UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Světy za obzorem vám rozšíří obzory

Světy za obzorem vám rozšíří obzory
29.05.2018

Jan Procházka recenzuje nejnovější počin Julie Novákové

Julie Nováková má na svém kontě kromě čtyř románů, trilogie Hvězdoměnci a dvou antologií přes šedesát povídek (z toho velkou část v angličtině v prestižních SF magazínech). Julie Nováková je totiž neúnavnou propagátorkou české fantastiky v zahraničí. Díky nakladatelství Brokilon a díky tomu, že si autorka své zahraniční povídky přeložila zpět do češtiny, máme jedinečnou možnost přečíst si jich několik v této bezmála šesti set stránkové antologii. Povídek je celkem šestnáct a jedna báseň jako taková pěkná tečka na závěr. Navíc je každá povídka opatřena autorčiným krátkým úvodem, ve kterém se pokouší čtenáři přiblížit, jak povídka vznikla, nebo co vedlo k jejímu napsání.  

Etuda pro výjimečnou mysl.  Povídku o autistické dívce s implantáty, které jí pomohou sice lépe komunikovat, ale zároveň jí mohou ohrozit rozštěpením osobnosti, jsem četl poprvé v antologii Žena se lvem. Tady poznávám autorčin rukopis bezpečně. Hezky se zde snoubí její láska k technologiím s její vášní pro hudbu.

Všechny vůně světa. Jako hráč počítačových her vím, jaké to je se nechat do hry vtáhnout. A jak by to mohlo dopadnout, kdybyste ve hře, kromě obrazu, zvuku a příběhu mohli všechno, co vidíte i cítit? Zajímavá premisa. Maně jsem si vzpomněl na film Parfém a knihu Smrt má vůni inkoustu. Ale na můj vkus obsahovala povídka až moc odborných vědeckých termínů.

Poslední intifáda. Příběh z Paříže, v němž má nájemný vrah zabít šéfa mafie, ale připlete se do něčeho, co ho může stát život. Autorka povídku psala v roce 2010 a jde v podstatě o koketování s bondovskými tématy a alternativní historií. Touhle povídkou mi Julie ukázala, že jsem ji měl zařazenou v šuplíku Hardcore sci-fi neoprávněně. V poslední intrádě ukazuje, že zvládá také jiná témata než „jen“ vědecká.

Bódhisattva. Kyberpunk s melancholií a atmosférou Dívky na klíček.

Arkádie. Co kdyby byl ráj a posmrtný život jen pro ty, co si ho mohou zaplatit? A co by se stalo, kdyby vás to v něm nebavilo? Autorka v Arkádii nastolila zajímavou premisu. O to víc si povídky vážím, když vím, že ji napsala ateistka.

Spi sladce, Joe. Skoro až detektivní příběh o muži stiženém nejen ztrátou paměti, ale především insomnií. Kdo viděl skvělý film Insomnia s geniálním Al Pacinem ví, o čem bude řeč.

Ve sloní kůži. Tematicky hodně zajímavá povídka. Co kdybyste se díky implantátům mohli vcítit do myšlení zvířete? Navíc je tu naťuknuto pro mě zcela neznámé téma chimér.

Katedrála. Hodně depresivní povídka o tom, kam člověka může dovést náboženství. A hlavně jak se dá náboženství zneužít. Velice silná záležitost.

My stíny. Nevšední detektivka s opravdu nevšedním detektivem.

Jinýma očima. Pohrávali jste si s myšlenkou, být někým jiným? Co třeba vesmírnou stanicí?

Symfonie prachu a ledu. Zvláštní spojení hudby a vesmírného výzkumu.

Šeré město. Jestli se ptáte, zda se dá spojit noir detektivka a sci-fi, tak tady máte odpověď.

Dar. Jak píše sama autorka - jak byste se vyrovnali s darem věčného života?

Vzduchoplavci Aury. Steampunková povídka, Jedna z těch, kde dobrodružství a akce získávají navrch nad láskou k technologiím.

Zatanči elegii, svou vlastní. Divadlo a velice komorní drama.

Město. Co vás může čekat na výpravách do vzdáleného kosmu? Alieni, vášnivé mimozemšťanky, nebo paranoia a ztráta soudnosti?

Báseň Vzpomínka z konce času. Poezii nerozumím, ale tady jsem si vzpomněl, na báseň Dylana Thomase Do Not Go Gentle Into That Good Night. I tato báseň na mě velice silně zapůsobila.

Sečteno a podtrženo. Autorka se suverénně pohybuje nejen na poli space opery, ale v mnoha jiných žánrech a to noir, detektivku či steampunk nevyjímaje. Přitom i v těchto žánrech dokáže do svých povídek citlivě implantovat své oblíbené téma technologií a augmentací. Zároveň klade si znepokojivé a zajímavé otázky.

Za pozornost také stojí i opravdu povedená obálka Lukáše Tumy.

92%

JULIE NOVÁKOVÁ
SVĚTY ZA OBZOREM
Vydal: Brokilon.cz
Žánr: Sci-fi
Formát: 115 x 175
Vazba: brož
Jazyková redakce: Jiří Popiolek
Odpovědná redakce: Robert Pilch
Obálka: Lukáš Tuma
Počet stran: 595
ISBN/EAN: 978-80-7456-386-7

- - -
Pro Vanili.cz Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.