UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Underground - pozdní Kotleta vonící kyberpunkem

Underground - pozdní Kotleta vonící kyberpunkem
03.05.2020

Tak nějak všichni víme, že František Kotleta je Leoš Kyša. A zatímco Franta píše splatter (tedy v podstatě), tak Leoš píše ty vážnější věci. Kdo si vzpomene na Poutníka z Mohameda nebo povídkovou sbírku Válkotvůrci, ví, že Leoš/Franta umí psát i knihy s přesahem. K nim se rozhodně řadí jeho poslední kniha Underground.

Vánoce roku 2107. Po sérii válek upadla Evropa do chaosu a to, co z něj povstalo, už nemá s Evropou pranic společného. Stará dobrá Evropská Unie se rozpadla na městské státy (tedy kromě Ostravy, ta leží po válce s Poláky v troskách). Jedním z nich je Praha City. Zapomeňte však na starobylé město nad stříbropěnnou Vltavou. Tu byste pod nánosem ultramoderních sklobetonových mrakodrapů jen těžko hledali. Je to tak. Zatímco paneláky jižního města zarůstá džungle a na Kladně se roztahují skleníky ARKASu, nebo jak se jmenuje jedna ze tří mega korporací vládnoucích městu, centrum opanovaly výškové budovy z inteligentního betonu, billboardy, na nichž nepřetržitě běží správy CN, a nad tím vším poletují mračna korporátních i soukromých dronů. Vítejte ve městě, kde 3D tiskárny vyrobí všechno od kalhotek s krajkami po vznášedlo, umělé maso a zeleninu vypěstují v obřích laboratořích, a pokud máte dost peněz, můžete si koupit cokoliv, třeba i digitální sex. No a pro ty, kteří peníze nemají, je tu underground, nejspodnější část města. Tam mezi stany z roztrhaných igelitových plachet a sudů s kusy hořících pneumatik můžete narazit na pasáka Ježíšů, dealera drog, šlapku nebo na opravdovou dlažbu z kočičích hlav. Praha City připomíná Řím z dob císaře Heroda. V nádherných apartmánech s výhledem na nebe si vládci města a smetánka užívají dekadentních radovánek, nádeníci ze „středních“ vrstev vydělávají na živobytí ve fabrikách a sklenících mega korporací, v uličkách undergroundu se prohánějí hladovějící děti, šlapky, nemocemi prolezlí feťáci a bezdomovci.

A někde na hranici těchto světů žije Bývalý voják a policajt, nyní žoldák na volné noze Petr Vachten. Cynik bez iluzí, zato s přesnou muškou a bionickou nohou, dostal za úkol ochránit digitální čarodějku. Jak však záhy zjistí, tahle dáma vybavená těmi nejmodernějšími implantáty není žádná Yennefer nebo Triss, ale luxusní prostitutka poskytující těm nejbohatším obyvatelům města kybernetický sex. Ona a její přítelkyně díky svým vylepšením dokážou proniknout do klientova mozku, přesně poznat, co ho nejvíc vzrušuje, a to mu pak za náležitý obnos poskytnout. A proč po někom takovém jdou nájemní zabijáci, ptáte se spolu s Vachtenem? Možná proto, že tyhle šlapky šláply někomu z mocných na kuří oko, možná proto, že za jejich implantáty by si někdo mohl koupit doživotní luxus v nejvyšším levelu města, a možná kvůli něčemu úplně jinému. To je tak, když se holky potulují ve všech vrstvách společnosti. Moment. Cože? I v undergroundu? Ano. I do té nejšpinavější části zlatého města Fairy Fay a její kolegyně zavítají. Proč? Prostě proto, že si chtějí užít pořádnou zábavu. Jejich světelná show je totiž pro místní chudáky něco jako pro Roberta Pilcha koncert Slayer. Zkrátka celoživotní zážitek, a nějaké ty prachy to hodí také.

Takže tu máme takřka detektivní zápletku. Cynického hrdinu bez bázně a hany. Spoustu hrubozrnného humoru, akce, krve, hlášek, popkulturních narážek, a to vše v kulisách, které jako by vypadly ze hry Deus Ex Human Revolution. Underground nabízí skvěle propracovaný dystopický svět, který je však mnoha svými aspekty (a odkazy na současnost) naprosto uvěřitelný, a nijak objevnou, ale zábavnou detektivní zápletku a bravurně zvládnutou akci. Paráda, ne?

Jenže to je Františkovi málo, on chce přesah a také nám ho nabízí. Na ploše tří set stran se tak kromě všeho výše zmíněného dočkáte zamyšlení nad tím, co je to náboženství a jakou tvář může přijmout ve světě technologií. Kde jsou hranice svobody v době, kdy jsme zahlušeni informacemi a zábavou na každém kroku. A jak nebezpečné může být mesiášství. Protože kult se může stát ze všeho a svoboda je zatraceně křehká květinka.

Kotleta ukázal, že kromě splatteru umí napsat akční a vtipný, ale především  uvěřitelný, lidský a dospělý příběh. A je šumák, že se v něm střílí o sto šest, pobíhají v něm Ježíšové se třemi penisy a holky nadupané elektronikou.

Hodnocení: 95%

Jan Procházka

Žánr

RományLiteratura českáFantasy

Vydáno

2020 (ekniha), Epocha (ČR)

 

1. vydání originálu:

2020

Formáty eknihy

EPUB, MOBI, PDF

Počet stran

316

Jazyk vydání

český

Autoři obálky

Lukáš TumaAdéla Miklíková

ISBN

978-80-7557-837-2, 978-80-7557-838-9, 978-80-7557-839-6

https://www.epocha.cz/kniha/frantisek-kotleta-underground-prvni-vydani-brozovana/Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.