UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Techmanie nechá nahlédnout do útrob historických hal

Techmanie nechá nahlédnout do útrob historických hal
23.10.2017

Objekty prošly rozsáhlou rekonstrukcí, která respektovala jejich tovární charakter.

Sto let staré tovární haly, v nichž sídlí Techmania Science Center, v sobotu 4. listopadu mimořádně otevřou prostory, které jsou součástí historie továrny či zázemí science centra. Jediné veřejnosti přístupné objekty plzeňské Škodovky oslaví své století v rámci tradičních narozenin Techmanie. Při té příležitosti nechají návštěvníky nahlédnout jak do svých technologických prostor, tak do míst, která pamatují minulost továrny. Zájemce jimi provede architekt Jan Soukup, jehož ateliér je podepsán pod rekonstrukcí obou hal z let 2008 až 2014.

                Techmanie využívá dvě z nejstarších škodováckých hal, které byly vystavěny na sklonku první světové války. Budova dnešního science centra patří se svými více než sedmi tisíci metry čtverečními k halám vůbec největším. Monolitickou železobetonovou konstrukci postavila renomovaná firma Müller&Kapsa podle projektu profesora plzeňské německé průmyslové školy Ludwiga Tremmela. Opravovala se zde lodní děla, vyráběly se tu lokomotivy nebo obrovská ozubená kola. V devadesátých letech dvacátého století se hala přestala používat a chátrala. Podobný osud potkal i sousední budovu nazývanou ASAP. Budova sklenutá ve své době progresivními Hetzerovými nosníky byla vystavěna jako závodní jídelna. Později se stala opravnou aut a v osmdesátých letech pro ni Škodovka ztratila využití úplně.

Oba objekty byly ponechány zubu času a zachránil je až projekt na vybudování Techmania Science Center na počátku 21. století. Prošly rozsáhlou rekonstrukcí, která respektovala jejich tovární charakter, zůstaly tu například funkční portálové jeřáby o nosnosti až sto tun, zachráněny a restaurovány byly i dva původní Hetzerovy nosníky. Kromě toho spravuje Techmanie i rekonstruovanou někdejší VI. bránu Škodovky nebo původní protiletecký kryt pod mostní konstrukcí Břeňkovy ulice.

Leccos z toho představí 4. listopadu při prohlídkách s Janem Soukupem. Historií pak provede výstava Století budov Techmanie, která bude slavnostně otevřena. V prodeji bude také doprovodná brožura.

Otevírací doba Techmanie je ve všední dny 8:30 – 17:00 h, v sobotu 10 - 19 h a v neděli 10 – 18 h.

Článek pro vás připravil Honza Vavřička.

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.