UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Struny osudu zahrají na vaši notu

Struny osudu zahrají na vaši notu
11.01.2018

Deset autorů a deset povídek pod drobnohledem Tomáše Slavíka

Deset různých autorů, deset různých povídek a tři tematické celky. A to vše samozřejmě spojuje jeden svět – svět Nejmocnějších. Taková je sbírka Struny osudu vzniklá při druhém ročníku soutěže Zpívající věže.*
Kdykoli otvírám knížku z fantasy světa, který jsem ještě nenavštívil, vždy mám trochu obavy. Čekám, jestli nebude svět plný nesmyslů, zbytečně komplikovaných a nepřehledných politických či rodinných intrik, které nejde vysvětlit na několika stránkách (Slezte z toho lustru, G. R. R. Martine, vidím vás!) a podobně. V případě románů je to ještě zvládnutelné, existuje prostor, kde se vše dá vysvětlit. V případě povídek už je to ovšem trochu horší.
Také jsem měl obavy, jestli se autoři zvládnou vypořádat s cizím světem. Soutěž, při které tato sbírka vznikla, totiž měla předem určený svět, ve kterém se budou povídky odehrávat – svět Nejmocnějších, který vytvořila Jitka Ládrová.
Struny osudu naštěstí netrpí ani jedním z neduhů, které jsem popsal výše a autoři se se zasazením povídek do předem připraveného světa popasovali opravdu výborně.
 
O jaké povídky a autory, že se jedná? Konkrétně jde o tyto:
Jitka Ládrová – Děti ze Země nikoho
Tereza Holubová – Loutna hrála teskně – 1. místo v soutěži
Eliška Procházkova – Ozvěna pomsty – 2. místo v soutěži
Vlastimil Diuk Čurda – Éterická – 3. místo v soutěži
Roman Ušák – Cena slobody
Barbora Novotná – Každá mince má dvě strany
Jan Konečný – Tóny nenávisti
Kristýna Jiroutová – Být hrdinou
Jela Abasová – Dialana a bohovia
Věra Mertlíková – Hráč

Povídky se dělí do tří tematických celků – Příběhy starého kontinentu (sem patří převážná většina příběhů), Příběhy nového kontinentu (jen povídka Éterická) a Mýty a lidovou slovesnost (povídky Dialana a bohovia + Hráč).
Sbírka vznikla na základě soutěže, takže jsem se rozhodl udělat si vlastní žebříček. Jak moc se shodnu nebo neshodnu s porotci můžete posoudit sami.
Jimi vybraná vítězná povídka Loutna hrála teskně psaná formou dopisů byla rozhodně nezvyklá, ale měl jsem pocit, jako by jí něco chybělo, tudíž bych ji do prvních tří asi nezařadil.
Ozvěna pomsty se mi na druhou stranu hodně líbila a na stupních vítězů bych ji klidně nechal, stejně tak i Éterická mi přišla hodně zajímavá.
Mezi prvními třemi mi každopádně chyběla povídka Dialana a bohovia – při jejím čtení jsem totiž měl pocit, jak bych opravdu četl nějakou starou báji nebo pohádku, což jsem vzhledem k jejímu zařazení považoval za obrovské plus.
Každopádně to, že se poněkud rozcházím s porotci nic nemění na tom, že se mi Struny osudu líbily a můžu je doporučit. Navíc budu muset dohnat resty a přečíst i sbírku z předchozího ročníku, protože do světa Nejmocnějších se vrátím opravdu rád.
Mimochodem, málem bych zapomněl – každé kapitole předchází povedená ilustrace některého boha (dámy ocení hlavně Garavara) či bohyně (pánové asi ocení kteroukoli :) ).
 
*Pokud vás zajímá více informací k soutěži najdete je zde: http://soutez.ladrova.cz (doporučuji navštívit, mohl by se zrovna konat další ročník a třeba byste se taky chtěli zúčastnit :) ).

UKÁZKA: http://zemeknih.cz/kniha/struny-osudu
 
HODNOCENÍ: 7 z 10

INFO:
Struny osudu (Zpívající věže 2)
Autor: Sborník
Autor přebálky: Roland Havran
Vnitřní ilustrace: Roland Havran
Edice: Česká fantastika (118)
ISBN: 978-80-87364-73-4
Cena: 180,- Kč (poštovné zdarma!)
 
- - -
Pro Vanili.cz přečetl a recenzi napsal Tomáš SlavíkKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.