UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Ursula K. Le. Guin – Čaroděj Zeměmoří (Audiokniha)

Ursula K. Le. Guin – Čaroděj Zeměmoří (Audiokniha)
26.04.2019

Čaroděj Zeměmoří aneb První z hrdinských písní Zeměmoří, je tuze stará kniha.

Čaroděj Zeměmoří aneb První z hrdinských písní Zeměmoří, je tuze stará kniha. Ve své domovině vyšla poprvé v roce, kdy do té naší vtrhly ruské tanky - v památném roce 1968. Já sám jsem se k ní dostal dva roky po jejím prvním českém vydání v roce 1992. Poetický příběh mladého čaroděje Geda, jenž svou nerozvážností vypustil do svého světa Stín a musí čelit následkům svých činů, oslovil mnoho čtenářů. A spolu s celou sérií, která na něj navazuje, se řadí k žánru high fantasy.

Autorka pojala text velmi stručně, s minimem přímé řeči. Spíše se soustředí na popis ostrovů, dějů a svým stylem spíš připomíná legendu či bájnou píseň. Což samozřejmě není na škodu. A pokud k ní čtenář či posluchač přistupuje s tím, že nejde o akční fantasy, ale o poetické vyprávění, může si příběh opravdu užít. Myslím, že přesně tohle pochopili v Občanském sdružení Mluvící kniha a audio vydavatelství Tympanum. Proto svěřili roli vypravěče jednomu herci, namísto týmu narátorů. Tím kdo nás provede nevšedním příběhem čaroděje Geda od jeho dětství přes učednická léta až po jeho pouť za Stínem a poznáním sebe sama, je herec divadla Jiřího Wolkera v Praze Tomáš Juřička.

Pan Juřička zvolil citlivý, až civilní přístup. Jeho přednes připomíná spíše vyprávění starých bardů, než dramatickou četbu. Což se k vyprávění s minimálním množstvím rozhovorů a přímé řeči dobře hodí. Přesto se v dramatických chvílích dokáže do svého hlasu opřít a dodat mu patřičné váhy. Ale více než narátorova práce s textem mě u této audioknihy zaujala hudba. Tu má na starosti Dominik Svoboda. Již z nástrojového obsazení (housle, viola, harfa, cello, bodhran, flétna) je jasné, že se tým hudebníků pod jeho vedením do projektu hladce ponořil s cílem doprovodit tento krásný a hluboký příběh adekvátní hudbou. Musím říci, že jejich nádherné melodie perfektně podbarvují legendu o Gedovi a dodávají jí ještě větší hloubku, než samotný narátorův hlas. A ačkoliv hudební stopa podkresluje stopu hlasovou, nikdy vypravěčův hlas nepřehluší, jak se to občas u audioknih stává. Celkový prožitek z poslechu naopak posouvá o level výš.

Povedený je také obal CD, který je už od pohledu hezčí než obal původního českého knižního vydání.

Netvrdím, že Čaroděj Zeměmoří získá titul Audiokniha roku, ale myslím si, že fanoušci fantastiky by tuhle audioknihu minout neměli.

Hodnocení: Kniha 88% Audiokniha 80% Jan Procházka

Autor: Ursula K. Le Guinová
Čte: Tomáš  Juřička
Stopáž: 1 mp3 CD / 7 hod 40 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 27.3.2019
Vydalo: TympanumKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.