé Yuki?

Smrtící Fugu: Druhý případ nás seznámí s kuchařským uměním, konkrétně s přípravou ryby Fugu. Ispektor Ishida je přivolán k podivnému případu. Zemřel významný Šógunův hodnostář. A protože jde o vysoce postavenou mrtvolu, je třeba vyšetřit, zda nebyla zavražděna. A pokud ano, tak kým a proč. I druhý případ zamotá oběma vyšetřovatelům hlavy.

Tělo v knihovně: Zlodějka Kitsune je sice mazaná liška, ale když je v domě bohatého lékárníka přistižena s mrtvolou majitele v jedné místnosti, má o problémy postaráno. Naštěstí je tu její starý známý ušák Usagi a s pomocí inspektora Ishidy nejen očistí nebohou Kitsune, ale především objasní další záhadnou vraždu.

Past na myši: Čtvrtý případ se točí především kolem korupce. Ovšem Usagimu tentokrát zkříží cestu nejen zločinecký gang, ale i lupič gentleman, jehož milují všichni obyvatelé města.

Mohlo by se zdát, že se Záhady točí především kolem detektivního pátrání, ale není tomu tak. Nejednou promluví samurajské meče, a to především ve chvílích, kdy se Usagi střetne s gangem nechvalně proslulých Černých skřetů.

Dva bonusové příběhy o Chibi Usagim jsou sice roztomilé a celkem i vtipné (Chibi je termín, který se používá v manze a anime pro miniaturizované „roztomilé“ verze postaviček, obvykle s nadměrně velkými hlavami), nicméně k hlavním detektivním příběhům mi moc nepasovaly. 

Galerie obálek a plakátů z pera Stana Sakaie a jeho ženy Julie naopak představuje hezký bonus.

Hodnocení 89% Jan Procházka
Série Usagi Yojimbo 32.
Žánr Literatura světová, Komiksy
Vydáno 2019 · Crew
Orig. název Mysteries · 2018
Počet stran: 197
Jazyk vydání: český
Překlad: Ľudovít Plata
Edice: Světové komiksy česky
Ilustrace/foto: Stan Sakai
Autor obálky: Stan Sakai
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7449-748-3Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.