UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Svetozár Olovrant - Juraj Jánošík proti Dračímu řádu

Svetozár Olovrant - Juraj Jánošík proti Dračímu řádu
26.03.2019

Zapomeňte na legendu!

Juraj Jánošík se narodil v kysucké vsi Terchová. Okolo roku 1706  vstoupil do oddílů podporujících Františka II. Rákócziho. Roku 1708 se vrátil do Terchové, ale již zanedlouho vstoupil do císařské armády. Byl s posádkou na hradě v Bytči, kde tenkrát věznili i zbojníka Tomáše Uhorčíka, kterému prý pomohl k útěku. Po Jánošíkově návratu do Terchové ho roku 1711 vyhledal Uhorčík a přizval ho k účasti na zboji. Po čase Jánošíkovi předal vedení skupiny. Družina pod Jánošíkovým vedením působila necelé dva roky. Definitivně byl Jánošík dopaden liptovskými hajduky v březnu 1713. Následně byl podroben lehkému i těžkému útrpnému právu a po zapsání dodatečných přiznání odsouzen k trestu smrti zavěšením na hák za levý bok.

Tolik legenda. Jenže s tou má Juraj Jánošík proti Dračímu řádu Svetozára Olovranta společného maximálně to, že se jeho hrdina narodil v Terchové a vstoupil do armády.

Dál už je to úplně jiná pohádka.

Juraj Jánošík udělá ve vojsku Marie Terezie zářnou kariéru a záhy se stane pobočníkem palatina Turza. Když je pak Turzo úkladně zavražděn, Juraj se spolu s palatinovým synem vydá hledat vrahy svého pána. Stopa vede k tajemnému Dračímu řádu a jeho hlavě, zlotřilé čarodějnici Mordule. Na svém věrném parním kempelenu přejede kus Evropy a svou parní valaškou zvalchuje hřbet nejednomu lumpovi. Při tom všem stačí odhalit nejedno temné tajemství, ochutná nejedno skvělé dílo kulinářských mistrů a osouloží nejednu sukni.

„Během přípravy zkaramelizované krustičky na povrchu Crème brûlée pomocí flambování koňakem sice zapálili loď, ale hned ji zase uhasili šumivými proudy šampaňského vína.“

„Zatímco se na ní kymácel jako koráb na rozbouřeném moři, chichotající se sestřičky jej štípaly do zadku.“

Jak z kratičkých ukázek patrno, je text více než steampunkovým příběhem vtipnou jízdou, která pobaví spíš než dokonale vybroušeným dějem jazykovým ohňostrojem a originálními nápady. Tím mi toto svěží dílko připomíná Stančíkův Mlýn na mumie, jehož šíře a hloubky sice nedosahuje, ale má oproti němu jednu výhodu. Tou je příběh, který má nejen začátek a konec, ale především hlavu a patu. Ty jsou sice pošramocené spoustou náhod, které pomohou hlavním hrdinům dosáhnout kýženého cíle, jenže Olovrantův svět je natolik originální a nápady natolik vtipné, že mu tyto vypravěčské slabiny čtenář volky nevolky odpustí. Mnohým se však zcela oprávněně může zdát, že jsou eskapády hlavních hrdinů pouhou samoúčelnou oslavou siláckých skutků, bezuzdného sexu a obžerství bez hlubšího smyslu.

Kniha je doprovázena oku lahodícími černobílými ilustracemi, které pamětníkům dají vzpomenout na Káju Saudka a jeho slavného krále loupežníků Lipse Tulliana.

Juraje Jánošíka proti Dračímu řádu u nás vydalo Argo v překladu Richarda Klíčníka. A přestože zpoza naší východní hranice zní stížnosti, že ve slovenském vydání bylo spousta překlepů, tiskových chyb a zpřeházených stran, u nás k ničemu podobnému nedošlo. A já sám jsem zaregistroval jediný drobný překlep.

Juraj Červenák o knize napsal: "Jánošík ako steampunková fantasy? Ou jé! Asi nie najlepšia, ale rozhodne najzábavnejšia kniha roka 2018.“ I já jsem si tuto pekelnou jízdu užil a už se těším na další várku Jánošíkových eskapád.

Hodnocení: 85% Jan Procházka

Žánr: Dobrodružné, Literatura slovenská, Fantasy
Vydáno: 2019, Argo
1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 176
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-2572-752-2Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.