UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Tmání: animovaný VR film o strachu i naději v premiéře v pražském DOXu

Tmání: animovaný VR film o strachu i naději v premiéře v pražském DOXu
10.11.2022

Co se děje v hlavě člověka s depresí? Český animovaný film Tmání, vytvořený pro médium virtuální reality, otevírá svět vnitřních démonů. Po uvedení na prestižním festivalu v Benátkách a na MFDF Ji.hlava, bude nyní od 11. listopadu k vidění v pražském DOXu, kde bude ve speciální instalaci k vidění od 11. listopadu 2022 až do února 2023.

Tmání je autobiografický animovaný film, který využívá virtuální realitu k zobrazení autentických zážitků mladého člověka s depresí. Přináší nejen hluboký vhled do "temné noci duše", ale i naději a cestu, jak se s nemocí vyrovnat. Na této cestě provází diváka hlavní hrdina Ondřej. Spolu s ním divák prochází interaktivním příběhem, může se doslova dotknout jeho světa a podat hrdinovi pomocnou ruku. Film umožňuje na chvíli zažít a pochopit, jaké to je žít s touto nemocí, a jaké mechanismy mohou lidé s depresí využít, aby se cítili lépe. Film Tmání otevírá debatu o bolestech duše, nabízí terapeutický účinek i naději, že i s nemocí jakou je deprese, lze vést plnohodnotný život.

Autorem projektu je režisér Ondřej Moravec, hlavní výtvarnicí byla animátorka Bára Anna Stejskalová (nominovaná na Českého lva za snímek Jsme si o smrt blíž).

Vykřičet své vnitřní démony

"O Tmání jsem přemýšlel hned od momentu, kdy jsem se před sedmi lety začal zajímat o virtuální realitu. Od začátku zde byla idea vytvořit simulaci toho, co se děje během deprese člověku v hlavě," vysvětluje zrod projektu Ondřej Moravec. "Od svých přátel jsem totiž za těch více než 13 let, co mě deprese pravidelně navštěvuje, mnohokrát slyšel - já si nedovedu moc představit, co prožíváš. VR se tedy stalo skvělým prostředkem, jak na tuto otázku odpovědět lépe než bezradným mlčením. Z počátku jsem se zdráhal být i protagonistou příběhu, ale nakonec jsem dospěl k tomu, že zhmotňovat umělecky depresi někoho jiného, by bylo pro mě nemožné. A tak jsem se vydal na dlouhou cestu osobního psychického ’coming outu’, na které se Tmání stalo zásadním milníkem," dodává Moravec.

Další info a kontakty na Darkening VR

Zdroj textu a fotografie: Tisková zpráva ČTK ProtextKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.