UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Recenze scifi knihy Piráti na Marsu

Recenze scifi knihy Piráti na Marsu
31.08.2014

Piráti na Marsu (Dana a Rudolf Mentzlovi)
Oproti pocitu vyvolanému názvem jde fakticky o ryzí, tzv tvrdou sci-fi. Spíš pro mládež a děti, avšak nejen pro ně.

Piráti na Marsu (Dana a Rudolf Mentzlovi) Oproti pocitu vyvolanému názvem jde fakticky o ryzí, tzv tvrdou sci-fi. Spíš pro mládež a děti, avšak nejen pro ně. V dnešních vizualizovaných časech digitálních fantasy filmů, kdy je všechno možné, mohou být knižní Piráti na Marsu pro některé děti už málo. To je pravda. Naštěstí ne pro všechny a nakladatelství Aldebaran Group for Astrophysics ji chválabohu vydalo!

 

Dikcí Piráti možná upomenou až na starého-dobrého Františka Běhounka, ale upomenou i na modernější mistry. Na Clarka, na Asimova. A právě duchové minimálně těchto tří borců hleděli (ještě snad spolu s Ondrou Neffem) autorům Pirátů na Marsu přes ramena a pod prsty rozložené po klávesnici. A hleděl i Kir Bulyčov, neb jistou míru jemu vlastní poetiky toto dílo naplňuje taktéž. A pokud už srovnávám, nemohu opomenout film. Armageddon, ani jiný hollywoodský trhák Hvězdná pěchota (podle Roberta A. Heinleina). Odrazily se však už méně, ba možná jde jen o recenzentův pocit. U Mentzlových se ostatně nevedou války s pavouky!

 

To jistě ne, ale jinak je román v mnohém rovnocenný výše zmíněným pracím a dech beroucí atmosféra vás nepochybně při jeho studiu ofoukne. I tady je Zem ohrožena a k tomu, aby nezanikla, nepotřebujeme potterovskou magii, nýbrž přemýšlet. A pokud opravdu podumáme a disponujeme navíc i technikou a schopnými mladými (to zase trochu připomíná Enderovu hru), je vyhráno, neboť právě mládí se chopí záchranných pák. V kosmu je totiž třeba potřít hvězdné Piráty s velkým péčkem na začátku.

 

Máme-li autorskému (a manželskému) tandemu věřit, budou Mars jednou spravovat Švýcaři. Vcelku běžně ho taky budou navštěvovat děti školou povinné a... Díky za tu šanci speciálním programům výuky!

 

 

Tyto budou (snad) dokonce doplněny i manuální prací a Mars tak bude geologicky formován, ba doplňován úrodnou zemí. Jen s vodou to bude zlé. Na jeho povrchu žádná není, a tudíž se na tento povrch nechá řízeně dopadnout kometa obsahují H2O v pevném skupenství. V dovětku knížky od Mentzlových pak čteme:

„Jedinou opravdovou fikcí, které se autoři dopouštějí, je myšlenka, že by na terraformaci Marsu někdo uvolnil peníze.“

 

Nyní dovolte odbočku. Spoluautorství, s jakým se u Mgr. Dany Mentzlové a ing. Rudolfa Menztla setkáváme, není běžné, a to ani v rámci literatury jako takové, a vybavují se mi momentálně jen čtyři podobné páry, a to Vrbenská-Medek, Renata a Jaroslav Malinovi (kteří napsali knihu Zasáhli mimozemšťané a katastrofy do vývoje lidstva? vydanou Profilem roku 1988), manželé Lenkovi (mistři záhad a tajemna) a Karel Tony Neumann a Nina Neumannová alias tvůrci Údolí myšího řevu (1936, 1948, 1990) i Šesti dobrodruhů (1932).

 

Ale k Pirátům.

Vedle barevných ilustrací Ivana Havlíčka v nich objevíte i mapy marsovských polokoulí a také slovník jmen, ve kterém nechybí ani rakouský parašutista Felix Baumgartner. CDo dokázal? Roku 2012 uskutečnil stratosférický seskok skoro ze čtyřiceti kilometrů - a s dějem knihy to zatroleně souvisí.

 

Studujeme-li dále i slovník pojmů (taktéž v knížce přítomný), škobrtneme taky o tzv. Césarovu šifru, a právě ona se stane jedním z klíčů, které Dana a Rudolf rozeseli do textu siha sestávajícího celkem ze sedmi částí Noctis Labyrinthus, Valles Marineris, Astro-Aqua, Krysař, Eros, Seskok a Carolus Rex.


Nu, a koho že pasovali na Krysaře?

 

Vězte, že reálnou planetku Eros 433, pojmenovanou po řeckém bohu lásky a disponující rozměry jak z Malého prince (13x13x33 km). Její dráha protíná trať Marsu a 14. 2. 2000 na ni padla sonda NEAR hoemaker. I ji hrdinové příběhu spatří, ale čas na exkurzi jim vypršel, neboť jsou nuceni bojovat. Využijí v rámci onoho boje i gravitaci planety Eros, a to právě jako krysařovu píšťalu, a stvoří tak gravitační prak.

 

Další zvláštností knihy manželů Mentzlových je střídání vyprávěcích perspektiv. Místné, dodal bych. Děj sledujeme očima hned šestnácti postav, a to střídavě. Ne, není to až tak ospravedlnitelný přístup jako třeba v klasickém románu Měsíční kámen Wilkie Collinse, ale pokud vám nedělá zásadní problém přeskakovat právě mezi vnímáními jednotlivých individualit, oživení rádi akceptujete. A oživením množina hledisek podle mě je. Mentzlovi psali i pro dospělé, ale hlavně pro bystré děti. Právě děcky se také snažme zůstat a stejně tak zůstaňme i podobných knížek. Tvrdých, správňáckých sci-fi se dnes totiž rodí spíš méně než víc.

 

Ivo FenclKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.