UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Tak přijíždí poslední Metro...

Tak přijíždí poslední Metro...
20.09.2019

Snad již definitivní konec legendy o tom, jak Arťom putoval labyrintem moskevského metra a nenalezl ráj srdce.

První Metro vyšlo v autorově rodném jazyce roku 2005. Tehdy možná ani sám Glukhovsky netušil, jaký ohlas jeho (původně na webu vydávaná) kniha získá. A jestli věděl, že jednou napíše další dva díly, to ví jen hvězda na kremelské věži. Nicméně trilogie Metro se stala kultem. A poslední díl Metro 2035 byl po právu jedním z nejočekávanějších titulů roku 2016, kdy jej u nás vydal Knižní klub.

V témže roce pak audio vydavatelství OneHotBook vydalo první díl této trilogie jako audioknihu. Tehdy k nám pod režijním vedením Hynka Pekárka promluvil Filip Čapka a sklidil zasloužený ohlas. V roce 2018 pak pod stejným režijním vedením, ale tentokrát v dvojhlasu Alexeje Pyška a Evy Josefíkové, zaznělo Metro 2034 podruhé. A letos se k nám Hynek Pekárek vrací v Metru 2035.

Arťom, veterán metra a člen Řádu, by mohl být spokojený. Před dvěma lety ochránil celou podmoskevskou civilizaci před útokem Ďáblů a nyní žije se svou ženou na stanici VDNCh. Jenže Arťoma stále cosi táhne na povrch. To cosi je hlas, který zaslechl z vysílačky na vrcholu věže Ostankino. Co když jsou opravdu další přeživší i mimo metro? Co když to, co slyšel na Ostankinu, nebyly halucinace? Arťom zmítaný nepokojem i hádkami se ženou se znovu vydává do hlubin metra najít muže, který by jeho otázky snad uměl zodpovědět.

Poslední Metro je stejně jako předchozí díl trilogie značně nevyvážené. Po rozpačitém začátku se Arťom znovu zamotává do zběsilých mocenských bojů mezi frakcemi podzemního světa. A čtenář či posluchač si mnohdy říká, že snad ani není možné, jak naivní tenhle člověk je. Arťom na své pouti metrem opakuje stále tytéž chyby, aniž by se z nich poučil. Navíc kniha nabere spád až v poslední třetině, ale i ta je neskutečně předvídatelná, stejně jako její závěr, jenž by překvapil maximálně tak žáčka základní školy. Člověk si až říká, že na tvrzení, že jiné autorovy knihy jsou lepší než tato trilogie, je víc než příslovečné zrno pravdy.

Tiše jsem doufal, že audiokniha dodá Glukhovského průměrnému textu něco, co ho posune trochu dál a učiní ho snesitelnějším. Ostatně režisér Hynek Pekárek již u předchozích dvou dílů ukázal, že má pro svět Metra cit. Ale jedno je dobrý režisér a druhé interpret. Tím je v Metru 2035 herec Michal Zelenka. Zatímco jeho jásavý hlas skvěle zněl v audioknize To (kde ztvárnil Bena Hanscoma), k životem v metru otřískanému Arťomovi se moc nehodí. Příliš nadšený, jásavý a naivní tón jeho hlasu nezní moc přesvědčivě. Navíc absolutně nezvládá ženské party a bohužel často přehrává i party starších mužů. Několikrát se mi stalo, že jsem se při poslechu knihy smál. V jedné situaci jsem si dokonce vzpomněl na Visockého satirickou píseň Dialog u televizora v podání Jarka Nohavici. Možná bylo interpretovým záměrem takto odlehčit veskrze depresivní příběh, ale z mého pohledu to srazilo celou audioknihu na kolena.

Na druhou stranu ovšem musím pochválit brilantní zvukový doprovod knihy. Ten hýří plejádou melodií a zvuků skvěle dokreslujících svět moskevského metra. Ať už jde o tklivé tóny tahací harmoniky, melancholickou melodii klavíru, pochodové písně či střelbu ze samopalů. Tady zkrátka musím zatleskat.

Závěrečné shrnutí zní: Nešťastný výběr narátora tentokrát nezachránil skvělý „soundtrack“.

Hodnocení 65% Jan Procházka

Katalogové č.: AK262
EAN: 8594169482620
Formát: 2x CD mp3
Délka nahrávky: 19 hodin 48 minutKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.