UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Terry Gilliam uvedl v Londýně projekci digitálně restaurované verze filmu Baron Prášil od Karla Zemana

Terry Gilliam uvedl v Londýně projekci digitálně restaurované verze filmu Baron Prášil od Karla Zemana
19.09.2017

Jedno z nejlepších Zemanových děl mohou diváci v Anglii nyní shlédnout s titulky ve svém rodném jazyce

Ve středu 13. 9. 2017 proběhla v Londýně projekce digitálně restaurovaného snímku Baron Prášil, jednoho z nejslavnějších filmů světoznámého československého filmaře Karla Zemana. Promítání proběhlo při příležitosti vydání restaurované verze filmu na DVD a Blu-ray ve Velké Británii. Celou akci uvedl geniální filmový výtvarník a režisér Terry Gilliam, člen britské skupiny Monty Python a tvůrce mnoha úspěšných filmů, mj. Král rybář, 12 opic, Imaginárium dr. Parnasse nebo Kletby bratří Grimmů.

Jedno z nejlepších Zemanových děl mohou diváci v Anglii nyní shlédnout s titulky ve svém rodném jazyce a to v digitálně restaurované verzi dostupné na DVD i Blu-ray v rozlišení 4K.

„Díky restaurování se filmy Karla Zemana vrací do kin a na festivaly po celém světě. Diváci jsou z nich nadšeni a někteří si i myslí, že jsou to nové filmy. Distribuce filmů ve Francii, Japonsku a nově i ve Velké Británii svědčí o stále narůstajícím zájmu o Zemanovy filmy“, říká Ondřej Beránek, jeden ze zakladatelů Muzea Karla Zemana.

Promítání uvedl jeden z nejúspěšnějších filmařů a animátorů, kmotr restaurované verze Barona Prášila,
Terry Gilliam, který o Karlu Zemanovi řekl: „On dokázal to, o co se já teprve snažím – inovativně zkombinoval animace s hraním živých herců. Jeho film Baron Prášil opravdu vystihuje pravý charakter postavy.“

Povahu chvástavého barona, jenž provádí diváka po cestě surrealistické imaginace dlážděné vizuálním vtipem a poetickým elánem, dokázal Zeman vykreslit skutečně dokonale skrze jeho osobitý humor, kresby inspirované dílem Gustava Dorého a pomocí zcela ojedinělých filmových efektů.

O filmu Baron Prášil se vyjádřily také britské deníky. Cine Outsider o něm píše jako o „… technickém
a uměleckém zázraku,“
The Arts Desk jako o „… jednom z nejlepších a nejvíce okouzlujících filmů všech dob,“ a Blueprint:Review jako o „filmu, který by společně vytvořili Wes Anderson, Terry Gilliam a Ray Harryhausen po požití velkého množství halucinogenních drog. Divoce invenční, velmi zábavné a vizuálně nekonvenční.“

Londýnskou projekci pořádá Muzeum Karla Zemana ve spolupráci s britskou filmovou společností Second Run, zabývající se vydáváním ikonických filmových snímků z celého světa, s londýnským Institutem  pro současné umění, ICA, a s Českými centry Londýn. Vydání Barona Prášila na Blu-ray a DVD je jejím nejnovějším počinem.

Restaurování filmu proběhlo v rámci projektu Čistíme svět fantazie partnerů Nadace české bijáky, 
Muzeum Karla Zemana a Česká televize ve spolupráci s Universal Production Partners, a. s. (UPP) a za podpory Ministerstva kultury a Státního fondu kinematografie České republiky. 

Českou verzi Barona Prášila na DVD i Blu-ray je možné zakoupit přímo v muzeu Karla Zemana nebo online na jeho internetových stránkách. Pro případné projekce filmů v ČR pravidelně sledujte Facebook muzea @muzeumkarlazemana.

Článek pro vás připravil Honza Vavřička.

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.