UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rozhovor s Pavlem Soukupem a Jitkou Ježkovou o Tváři vody

Rozhovor s Pavlem Soukupem a Jitkou Ježkovou o Tváři vody
23.09.2018

Přečtěte si rozhovor s interprety audio knihy Tvář vody!

Němá Elisa žije v malé špeluňce nad kinem Arcade v Baltimoru. Pracuje jako uklízečka v přísně střeženém výzkumném středisku a jejími jedinými přáteli jsou stárnoucí malíř Giles a kolegyně Zelda. Jednoho dne jí však na seznam úkolů přibyde nová laboratoř, jíž obývá živý objekt tajného vládního experimentu – humanoidní vodní tvor. V džungli byl znám jako Deus Brânquia neboli Žabernatý bůh, zde je předurčen k vivisekci. Mezi němou dívkou a zvláštní bytostí vznikne nečekané pouto, které navždy změní jejich osudy.

Rozhovor s Pavlem Soukupem a Jitkou Ježkovou, interprety audioknihy Tvář vody

Audiokniha Tvář vody je rozdělená na dva hlasy, ale ve svém partu musíte stejně obsáhnout dosti rozdílné mužské i ženské typy. Jak jste s tím pracovali, četli jste linii každé postavy jinak?

Pavel Soukup: Samozřejmě jsem je četl jinak. Strickland je voják, cynik, drsňák, tak ho chápu úplně jinak, než třeba Gilese, což je malíř, kumštýř, homosexuál… Takže jsme se to snažili nějak rozlišit a ze strany interpreta nějak charakterizovat. Ta četba se ale nedá jednoduše dramatizovat. Samozřejmě že postavy spolu hovoří, ale největší podíl zaujímají pasáže vypravěče. A tam je důležité tomu dát určitý rytmus, aby se napětí nerozmělnilo, ale naopak gradovalo.

Jitka Ježková: Nešlo vysloveně o to, abych měnila hlas, ani se to po mně nechtělo. Ovšem všechny ženské hrdinky bylo třeba odlišit. Pomohla jsem si zejména výrazem a prožitkem. Šli jsme s režisérem po jejich charakterech.

Která „vaše“ postava vás nejvíc zaujala, oslovila, bavila? Co třeba hlavní záporák?

Pavel Soukup: Strickland je voják zničený válkou v Koreji, který není schopný fungovat bez drog, chce se z toho vymanit a čeká, až jeho mise skončí a on se osvobodí a bude žít tak, jak si představoval. Mezitím se mu ale rozpadá rodina a on získává utkvělou představu, že je protiváhou Žabernatého boha, kterého má za úkol přivézt ke zkoumání odkudsi z Amazonie. Při lovu toho nádherného obojživelného tvora se skrze animální instinkty sám začne považovat za boha pralesa a následující dění už vnímá filtrovaně coby jakýsi SVÁR BOHŮ, z nichž může zvítězit jen jeden… Strickland s generálem Hoytem zosobňují vrcholný zápor. Ale jsou tam i dvě pasáže proustovského charakteru, které vypráví přímo Deus Brânquia, to bude pro posluchače teprve překvapení…

Jitka Ježková: Nejvíc mě oslovila postava Elisy a její přerod v silnou a samostatnou ženu. Dlouho se tomu vědomě brání, ale podvědomě k tomu směřuje.

O čem podle vás Tvář vody vypráví? O čem je ten příběh pro vás?

Pavel Soukup: Ten román je vůbec velmi zajímavý… Pamatuji si, že jsem byl jako malý v kině na ruském filmu Člověk obojživelník a při téhle četbě jsem si na to vzpomněl, i když je to zase jiný příběh. Podobnost tkví v tom, že obojí je romantické sci-fi, ale Tvář vody má jiný přesah – líbí se mi na ní nejen téma a příběh, ale i detaily – způsob psaní. Autoři mají velmi poetický slovník, používají množství metafor a řadu podobenství, navíc má příběh velmi humanistické poselství a sympatizuje s outsidery, kteří se vymykají, a společnost je ignoruje či přímo vylučuje. Mezi tyhle postavy patří již zmíněný stárnoucí gay, žena v domácnosti, hlavní hrdinky jsou uklízečky, jedna z nich je černoška a druhá němá sirota… Je to napínavé, má to tajemství – četlo se mi to strašně dobře a mám z toho radost – zkrátka je poznat, že jsou to dobří autoři.

Jitka Ježková: Je to příběh o lásce, právu na ni. O lidských – a nejen lidských – právech obecně. V románu je to zdůrazněno ještě mnohem víc než ve filmu. Ten jsem viděla až po nahrávání audioknihy a musím říct, že já jsem ji četla docela jinak, o něco vážněji a fatálněji. Ale jelikož je autor scénáře i románu totožný, lze audioknihu brát jako rozšíření záběru, které jde víc do hloubky. V každém případě pro mě ta práce byla radost.

Nahrávku doprovází původní hudba, která kombinuje melodiku a tradiční akustické nástroje jihoamerických indiánů: víří vzdušností píšťal a píšťalek, hutností Panovy flétny, pohybuje se v rytmu bubínků a chrastítek, je však zpomalena a pročesávána hřebenem šamanských písní. Do vláčného tempa vstupují tajemné ozvěny a vzdychání neviditelné pralesní fauny, zvuky vody, rytmus dechu… V kontrastu s živočišným tepem se nahrávkou vinou tiché a intimní klavírní melodie, promlouvající beze slov, ale s nadějí.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 369 Kč i jako 2CD mp3 za 399 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnou ZDE.
OneHotBookKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.