UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Stojí za to zažít Moskevské metro na vlastní uši

Stojí za to zažít Moskevské metro na vlastní uši
18.07.2018

Dmitrij Alexejevič Glukchovskij je znám milovníkům žánru post apo díky své trilogii Metro.

První díl Metro 2033 začal vycházet jako román na pokračování na autorových webových stránkách www.m-e-t-r-o.ru.  Tím si kniha získala velký okruh nadšených fanoušků ještě dříve, než roku 2005 vyšla. V roce 2007 za ni autor obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007 v kategorii Nejlepší literární debut. U nás knihu vydal roku 2010 Knižní klub a v témže nakladatelství pak následně vyšla dvě pokračování Metro 2034 a Metro 2035. První kniha se stala předlohou pro počítačové hry Metro 2033 a Metro Last Light (2013). Převedení prvních dvou dílů této trilogie z moskevského podzemí se pak ujalo audio vydavatelství OneHotBook.

Labyrint Metra a ráj srdce podle Glukhovského.

Lidstvo se vrátilo pod zem. Dnes už žije v Moskevském metru jen pár pamětníků, kteří vám řeknou, proč došlo k Jaderné válce, která zničila a zamořila Zemi tak, že už se na ní nedá žít. Ale mladý Arťom žijící se svým otčímem na jedné ze stanic metra, (kam se obyvatelé Moskvy uchýlili, když to bouchlo) takové vyprávěnky a legendy hltá a sbírá. A právě on je hlavním hrdinou knihy Metro 2033.

Na povrchu žijí ďáblové, mutanti a bestie, které se snaží proniknout do našeho podzemního světa. „Nikdy! Rozumíš? Nikdy nesmíš otevřít vnější vchod do stanice! To smí jen Stalkeři a zvědové k tomu určení.“ Tohle slyšel Arťom od svého otčíma každý den. Jedno ze základních pravidel přežití. A přesto ho jednou porušil. Teď, když Metru hrozí útoky mutantů z povrchu, musí svou chybu napravit. A tak se náš hrdina na popud tajemného stalkera s podivným jménem Hunter vydává na dlouhou a strastiplnou cestu labyrintem Moskevského metra, aby zastavil zkázu jediného útočiště, které lidstvu ještě zbylo. To, že se v něm potkává s pestrou směsicí kultů, politických uskupení, bláznů a podivínů, dodává jeho příběhu na barvitosti. A je jedno, jestli jsou to Komunisté, Nacisté, Jehovisté či Uctívači Velkého červa. Podaří se mladému hrdinovi zastavit příval mutantů z povrchu? To zjistíte sami, pokud si přečtete knihu. Nebo ještě lépe, když si poslechnete její audioverzi, kterou roku vydalo audio vydavatelství OneHotBook.

Zvuky Metra.

Protože je Metro 2033 (jak už je v OneHotBook dobrým zvykem) klasickou audioknihou, stojí a padá její kvalita především na výběru narátora. Této role se ujal držitel ceny Thálie 2004 pro mladého činoherce do 33 let, Filip Čapka. Přestože je Metro zalidněno velkou spoustou postav a narátor je od sebe odlišuje spíše lehkými odstíny hlasu, než jeho výraznou změnou, většinou to vůbec nevadí. Navíc je sympatické, že ani jednou nesklouzl k tomu parodickému přízvuku, kterým čeští herci zdůrazňují to, když mluví Rus. Protože tón jeho hlasu je natolik podmanivý a k tísnivé atmosféře metra se hodí natolik dobře, že vtáhne posluchače do děje, a nepustí ho dříve, než dozní jeho poslední slovo. 

Glukhovského text je hodně nevyvážený. Autor často odbíhá k filozofickým úvahám, které mohou čtenáře trochu nudit. Ale je to právě vypravěčův hlas, který posluchače přenese i přes tyto pro mnohé čtenáře zdlouhavé části knihy.

Atmosféru ponurého příběhu doplňují občas jen melancholické tóny harmoniky nebo zvuk kapající vody. To ovšem úplně stačí.

Režie se ujal jeden z dvorních režisérů OneHotBook Hynek Pekárek. Ten má za sebou nahrávání takových pecek, jako jsou Marťan nebo Enderova hra. K nahrávacímu stolu se vrátil znovu letos, když se s novými narátory vrátil do metra, aby nám přinesl druhý díl Glukhovského trilogie Metro 2004.

Metro je už zase v ohrožení. Tentokrát to však nejsou mutanti z povrchu, ale nákaza. Kdyby se rozšířila na Okružní trasu, byl by to konec. A tak se ze stanice Sevastopolskaja vydává nesourodá dvojice mužů vstříc tunelům, aby zjistila, jak nákazu zastavit. Tím prvním je Hunter, kterého známe z předchozího dílu. Nemilosrdný zabiják a pragmatický voják s temnou minulostí. Jeho společníkem je Homér. Samozvaný amatérský kronikář Metra je Hunterovým protipólem. Milovník starých časů a naivní blázen je vláčen okolnostmi a Hunterem labyrintem metra vstříc svému osudu. A pak je tu mladičká dívka Saša, která spojí svůj osud s touto nesourodou dvojicí. Komu z nich se podaří nákazu zastavit, a jak?

Dva hlasy v Metru.

Když jsem o pár řádků výše psal, že se Hynek Pekárek vrátil do Metra s novými narátory, vůbec jsem nelhal.

Role vypravěče se tentokrát zhostil, člen činohry Národního divadla Alexej Pyško. Jehož hlasem již od roku 1993 promlouvá Bruce Willis. No a to je vlastně jediný kámen úrazu celého Metra 2034. Protože ačkoli má Alexej Pyško perfektní přednes a zvládá veškeré nuance narátorského řemesla, stále jsem v něm podvědomě slyšel Johna McLaena. Přitom je stejně dobrým vypravěčem jako Filip Čapka. Jenže podvědomí je postě podvědomí.

Role mladé Saši se ujala Eva Josefíková (Český lev v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Fair Play). Ta se vložila se do své role tak, že by jí mnohá z jejích starších kolegyň mohla závidět. Když mluví Saša, tak jí tu její mladickou naivitu, nadšení a idealismus věříte. Z narátorčina hlasu zkrátka tryskají emoce jako vodopád a já se vážně těším, až její hlas uslyším někdy znovu.

Informace o audioknihách:

Titul: Metro 2033
Vydal: OneHotBook
Katalogové č.: AK096
EAN: 8594169480961
Formát: 2 x CD mp3
Délka nahrávky: 17 hodin 34 minut 
Titul: Metro 2034
Vydal: OneHotBook
Katalogové č.: AK149
EAN: 8594169481494
Formát: 2 x CD mp3
Délka nahrávky: 13 hodin 22 minut
Hodnocení: Metro 2033 -95% 
Metro 2034 - 90%
Recenze Jan ProcházkaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.